Festiwal Kultur Świata – Azja

Zakończone Aktualności Data: 24.11 - 29.11

Od 24 do 29 listopada zapraszamy Państwa na cykl wydarzeń w ramach Festiwalu Kultur Świata. Tegoroczna edycja poświęcona będzie szeroko rozumianej kulturze Azji.

W programie między innymi:

Krakowski Salon Poezji Literackie inspiracje Orientem, sesja relaksacyjna przy dźwiękach gongów i mis tybetańskich Czas odprężenia, widowisko edukacyjno-rozrywkowe Kultury świata – Azja.

Wykłady i prelekcje wzbogacane filmami i prezentacjami multimedialnymi: Ratnasiri Suriya Arachchi [Suri] Promienna, piękna wyspa – Sri Lanka, dr Ireneusz Kida Zróżnicowanie i charakterystyka języków Azji, dr Agnieszka Przybyła-Dumin Wschód i Zachód w postrzeganiu rzeczywistości i języku.

 

Program:

 

  • niedziela, 24 listopada, godzina 14:00

Krakowski Salon Poezji – Literackie inspiracje Orientem

Piwnica Muz

 

salon-poezjiKrakowski Salon Poezji prezentujący literaturę z wybranych krajów azjatyckich oraz kulturą Orientu inspirowaną.

czytają – Karolina Bartosiewicz, Justyna Brożek, Marta Bednarczyk, Magdalena Brańka, Agnieszka Praszałowicz, Piotr Brożek, Bartosz Surówka, Mateusz Paluch
interpretacje – Mariusz Hanulak
reż. Barbara Bielaczyc, Mariusz Hanulak

 

 

 

 

 

  • niedziela, 24 listopada, godzina 16:30

Promienna, piękna wyspa – Sri Lanka, 

prelekcja ilustrowana filmem – Ratnasiri Suriya Arachchi [Suri]

Piwnica Muz

 

SuriRatnasiri Suriya Arachchi [Suri]

Urodził się w Sri Lance. Poeta, tłumacz, bajkopisarz, animator kultury – „propaguję kulturę Sri Lanki w Polsce i odwrotnie”. Mieszka w Rudzie Śląskiej. Chociaż z wykształcenia jest ekonomistą ma duszę humanisty. W Sri Lance amatorsko zajmował się ludowym tańcem i teatrem, grał w teatrze ulicznym, studenckim i publicznym. Reżyserując własne scenariusze, brał udział w amatorskich festiwalach sztuki teatralnej, współpracuje z lankijskimi gazetami i czasopismami.

Jako poeta debiutował w 1982 w Sri Lance, w 1998 w Polsce. W 2003r wydał pierwszy tom polskiej poezji pt. „Między rzeką a rzeką”. Swoje utwory publikuje w Gazecie Wyborczej, Dzienniku Zachodnim, Gońcu Górnośląskim, Wiadomościach Rudzkich, wydawnictwach pokonkursowych, w antologiach twórczości literackiej „Jak smagnięcie gałązką”, „Krajobrazy słowa”, „Grubodzioby tramwaj” oraz takich czasopismach jak „Śląsk”, „Poezja dzisiaj”, „Kursywa”, „Akant”, „Opozycja” i „Hajduczanin”. Laureat licznych konkursów literackich. Jego wiersze przetłumaczono na niemiecki i słowacki, wielokrotnie prezentowane były w programach Radia Katowice i TVP 3.

Działa charytatywnie – był inicjatorem i współorganizatorem akcji charytatywnych na rzecz odbudowy zniszczonych szkół na Sri Lance przez tsunami. Jest pomysłodawcą i koordynatorem programu edukacyjnego „Tydzień kultury krajów egzotycznych” w Rudzie Śląskiej.
W 2007 r. ukazał się zbiór baśni pt. „Skarb w cieniu drzew mango” ilustrowany pracami polskich dzieci.

Pełni funkcję wiceprezesa Stowarzyszenia Przyjaciół Polski i Sri Lanki w Warszawie oraz prezesa Towarzystwa Miłośników Ciekawego Świata – ToMCiŚ.

 

  • poniedziałek, 25 listopada, godzina 18:00

Zróżnicowanie i charakterystyka języków Azji

wykład połączony z nauką wybranych języków azjatyckich – dr Ireneusz Kida

Piwnica Muz

 

dr Ireneusz Kidadr Ire­ne­usz Kida

Pra­cow­nik Uni­wer­sy­tetu Ślą­skiego, histo­ryk języka. Poza uję­ciem histo­rycz­nym, prze­wod­nim tema­tem badaw­czym jest typo­lo­gia języ­ków świata. Choć przede wszyst­kim zaj­muje się indo­eu­ro­pe­istyką, to podej­muje rów­nież bada­nia obej­mu­jące języki z innych rodzin języ­ko­wych, takich jak: hamito-semickie, ugro­fiń­skie, quechu­mara oraz baskij­ski. Sporo czasu poświęca też pale­ogra­fii, czyli nauce o roz­woju pisma. Kolej­nym god­nym odno­to­wa­nia zain­te­re­so­wa­niem są podróże do każ­dego moż­li­wego zakątka świata.

