Non Fiction Sztuka dokumentu Podróże

Zakończone Festiwale filmowe, Filmy Kina Świt Data: 15.05 - 18.05 Miejsce: Kino Świt

Serdecznie zapraszamy na drugą edycję cyklu Non Fiction Sztuka dokumentu. W ciągu czterech dni proponujemy Państwu cztery niezwykłe dokumenty oraz niespodziankę: spotkanie z reżyserem Markiem Ułanem-Szymańskim i scenarzystą Mateuszem Konopackim.

Tegoroczna edycja Podróże proponuje Państwu wyprawę w ciekawe i nieznane zakątki świata z obrazami: Był sobie las, Antarktyda: rok na lodzie, Uciec na Pitcairn oraz Uciekinier z Nowego Jorku.

15.05.2015, (piątek), godz. 20.00

byl sobie lasBył sobie las

Jak naprawdę wygląda głębia tropikalnych lasów i jakie tajemnice skrywa? Jakie rośliny tam rosną i w jakim tempie? Po nagrodzonym Oscara® słynnym Marszu pingwinów Luc Jacquet zabiera nas w kolejną fascynującą podróż do świata natury – tym razem w głąb tajemniczych i mało znanych do tej pory lasów deszczowych, rosnących w Peru i Gabonie, uznanych za „zielone płuca” naszej planety. Zapierający dech w piersiach film pokazuje, jak wygląda cud tamtejszej przyrody. Obserwujemyy cykl życia lasów pierwotnych i wtórnych, dowiadujemy się, jak wygląda ich ekosystem, poznając nieznany i niepokazywany dotąd świat natury, który rządzi się własnymi prawami i zasadami, a w dodatku jest w stanie ciągłego wzrostu i odnowy. Widzimy lasy tropikalne, które wyrastają niemal na naszych oczach, dowiadujemy się o ich prehistorii i warunkach rozwoju na przestrzeni wieków. Obserwujemy jak pojawiały się i ewoluowały pierwsze rośliny, jak tworzyła się unikalna więź między nimi i zwierzętami. Poznajemy spektakularne historie o świecie tej nieokiełznanej przyrody, w którym każdy organizm – od najmniejszego do największego – odgrywa istotną rolę. Okazuje się, że drzewa zachowują się zaskakująco podobnie do ludzi i zwierząt. Mają nie tylko zdolność komunikowania się z innymi gatunkami, ale potrafią również same bronić się przed drapieżnikami.

Czas trwania: 1 godz. 18 min.
Reżyseria: Luc Jacquet
Scenariusz: Luc Jacquet
Gatunek: dokumentalny
Produkcja: Francja

16.05.2015, (sobota), godz. 20.00

antarktydaAntarktyda: rok na lodzie

Oszałamiający wizualnie zapis tego, co dzieje się na Antarktydzie, najmroźniejszym miejscu na Ziemi w ciągu całego roku. Do tej pory nie udało się to żadnej ekipie filmowej na świecie. Najbardziej surowy zakątek na naszej planecie przez długie miesiące pozostaje odcięty od reszty świata, skuty przeraźliwym zimnem i ogarnięty niekończącą się ciemnością. Filmowcy zwykle kręcą tam zdjęcia jedynie podczas krótkiego okresu letniego. Dokument powstawał na przestrzeni 15 lat, w tym przez 9 zimowych okresów! Filmowa historia opowiedziana jest z punktu widzenia osób, które pracują tam na co dzień, utrzymują bazy i prowadzą badania. Dzięki temu widzowie mogą odkryć na nowo ten fascynujący kontynent.

