Kultura a natura, czyli człowiek wśród istnień żywych

Zakończone Wykłady Data rozpoczęcia: 06.06 godz.: 19.00 Miejsce: Piwnica Muz

W pią­tek, 6 czerwca, zapraszamy na wykład dr Agnieszki Przybyły-Dumin, pt. Zwierzęta, które zmieniły nasz świat.

Przedmiotem zainteresowania prelegentów cyklu jest człowiek w relacji do natury, przyrody, innych niż on istnień żyjących na Ziemi. Goście prezentują zmiany w podejściu do tematu na przestrzeni dziejów, funkcjonowanie roślin, zwierząt i minerałów w językach, mitach oraz wierzeniach świata, rośliny wykorzystywane w tradycjach leczniczych naszego regionu i Polski oraz wiele innych interesujących zagadnień.

dr Agnieszka Przybyła-Dumin
dr Agnieszka Przybyła-Dumin

dr Agnieszka Przybyła-Dumin

Absolwentka kulturoznawstwa Uniwersytetu Śląskiego (specjalizacja: teoria i historia kultury). Dysertację doktorską obroniła w 2008 roku. Adiunkt na Wydziale Humanistyczno-Społecznym Akademii Techniczno-Humanistycznej w Bielsku-Białej.

Jest także pracownikiem merytorycznym Miejskiego Domu Kultury w Czechowicach-Dziedzicach, założycielką Koła Badaczy Kultury od czterech lat funkcjonującego przy tej placówce, w ramach działalności którego powstała książka Świat naszych przodków. Tradycje jesiennego cyklu obrzędowego (tom trzeci cyklu ukaże się niebawem) i odbyły się cztery edycje Festiwalu Kultur Świata.
W kontekście zainteresowań naukowych wymienić należy kulturę tradycyjną i współczesną ze szczególnym uwzględnieniem folkloru, a w nim opowieści, jako znaczącego czynnika zdradzającego wizję świata i człowieka danej kultury, stanowiących reakcję na trudne doświadczenia, wreszcie będących nieodłącznym elementem procesu enkulturacji. W zakresie historii kultury nade wszystko zajmuje ją życie zwykłych ludzi, ich wierzenia, obyczaje, war­tości, życie rodzinne i publiczne, otaczające ich przedmioty, czyli to, co składa się na codzienność mężczyzn, kobiet i dzieci w różnych okresach dziejów człowieka.

Ważniejsze publikacje książkowe: Bajki ludowe z Zagłębia Dąbrowskiego. Studium i materiały, Podanie i legenda. Ludowy obraz świata i czło­wieka, artykuły: Lecznictwo i wierzenia magiczne oraz Transformacje medialne folkloru. W kontekście folklorystycznego obrazu katastrofy smoleńskiej.

 

Wstęp wolny.