Letnie retransmisje

Zakończone Filmy Kina Świt Data rozpoczęcia: 10.09 Miejsce: Kino Świt

Zapraszamy na cykl Letnie retransmisje. Proponujemy Państwu trzy tytuły serii Wystawa na ekranie: Rembrandt, Dziewczyna z perłą oraz Impresjoniści

Wystawa na ekranie to prezentacja kolekcji najwybitniejszych artystów malarstwa z najważniejszych muzeów na całym świecie. Na dużym ekranie, w znakomitej jakości obrazu HD są pokazane wystawy tematyczne, uchwycone w specjalny, dostosowany do warunków kinowych sposób. Arcydzieła malarstwa, rzeźby i grafiki będzie można oglądać na kinowym ekranie z różnych perspektyw, zaś wędrówce po salach galeryjnych i muzealnych towarzyszą historie dzieł, biografie artystów, wypowiedzi ekspertów analizujących styl i technikę obrazów.

 

Zapraszamy również na retransmisje oper z nowojorskiej Metropolitan Opery dzieł: Gaetano Donizetti Łucja z Lammermooru, Gaetano Donizetti Córka pułku, Ferenc Lehár Wesoła wdówka, Piotr Czajkowski Eugeniusz Oniegin.

 

Wystawa na ekranie:

w_Rembrandt520.05.2015, godz. 20.00

Rembrandt

Wystawa skupia się na najważniejszych wydarzeniach z ostatnich lat życia Rembrandta, powszechnie uważanych za najlepsze i najbogatsze lata w jego twórczości. Arcydzieła, które powstały w tym właśnie okresie można nazwać definiującymi jego geniusz. Poznamy historię życia Rembrandta, która przeplata się z zakulisowymi przygotowaniami do wystaw w National Gallery w Londynie i Rijksmuseum w Amsterdamie – wszystko razem pozwala poznać fenomen tego wielkiego malarza. Każda wystawa Rembrandta jest oczekiwana z niecierpliwością, ale prezentowane wystawy przygotowane przez londyńską Galerię Narodową i amsterdamskie Rijksmuseum są wydarzeniem wyjątkowym. Dokumentaliści otrzymali uprzywilejowany dostęp do tych placówek i stworzyli na widzów kin na całym świecie film jedyny w swoim rodzaju. Zawiera on dokładna analizę każdego z kluczowych pokazywanych arcydzieł wraz z wypowiedziami zaproszonych gości, w tym kuratorów i czołowych historyków sztuki. Dla wielu, Rembrandt jest największym artystą, jaki kiedykolwiek żył, a ten film stara się odkrywać prawdę o człowieku, uważanym za legendę.

 

30.06.2015, godz. 20.00

dziewczyna z perlaDziewczyna z perłą i inne skarby haskiego Mauritshuisu

Po dwóch latach zwiedzania świata „Dziewczyna z perłą” powróciła do ukochanej galerii Mauritshuis w Hadze, w której właśnie ukończono rozległe prace remontowe. Ogromne kolejki ustawiające się, by choć zerknąć w to tajemnicze i piękne oblicze oraz prawie 1,2 miliona odwiedzających w czasie pobytu obrazu w Japonii, świadczą wymownie o niepodważalnym uroku tego arcydzieła. Pięknie nakręcony dokument poszukuje odpowiedzi na wiele nierozwiązanych zagadek otaczających ten niezwykły obraz i jego tajemniczego twórcę – Vermeera.

