XXIV Zimowe Spotkania Muzyczno-Teatralne

Zakończone Koncerty, Spektakle Data: 30.11 - 20.12 Miejsce: sala widowiskowa

Już po raz XXIV zapraszamy na Zimowe Spotkania Teatralne W programie między innymi spektakl Krakowiacy i Górale,Romans w ogrodzie, koncert Gore gwiazda Jezusowi…

Program:

30 listopada (niedziela), godz 12.00

Kawiarniane nonsensy

Finał warsztatów teatralnych dla młodzieży Szkoła Talentów organizowanych przez Biuro ds. Profilaktyki i Przeciwdziałania Uzależnieniom przy Urzędzie Miejskim w Czechowicach-Dziedzicach.

 

7 grudnia (niedziela), godz. 17.00

Wojciech Bogusławski, Jan Stefani
Krakowiacy i Górale 

Wodewil z muzyką Jana Stefaniego do libretta Wojciecha Bogusławskiego Cud mniemany czyli Krakowiacy i Górale miał swoją premierę w roku 1794, na cztery tygodnie przed przysięgą Tadeusza Kościuszki. W tych trudnych dla Polski czasach głosił on treści partiotyczne, w aluzyjny sposób nawołując do narodowego pojednania i zgody. Władze zaborców zabroniły wystawiania dzieła po premierze, a sama sztuka zaginęła. Odnaleziona w 1929 roku przez Leona Schillera została nazwana „polską operą narodową”, a pieśni w niej śpiewane stały się manifestami wolności. Krakowiacy i Górale są dziełem odkrywczym i niezwykłym jak na czasy, w których powstały. Kompozytor łączy muzyczny klasycyzm z polską muzyką ludową, wprowadza uderzające zróżnicowanie tańców narodowych (polonez, krakowiak, czeska polka, mazur góralski i marsz), w podobny sposób, jak potem tworzyli bedą Chopin i Moniuszko. Aluzyjność libretta, komediowe wątki miłosne i wątek walki Krakowiaków z Góralami ukazują strukturę społeczeństwa przed trzecim rozbiorem.

Czechowicki Teatr Muzyczny Movimento zaprasza na spektakl w wykonaniu młodych adeptów sztuki wokalnej i aktorskiej. Publiczność będzie miała tym razem okazję zobaczyć na sceniewielu debiutantów, choć towarzyszyć im będą również młodzi artyści, którzy już od kilku lat biorą udział w spektaklach Movimento. W roli Basi po raz pierwszy Kornelia Szczypka.

14 grudnia (niedziela), godz 16.00

Frederico Garcia Lorca

Romans w ogrodzie

„Teatr był zawsze moim powołaniem – mówił sam F.G. Lorca w roku 1936 – oddałem mu wiele godzin mego życia. Mam własną, indywidualną jego koncepcję. Teatr to poezja, która podnosi się z kart książki i staje się własnością człowieka. A kiedy się to urzeczywistnia, człowiek mówi i krzyczy, płacze i rozpacza. Teatr wymaga, aby każda postać sceniczna ukazywał się w kostiumie poezji i aby równocześnie jej krew i kości były widoczne. Muszą te postacie być tak ludzkie, tak przerażająco tragiczne, powiązane z życiem i dniem z taką siłą, aby biły w oczy ich zdrady, aby przeżywać można było ich cierpienia i aby na ich usta spłynęły słowa niosące cały żar miłości lub nienawiści.”

Te określone przez poetę warunki sztuki dramatycznej doskonale spełnia Romans w ogrodzie – sztuka poetycka, tragikomiczna, pełna żaru i pasji, a jednocześnie symboliczna, z elementami surrealistycznymi. Nastrój wspiera napisana przez Ewelinę Stanclik muzyka.

 

20 grudnia (sobota), godz. 13.00

Koncert świąteczny

Gore gwiazda Jezusowi

Najmłodszym artystom Teatru Movimento (Małe Movimento pod kierunkiem Anny Gabryś), którzy postarają się wprowadzić słuchaczy w nastrój świąt Bożego Narodzenia, towarzyszyć będą nie tylko ich starsi koledzy, ale również – po raz pierwszy – młodzi skrzypkowie ze Szkoły Suzuki Nutkowo prowadzonej przez zaprzyjaźnioną z Teatrem Movimento Małgorzatę Kobę.