Człowiek – Ziemia – Wszechświat

Zakończone Aktualności Data rozpoczęcia: 24.10 godz.: 19.00 Miejsce: Piwnica Muz

Zapraszamy na wykład z cyklu Człowiek – Ziemia – Wszechświat. Już w piątek dr Edelgarda M. Foltyn i dr Eugeniusz Foltyn przybliżą temat Z najstarszych dziejów Czechowic-Dziedzic i okolic. „Kłopoty” ze światem człowieka epoki kamienia.

W tym sezonie przedmiotem zainteresowania będzie człowiek w relacji do planety, na której mieszka oraz przestrzeni rozciągającej się wokół niej – bliżej i dalej położonego Kosmosu.

Przybliżone zostaną wyobrażenia różnych kultur na temat powstania Ziemi, innych ciał niebieskich, czasu czy przestrzeni, ich funkcjonowanie w języku, sztuce, literaturze i wierzeniach świata oraz najnowsze ustalenia naukowe na ten temat. Nasza planeta będzie nas interesowała zarówno w skali makro – jako część Kosmosu, jak i mikro – „mała ojczyzna”, czyli nasze najbliższe otoczenie. Wszystko w celu pogłębienia zrozumienia człowieka i kultury – zjawiska niezbędnego dla jego funkcjonowania. Samoświadomość, a także rozumienie naszego miejsca na Ziemi oraz we Wszechświecie stanie się przedmiotem rozważań i dyskusji w kolejnym już roku spotkań.

 

foltyn2dr Edelgarda M. Foltyn,

foltyn1 dr Eugeniusz Foltyn
Absolwenci Uniwersytetu Wrocławskiego. W przeszłości pracownicy Instytutu Historii i Katedry Etnologii Uniwersytetu Śląskiego oraz Katedry Historii Górnośląskiej Wyższej Szkoły Pedagogicznej. Autorzy lub współautorzy około 200 publikacji w czasopismach naukowych krajowych i zagranicznych (m.in. amerykańskich, brytyjskich, francuskich, niemieckich, belgijskich) oraz książek, m.in. Podstawy gospodarcze wczesnośredniowiecznej społeczności plemiennej na Górnym Śląsku, Obróbka kamienia w kulturach z ostrzami liściowatymi w dorzeczu górnej i środkowej Odry i Wisły, Archeologia regionu cieszyńskiego, Ziemie Górnego Śląska od epoki kamienia do wczesnego średniowiecza. Uczestnicy programu UNESCO International Geological Collaboration Project – nr 442. Prowadzili lub brali udział w badaniach archeologicznych na terenie Polski, Niemiec, Słowacji i Republiki Czeskiej. Zajmują się problematyką epoki kamienia i wczesnego średniowiecza ze szczególnym uwzględnieniem zagadnień z zakresu klasyfikacji kulturowej, osadnictwa, wierzeń, relacji człowiek – środowisko, gospodarki, budownictwa obronnego, petroarcheologii. E. M. Foltyn była, do rozwiązania organizacji, vice-prezesem Sekcji Archeologicznej Oddziału Bielsko-Biała Polskiego Towarzystwa Archeologicznego i Numizmatycznego. Za osiągnięcia w pracy naukowej i dydaktycznej została odznaczona Brązowym Krzyżem Zasługi.