Człowiek-Ziemia-Wszechświat

Zakończone Wykłady Data rozpoczęcia: 29.05 godz.: 19.00 Miejsce: Piwnica Muz

Zapraszamy na kolejne spotkanie cyklu Człowiek-Ziemia-Wszechświat, wykład prof. dr hab. Piotra Krasnego, pt. Nowy realizm? Kosmiczna perspektywa w sztuce współczesnej.

W tym sezonie przedmiotem zainteresowania jest człowiek w relacji do planety, na której mieszka oraz przestrzeni rozciągającej się wokół niej – bliżej i dalej położonego Kosmosu.
Przybliżone zostaną wyobrażenia różnych kultur na temat powstania Ziemi, innych ciał niebieskich, czasu czy przestrzeni, ich funkcjonowanie w języku, sztuce, literaturze i wierzeniach świata oraz najnowsze ustalenia naukowe na ten temat. Nasza planeta będzie nas interesowała zarówno w skali makro – jako część Kosmosu, jak i mikro – „mała ojczyzna”, czyli nasze najbliższe otoczenie. Wszystko w celu pogłębienia zrozumienia człowieka i kultury – zjawiska niezbędnego dla jego funkcjonowania. Samoświadomość, a także rozumienie naszego miejsca na Ziemi oraz we Wszechświecie stanie się przedmiotem rozważań i dyskusji w kolejnym już roku spotkań.

rp_piotr-krasny.jpgProf. dr hab. Piotr Krasny – absolwent historii sztuki Uniwersytetu Jagiellońskiego. W 1994 uzyskał tytuł doktora, a w 2004 habilitował się. Od 2008 roku dyrektor Instytutu Historii Sztuki Uniwersytetu Jagiellońskiego. W 2011 roku otrzymał tytuł profesora belwederskiego. Interesuje się głównie dziejami sztuki nowożytnej na ziemiach polskich oraz sztuką środowiska lwowskiego w wiekach XVII, XVIII i XIX.
Za pracę naukową uhonorowany został Nagrodą Prezesa Rady Ministrów za Wyróżniającą się Rozprawę Doktorską (1995), Nagrodą Ministra Edukacji Narodowej (2004), a także Nagrodą Krakowska Książka Miesiąca za publikację Architektura cerkiewna na ziemiach ruskich Rzeczypospolitej 1594–1914 (maj 2004).
Ważniejsze publikacje książkowe: „Visibilia signa ad pietatem excitantes. Teoria sztuki sakralnej pisarzy kościelnych epoki nowożytnej”,„Fabrica Ecclesiae Ruthenorum. Dzieje cerkwi w Szczebrzeszy­nie i jej rozbudowy w latach 1777–1789 w świetle kroniki ks. Jana Karola Lipowieckiego”. Artykuły: „Renesansowy kościół w Dobromilu i jego związki z architekturą mazowiecką” oraz „Przyczynek do biografii Jana de Witte.”

Wstęp wolny.