Recital fortepianowy

Zakończone Koncerty Data rozpoczęcia: 21.09 godz.: 16.00 Miejsce: Sala widowiskowa

Serdecznie zapraszamy na recital fortepianowy wybitnego pianisty Piotra Palecznego.

Profesor Piotr Paleczny, pianista i pedagog.Ukończył warszawską Akademię Muzyczną w klasie Jana Ekiera. Jest laureatem pięciu międzynarodowych konkursów pianistycznych.Od czasu sukcesu, odniesionego na 8. Konkursie im. Fryderyka Chopina, prowadzi ożywioną działalność koncertową na wszystkich kontynentach.

Piotr Paleczny posiada bogaty repertuar koncertowy, gdzie istotną pozycją są koncerty fortepianowe polskich kompozytorów. Oprócz koncertów Fryderyka Chopina, Ignacego Jana Paderewskiego, Karola Szymanowskiego, znajduje się „Koncert fortepianowy” Witolda Lutosławskiego, który wykonywał również pod dyrekcją kompozytora.

Występował jako solista z tak renomowanymi orkiestrami, jak między innymi: Filharmonia Narodowa, Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia, Chicago Symphony, Concertgebouw, BBC London, Tonhalle Orchester Zürich, RAI Roma, Santa Cecilia, Orquesta Sinfónica Nacional de Mexico, Orchestra Hall w Chicago, Suntory Hall w Tokio, Teatro Colón w Buenos Aires, Gewandhaus w Lipsku, Berliner Philharmonie, Musikverein i Konzerthaus w Wiedniu, Festspielhaus w Salzburgu, Concertgebouw w Amsterdamie, Royal Festival Hall w Londynie.

Piotr Paleczny prowadzi klasę fortepianu w Akademii Muzycznej w Warszawie. W 1998 otrzymał tytuł naukowy profesora. Wykłada też podczas kursów mistrzowskich, m.in. w Bordeaux, Amsterdamie, Paryżu, Kopenhadze, Buenos Aires, Montevideo, mieście Meksyku, Nowym Jorku, Tokio, Hamamatsu, Sydney, Freiburgu, Toronto, Lugano i Warszawie. Był wielokrotnie jurorem międzynarodowych konkursów pianistycznych, m.in. w Warszawie, Leeds, Paryżu, Londynie, Dublinie, Genewie, Pradze, Moskwie, Santander, Tokio, Hamamatsu, Taipei, Cleveland, Seulu, Los Angeles, Salt Lake City, Minneapolis, Montrealu, Toronto, Tel Avivie, Kitzingen, Casablance, Tajpej, Shenzhen, Hilton Haed, Takamatsu.

Od 1993 jest dyrektorem artystycznym najstarszego polskiego festiwalu muzycznego, Międzynarodowego Festiwalu Chopinowskiego w Dusznikach Zdroju, a także dyrektorem artystycznym Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Ignacego Jana Paderewskiego w Bydgoszczy.

Piotr Paleczny został odznaczony wieloma wysokimi i prestiżowymi odznaczeniami polskimi oraz zagranicznymi, m.in. Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski, meksykańskim Orderem Aguila Azteca, Złotym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis.

Za: Małgorzata Kosińska, Polskie Centrum Informacji Muzycznej, Związek Kompozytorów Polskich, styczeń 2002, aktualizacja: listopad 2009
.Bilety w cenie 50 zł do nabycia w sekretariacie Miejskiego Domu Kultury.