  • wtorek, 26 listopada, godzina 20:00

Czas odprężenia

sesja relaksacyjna przy dźwiękach gongów i mis tybetańskich – Mateusz Malinowski

Sala baletowa
(wydarzenie biletowane, informacje w sekretariacie MDK)

 

masaz1Świat dzisiejszy generuje nam spore wyzwania, a co za tym idzie duże pokłady stresów. Gongi i misy tybetańskie dają nam możliwość zapomnienia na chwilę o otaczającym nas zgiełku i wejrzenia w siebie i swoje potrzeby. Dźwięk misy porusza nasze wnętrze wprowadzając nasze ciało w wibracje, uwalniając je od zbędnych blokad, pozwala na głęboki relaks. Mobilizuje uzdrawiające siły organizmu i wyzwala energię twórczą. Doskonale sprawdza się u dzieci nadpobudliwych, zalęknionych, z wadami rozwojowymi. Idealny dla dorosłych; a szczególnie kadry zarządzającej, menagerów, osób stale pracujących w warunkach silnego stresu, dla nerwowych, dla zmęczonych, dla spragnionych głębokiego relaksu, dla każdego.

Na masaż należy przyjść w wygodnym stroju, położyć się w ubraniu na karimacie lub materacu – przykrywamy kocem i gramy a na koniec delikatnie budzimy z relaksu.

Przeciętny zabieg trwa ok. 60 minut.

Wskazania: złagodzenie skutków stresu osiągnięcie głębokiego relaksu, przywrócenie harmonii w organizmie, usunięcie napięć i blokad z mięśni, odzyskanie radości życia, podniesienie poczucia własnej wartości, wzmocnienie kreatywności, rehabilitacja po ciężkich urazach

 

  • środa, 27 listopada, godzina 18:00

Wschód i Zachód w postrzeganiu rzeczywistości i języku

wykład wzbogacony projekcją filmową – dr Agnieszka Przybyła-Dumin

Piwnica Muz
dr Agnieszka Przybyła-Dumin
dr Agnieszka Przybyła-Dumin

dr Agnieszka Przybyła-Dumin

Absol­wentka kul­tu­ro­znaw­stwa Uni­wer­sy­tetu Ślą­skiego (spe­cja­li­za­cja: teo­ria i histo­ria kul­tury). Dyser­ta­cję dok­tor­ską obro­niła w 2008 roku. Adiunkt na Wydziale Humanistyczno-Społecznym Aka­de­mii Techniczno-Humanistycznej w Bielsku-Białej.
Jest także pra­cow­ni­kiem mery­to­rycz­nym Miej­skiego Domu Kul­tury w Czechowicach-Dziedzicach, zało­ży­cielką Koła Bada­czy Kul­tury od czte­rech lat funk­cjo­nu­ją­cego przy tej pla­cówce, w ramach dzia­łal­no­ści któ­rego powstała książka Świat naszych przod­ków. Tra­dy­cje jesien­nego cyklu obrzę­do­wego (tom drugi cyklu ukaże się nie­ba­wem) i odbyły się cztery edy­cje Festi­walu Kul­tur Świata.
W kon­tek­ście zain­te­re­so­wań nauko­wych wymie­nić należy kul­turę tra­dy­cyjną i współ­cze­sną ze szcze­gól­nym uwzględ­nie­niem folk­loru, a w nim opo­wie­ści, jako zna­czą­cego czyn­nika zdra­dza­ją­cego wizję świata i czło­wieka danej kul­tury, sta­no­wią­cych reak­cję na trudne doświad­cze­nia, wresz­cie będą­cych nie­od­łącz­nym ele­men­tem pro­cesu enkul­tu­ra­cji. W zakre­sie histo­rii kul­tury nade wszystko zaj­muje ją życie zwy­kłych ludzi, ich wie­rze­nia, oby­czaje, war­to­ści, życie rodzinne i publiczne, ota­cza­jące ich przed­mioty – to, co składa się na codzien­ność męż­czyzn, kobiet i dzieci w róż­nych okre­sach dzie­jów człowieka.
Waż­niej­sze publi­ka­cje książ­kowe: Bajki ludowe z Zagłę­bia Dąbrow­skiego. Stu­dium i mate­riały, Poda­nie i legenda. Ludowy obraz świata i czło­wieka, arty­kuły: Lecz­nic­two i wie­rze­nia magiczne oraz Trans­for­ma­cje medialne folk­loru. W kon­tek­ście folk­lo­ry­stycz­nego obrazu kata­strofy smoleńskiej.

 

 

  • piątek, 29 listopada, godzina 16:00

KULTURY ŚWIATA  – AZJA

widowisko edukacyjno-rozrywkowe
kierownictwo merytoryczno-artystyczne: Agnieszka Przybyła-Dumin

Sala widowiskowa MDK

 

plakat koncert 2013Wykonanie: młodzież z Koła Badaczy Kultury, Teatru Muzycznego „Movimento” oraz Studia Tańca i Ruchu MDK
Kierownictwo merytoryczno-artystyczne: Agnieszka Przybyła-Dumin
Reżyseria: Barbara Bielaczyc, Justyna Brożek, Mariusz Hanulak
Choreografia: Weronika Dumin
Prezentacje multimedialne: Agnieszka Przybyła-Dumin, Jakub Bergel, Paweł Brożek

Tańce: Agnieszka Szczepaniak, Aleksandra Płoskonka, Iwona Anderko, Justyna Brożek, Klaudia Szczepaniak, Magdalena Brańka, Marta Bednarczyk, Sylwia Kowalik, Weronika Dumin, Bartosz Surówka, Damian Gogol, Magdalena Brańka, Mateusz Dumin, Michał Polok, Piotr Brożek.