Kultura a natura, czyli człowiek wśród istnień żywych

Zakończone Wykłady Data rozpoczęcia: 13.06 godz.: 19.00 Miejsce: Piwnica Muz

Mamy zaszczyt zaprosić Państwa na  wykład prof.dr hab. Dobrosławy Wężowicz-Ziłkowskiej, pt. Memetyka:pomost pomiędzy naturą a kulturą.

Przed­mio­tem zain­te­re­so­wa­nia pre­le­gen­tów cyklu jest czło­wiek w rela­cji do natury, przy­rody, innych niż on ist­nień żyją­cych na Ziemi. Goście pre­zen­tują zmiany w podej­ściu do tematu na prze­strzeni dzie­jów, funk­cjo­no­wa­nie roślin, zwie­rząt i mine­ra­łów w języ­kach, mitach oraz wie­rze­niach świata, rośliny wyko­rzy­sty­wane w tra­dy­cjach lecz­ni­czych naszego regionu i Pol­ski oraz wiele innych inte­re­su­ją­cych zagadnień.

prof. ZołkowskaDobrosława Wężowicz-Ziłkowska – dr hab. nauk humanistycznych w zakresie literaturoznawstwa, profesor nadzwyczajny w Zakładzie Teorii i Historii Kultury Instytutu Nauk o Kulturze i Studiów Interdyscyplinarnych UŚ; kulturoznawca, folkloroznawca, memetyk, w badaniach skupiona na kulturowych formach wyobrażeń społecznych i komunikacji kulturowej w kontekście tzw. nowej biologii oraz antropologii kultury ludowej i estetyce popkultury. Autorka ponad stu artykułów naukowych w czasopismach i monografiach wieloautorskich oraz książek: Miłość ludowa. Wzory miłości wieśniaczej w polskiej pieśni ludowej XVIII – XX wieku; Moc narrativum. Idee biologii we współczesnym dyskursie humanistycznym; redaktorka ujęć monograficznych: Infosfera. Memetyczne koncepcje kultury i komunikacji; Humanistyczne konteksty technopolu; od 1996 r. współredaktorka, a od 2004 r. redaktor naczelna czasopisma naukowego „Teksty z ulicy” (9. tomów) i „Teksty z ulicy” online, od 2005 r. organizatorka Ogólnopolskich Warsztatów Memetycznych (7. corocznych edycji). Prezes Polskiego Towarzystwa Kulturoznawczego – Oddział Katowice, członek licznych rad naukowych, m.in. Komisji ds. Folklorystyki IBL PAN, kierownik serii wydawniczej Studia o Kulturze UŚ, kierownik Podyplomowych Studiów Menedżera Kultury ( 1994 – 2004), opiekun naukowy Koła Naukowego Kulturoznawców ( od 1998 r.) i Studenckiego Koła Naukowego Folkloroznawców (od 2004).

Wstęp wolny.