 

Claude Monet, Bridge at Argenteuil on a Gray Day, French, 1840 - 1926, c. 1876, oil on canvas, Ailsa Mellon Bruce Collection
Claude Monet, Bridge at Argenteuil on a Gray Day, French, 1840 – 1926, c. 1876, oil on canvas, Ailsa Mellon Bruce Collection

27.08.2015, godz. 20.00

Impresjoniści

Najpopularniejsi artyści na świecie – choć początkowo słowo „impresjoniści” było określeniem pejoratywnym. Dziś prace Cézanne’a, Moneta, Degasa i innych członków tego prądu w sztuce warte są dziesiątki milionów dolarów. Ale kim naprawdę byli? Dlaczego i jak malowali? Co sprawia, że od tak dawna budzą podziw? Aby pomóc odpowiedzieć na te pytania, twórcom filmu zapewniono dostęp do nowej wielkiej wystawy, która koncentruje się wokół osoby Paula Durand-Ruela – dziewiętnastowiecznego kolekcjonera sztuki, zdeklarowanego orędownika impresjonizmu. Ta wyczekiwana wystawa jest chyba najwszechstronniejszą wystawą impresjonistów, jaka odbyła się do tej pory. Dzięki odważnej decyzji, by wystawić impresjonistów w Nowym Jorku w 1886 roku, Durand-Ruel przedstawił oświeconym bogatym Amerykanom nowoczesne malarstwo francuskie. W ten sposób nie tylko wypełnił wielkie amerykańskie galerie arcydziełami impresjonistów, ale również utrzymał impresjonizm przy życiu, gdy ten stanął w obliczu całkowitej klęski. Film prezentuje dzieła zgromadzone w Musée du Luxembourg w Paryżu, National Gallery w Londynie i Philadelphia Museum of Art.

Retransmisje MET:

lucja26.06.2015, godz. 20.00

Gaetano Donizetti

Łucja z Lammermooru

Opera seria (poważna) w trzech aktach. Libretto: Salvatore Cammarano na podstawie powieści historycznej Sir Waltera Scotta „Narzeczona z Lammermooru”.

Rolę delikatnej Łucji, tytułowej bohaterki opery Donizettiego na deskach Met kreuje Anna Netrebko. Jej ukochanego Edgara gra (i śpiewa) Piotr Beczała, który dosłownie w ostatniej chwili zastąpił z wielkim powodzeniem niedysponowanego nagle Rolando Villazona. Drugi Polak w obsadzie to baryton Mariusz Kwiecień – wcielający się w rolę brata tyranizującego Łucję, aby dzięki jej aranżowanemu małżeństwu podtrzymać świetność rodu. Łucja podstępem rozdzielona z ukochanym i wydana za mąż za innego popada jednak w obłęd i popełnia zbrodnię… Mary Zimmerman pokazuje operę Donizettiego w konwencji wiktoriańskiej historii o duchach.

Obsada:
Anna Netrebko jako Łucja Ashton
Piotr Beczała jako Edgar Ravenswood
Mariusz Kwiecień jako Lord Henryk (Enirico) Ashton
Ildar Abdrazakov jako Rajmund, opiekun Łucji
Michaela Martens jako Alicja
Colin Lee jako Artur Bucklaw
Michael Myers jako Norman
Chór i orkiestra The Metropolitan Opera

Marco Armiliato dyrygent

Czas trwania: 2 godziny i 25 minut (w przedstawieniu nie ma przerwy).

La Fille du Regiment16.07.2015, godz. 19.00

Gaetano Donizetti

Córka pułku

Lekka i zabawna operowa komedia Gaetano Donizettiego jest niestety rzadko wykonywana. Kompozytor postawił wykonawcom tak wysokie wymagania, że tylko nieliczni śpiewacy, zwłaszcza tenorzy, mogą śpiewać rolę Tonia. Dlaczego? W swej arii trwającej zaledwie trzy minuty artysta musi zaśpiewać aż dziewięć wysokich dźwięków c. Juan Diego Flórez wykonuje ją tak brawurowo, że podczas premiery „Córki pułku” w Met, gdzie zabronione jest bisowanie arii, dyrektor Peter Gelb dał specjalne zezwolenie na ten właśnie bis. Tenorowi nie ustępuje sopran – znakomita Natalie Dessay – w roli Marii, tytułowej „córki pułku”, czyli przygarniętej przez żołnierzy sieroty, która okazuje się być dzieckiem arystokratycznej rodziny. Zabawne perypetie Marii-markietanki i Tonia z dowcipem wyreżyserował Laurent Pelly, dyryguje Marco Armiliato.

