Festiwal Poezji Słowiańskiej 2014

Zakończone Aktualności Data: 21.11 - 23.11

Serdecznie zapraszamy na kolejna odsłonę Festiwalu Poezji Słowiańskiej, w trakcie której będziemy gościli wielu poetów z kraju i zagranicy (ok. 20) osób…

W Czechowicach-Dziedzicach  organizatorem Festiwalu jest Miejski Dom Kultury i Ryszard Grajek.

Już dziś organizator zaprasza na interesujące spotkania z ciekawymi ludźmi miedzy innymi podczas Gali w MDK czy wieczoru poetyckiego w Pałacu Kotulińskich.

Do Czechowic przyjadą: z Rumunii, Valeriu Butulescu, z Białorusi, Marina Paniszeva. Poeci z Warszawy: Aleksander Nawrocki (inicjator Festiwali Poezji Słowiańskiej i organizator Światowych Dni Poezji UNESCO), Barbara Jurkowska, Anna Magdalena Mróz. Z Krakowa, Prezes Oddziału Krakowskiego Związku Literatów Polskich, Magdalena Węgrzynowicz-Plichta. Poeci z Bielska-Białej, Jan Picheta, Franciszek Nastulczyk; z Rudzicy, Juliusz Wątroba; z Pszczyny, poeci z Klubu Poczty Poetyckiej Macieja Szczawińskiego, który poprowadzi jedno ze spotkań; oraz z Czechowic-Dziedzic. Ponadto odbędą się spotkania poetów z młodzieżą maturalną w Liceum Ogólnokształcącym oraz z lotnikami w Górskiej Szkole Szybowcowej „ŻAR”. Muzyką i śpiewem wzbogacą czas wieczorów poetyckich: Janusz Kohut, kompozytor i pianista oraz soliści Czechowickiego Teatru Muzycznego MOVIMENTO.

Spotkaniom towarzyszyć będzie wystawa zdjęć upamiętniających spotkania z poezją oraz prezentacja książek gości Festiwalu.
Program VII Festiwalu Poezji Słowiańskiej 2014
w Czechowicach – Dziedzicach

21 listopad – piątek

10:34 Spotkania w Liceum Ogólnokształcącym (klasy maturalne) z poetami-gośćmi Festiwalu
13:00 Spotkanie w Urzędzie Miejskim z Władzami Miasta
17:00 Gala Festiwalu w Czechowicach-Dziedzicach (Miejski Dom KulturY)

22 listopad – sobota

Z gośćmi Festiwalu w Beskidach (w razie niepogody – zamek w Pszczynie)
17:00 Poezja naszych gości (Pałac Kotulińskich)

23 listopad – niedziela

15:00 Poeci w Górskiej Szkole Szybowcowej „ŻAR” w Międzybrodziu-Żywieckim

Gośćmi Festiwalu będą między innymi poeci:
Aleksander Nawrocki – inicjator i organizator Festiwali Poezji Słowiańskiej w Polsce,
Barbara Jurkowska – Warszawa
Anna Magdalena Mróz – Warszawa
Valeriu Butulescu – Rumunia
Marina Paniszewa – Białoruś
Miroslav Brück – Słowacja
Magdalena Węgrzynowicz – Plichta – Kraków
Maciej Szczawiński – Katowice
Juliusz Wątroba – Rudzica
Mirosław Bochenek – Bielsko-Biała
Jan Picheta – Bielsko-Biała
Franciszek Nastulczyk – Bielsko-Biała
Krystyna Krzyżanowska – Nastulczyk – Bielsko-Biała
Edyta Hanslik – Piasek
Wacław Kostrzewa – Pszczyna
Jan Szafron – Studzienice
Basia Solarska – Pszczyna
Roma Jegor – Mikołów
Henryk Cierniak – Rudy Raciborskie
Tomasz Gruca – Pszczyna
Wystąpią wokaliści Czechowickiego Teatru Muzycznego Movimento oraz Janusz Kohut – kompozytor, pianista
Galę w MDK – prowadzić będą: Barbara Bielaczyc (sopranistka, reżyser, pedagog i twórczyni
Teatru Muzycznego Movimento) oraz Ryszard Grajek – poeta, organizator salonów poetyckich, inicjator i organizator Festiwali Poezji Słowiańskiej w Czechowicach-Dziedzicach, gość Światowych Dni Poezji UNESCO
Spotkanie poetyckie w Pałacu Kotulińskich – prowadzić będzie Maciej Szczawiński, poeta, krytyk literacki, popularny dziennikarz Polskiego Radia Katowice prowadzący audycję Poczta Poetycka
W Górskiej Szkole Szybowcowej „ŻAR” w Międzybrodziu-Żywieckim z szybownikami, lotnikami spotkają się poeci Festiwalu, m.in.: Anna Magdalena Mróz – „poetka szybowników” i Magda Węgrzynowicz-Plichta poetka od dzieciństwa związana z lotnictwem.
Spotkaniom towarzyszyć będzie wystawa fotograficzna oraz prezentacja książek, gości Festiwalu.