Czas trwania: 1 godz. 31 min.
Reżyseria: Anthony Powell
Scenariusz: Anthony Powell, Simon Price
Gatunek: Dokumentalny
Produkcja: Nowa Zelandia
Obsada: Tom Hamann (on sam), Anthony Powell (on sam), Keri Nelson (Sprzedawczyni w sklepie – ona sama), Christine Powell (ona sama)

17.05.2015 (niedziela), godz. 20.00

uciec na pitcairnUciec na Pitcairn o realizacji filmu opowiedzą Marek Ułan-Szymański (reżyser) i Mateusz Konopacki (producent)

O Pitcairn napisano wiele w każdym wymiarze – historyczne dywagacje nad buntem na Bounty, opinie i analizy afery obyczajowej odkrytej w 2004 roku czy zachwyt nad tamtejszą florą morską. Jednak ta przedziwna społeczność nie doczekała się pełnometrażowego dokumentu, który spróbowałby przedstawić ludzkie oblicze wyspy i jej codzienne życie. Aż do dziś, dokładnie po drugiej stronie kuli ziemskiej w salach Łódzkiej Szkoły Filmowej spotkało się dwóch niepoprawnie naiwnych i upartych młodych studentów. Najmniejsza demokracja świata? Wyspa na środku Pacyfiku? Prawie nikogo nie wpuszczają? Nie mając sprzętu, pieniędzy i poważnych kontaktów Marek i Mateusz postawili sobie za cel, spełnić swoje marzenia i nakręcić pierwszy pełnometrażowy dokument portretujący wyspę. „Uciec na Pitcairn” to film pity toastem z zęba wieloryba wraz z miejscowym piratem, rozmowy o brytyjskiej królowej i sentymencie mieszkańców do starego ładu. Urzekające plenery, wyprawa w głąb dżungli i podwodne spotkanie z żółwiami. Pitcairn to miejsce, gdzie zakopanie butelki wymaga rządowej zgody, a skłócone miejscowe rodziny wolą sprzedać sobie pizzę, niż podarować za darmo owoce z rodzimego ogrodu. To film o bezkompromisowym porzuceniu wszystkiego i spełnieniu swojego marzenia, w miejscu przez wielu uważanym za skupienie całego ludzkiego zła. Pytanie, co jest bardziej naiwne: spełnianie marzeń czy strach przed miejscem, które zna się tylko przez pryzmat internetowych artykułów? Może istotny jest fakt, że zło nie zawsze jest wszechobecne, a właśnie indywidualna próba poznania jest kluczem. „Uciec na Pitcairn” to słodko-gorzka opowieść o spełnianiu marzeń, bez zbędnego zachwytu, ze szczyptą ironii i obiektywnej obserwacji.

Czas trwania: 1 godz. 8 min.
Reżyseria: Marek Ułan-Szymański
Scenariusz: Marek Ułan-Szymański
Gatunek: dokumentalny
Obsada: Marek Ułan-Szymański (on sam), Mateusz Konopacki (on sam)

18.05.2015 (poniedziałek), godz. 20.00

uciekinier z nowego jorkuUciekinier z Nowego Jorku

Amerykański muzykolog, etnolog i globtroter Louis Sarno w młodości usłyszał w radiu pewną piosenkę, która wyjątkowo poruszyła jego wyobraźnię i zafascynowała tak bardzo, że postanowił prześledzić jej historię. Zaprowadziło go to do środkowoafrykańskiego tropikalnego lasu, gdzie odnalazł plemię Pigmejów o nazwie Bajaka. Nigdy już nie wrócił do rodzinnego domu. Zamieszkał z Pigmejami, nauczył się ich języka i związał się z Pigmejką, z którą ma 13-letniego syna o imieniuu Samedi. Przez lata nagrał ponad 1000 godzin muzyki Bajaków, a te unikalne nagrania zdecydował się przekazać brytyjskiemu Pitt Rivers Museum w Oksfordzie. Gdy jego syn poważnie się rozchorował, obiecał mu, że gdy wyzdrowieje zabierze go do miejsca, z którego pochodzi. W końcu nadszedł ten moment. 25 lat od wyjazdu z kraju Louis zabiera syna w podróż do Stanów Zjednoczonych.

Czas trwania: 1 godz. 38 min.
Reżyseria: Michael Obert
Scenariusz: Michael Obert
Gatunek: biograficzny, dokumentalny, muzyczny
Produkcja:Niemcy/USA/Republika Środkowoafrykańska

Przedsprzedaż karnetów w cenie 30 zł – od 8 maja.
Bilety na wybrane filmy Festiwalu 10-15 zł w sprzedaży od 15 maja.