Krakowiacy i Górale

Zakończone Spektakle Data rozpoczęcia: 07.12 godz.: 17.00 Miejsce: sala widowiskowa

W ramach XXIV Zimowych Spotkań Muzyczno-Teatralnych zapraszamy na spektakl Krakowiacy i Górale Wojciecha Bogusławskiego w wykonaniu Czechowickiego Teatru Muzycznego Movimento.

Wodewil z muzyką Jana Stefaniego do libretta Wojciecha Bogusławskiego wystawiony po raz pierwszy w 1794 roku w Teatrze Narodowym w Warszawie uważany jest za pierwszą operę narodową. Miejscem akcji są zachowane do dziś młyn i karczma obok klasztoru oo. cystersów w Mogile.

Syntetyczność i chłonność tego wodewilu określa jej wysoki poziom. Kompozytor łączy muzyczny klasycyzm z polską muzyką ludową, wprowadza uderzające zróżnicowanie tańców narodowych (polonez, krakowiak, czeska polka, mazur góralski i marsz), rozwija polski styl rozwiązań muzycznych. Chłonność libretta, aluzyjność, komediowe wątki miłosne, komediowy wręcz wątek walki Krakowiaków z Góralami ukazują strukturę społeczeństwa przed trzecim rozbiorem, kiedyś zaś opera pełniła bez wątpienia ważne funkcje propagandowe i kulturalne.
Libretto do opery opiera się na typowym konceptualizmie późnoklasycystycznej opery.Wodewil otwiera uwertura. Partie muzyczne szczególnie z drugiego aktu przypominają bardzo rozwiązania muzyczne Mozarta i Antonio Salieriego. Innowacją jest oczywiście muzyka ludowa tworząca nowy wymiar klasycystycznej opery przed romantyzmem. Aria Doroty jest polonezem. Potem pojawia się słynny krakowiak Oj da da da, tańcujmy wesoło, przenoszący wręcz typowo ludową wersję krakowiaka do klasycystycznego dzieła operowego. Następnie słynna śpiewka Raz na pniu między drzewami – element czysto sentymentalny.
W pierwszym akcie pojawia się też polka i mazurek góralski. Akt drugi zawiera partie silnie nawiązujące do muzyki Mozarta, opery comique i opery buffa. Kompozytor rozwija jednak własny styl klasycystyczny oparty między innymi na konceptualnym traktowaniu partii muzycznych.

Czechowicki Teatr Muzyczny Movimento zaprasza na spektakl w wykonaniu młodych adeptów sztuki wokalnej i aktorskiej. Publiczność będzie miała tym razem okazję zobaczyć na sceniewielu debiutantów, choć towarzyszyć im będą również młodzi artyści, którzy już od kilku lat biorą udział w spektaklach Movimento. W roli Basi po raz pierwszy Kornelia Szczypka.

Grażyna Griner – fortepian
Barbara Bielaczyc – reżyseria
Justyna Brożek, Mateusz Paluch – współpraca reżysera
Bartosz Surówka – asystent reżysera

Bilety w cenie 10 i 5 zł do nabycia w sekretariacie MDK.