Obsada:

Natalie Dessay
Juan Diego Flórez
Felicity Palmer
Alessandro Corbelli

Marco Armiliato dyrygent

Czas trwania: 2 godziny i 30 minut (w tym jedna 10-minutowa przerwa).

Wesoła-wdówka13.08.2015, godz. 19.00

Ferenc Lehár

Wesoła wdówka

Operetka w trzech aktach (1905). Libretto: Victor Léon i Leo Stein na podstawie komedii Henriego Meilhaca „L’Attaché d’ambassade”.

Nieczęsto się zdarza, by byt całego państwa zależał od uczuć jednej osoby. Chyba że tym państwem jest Pontevedro, a decydującą w tej kwestii osobą – bawiąca w Paryżu Hanna Glawari, która po mężu bankierze odziedziczyła 20 milionów. Jeśli wyjdzie za cudzoziemca i jej pieniądze opuszczą granice państwa – Pontevedro zbankrutuje. Gra toczy się o majątek i miłość. „Wesoła wdówka” to obok „Zemsty nietoperza” Johanna Straussa syna jedyna operetka, po którą sięgają najpoważniejsze sceny operowe, choćby z okazji sylwestra. Tak jest w tym roku w Met. W postać tytułowej wdówki wciela się amerykańska diwa Renée Fleming, którą podziwialiśmy już między innymi w „Rusałce” i „Thaïs”. Spektakl przygotuje znana z Broadwayu reżyserka i choreografka Susan Stroman. Szampańska zabawa w rytmie kankana murowana!

Obsada:

Renée Fleming jako Hanna Glawari, bogata pontevedryjska wdowa
Nathan Gunn jako hrabia Daniło Daniłowicz, sekretarz ambasady
Jeff Mattsey jako wicehrabia Cascada
Sir Thomas Allen jako baron Mirko Zeta
Kelli O’Hara jako Walentyna, jego żona
Alek Shrader jako Kamil de Rosillon, młody Francuz
Alexander Lewis jako Raoul de St. Brioche
Daniel Mobbs jako Kromow
Gary Simpson jako Pristicz
Mark Schowalter jako Bogdanowicz
Carson Elrod jako Niegus
Chór, balet i orkiestra The Metropolitan Opera

Sir Andrew Davis dyrygent

Przedstawienie trwa około 3 godzin (w tym 1 przerwa).

oniegin10.09.2015, godz. 18.00

Piotr Czajkowski

Eugeniusz Oniegin

Opera (sceny liryczne) w trzech aktach, siedmiu obrazach (1879) | op. 24. Libretto: kompozytor i Konstantin Szyłowski na podstawie poematu Aleksandra Puszkina pod tym samym tytułem.

Specjaliści od muzyki rosyjskiej, Rosjanie, Polacy i Białorusini, otworzyli kolejny sezon transmisji przedstawień z Nowego Jorku, występując w chyba najbardziej znanej operze Czajkowskiego. Sceny liryczne – bo taką nazwę gatunkową wymyślił dla swego dzieła kompozytor – oparte są na poemacie dygresyjnym jednego z najwybitniejszych rosyjskich poetów romantycznych. Skromna i wrażliwa Tatiana zakochuje się w Onieginie, znudzonym światowcu, który odrzuca jej miłość. Po latach Oniegin uświadamia sobie, że jednak kocha Tatianę, ale ta jest już żoną księcia Griemina. Mimo że nadal darzy Oniegina uczuciem, Tatiana pozostaje wierna mężowi. Tę romantyczną historię przygotował muzycznie jeden z najwybitniejszych rosyjskich dyrygentów.

Obsada:
Anna Netrebko jako Tatiana
Oksana Volkova jako Olga, jej siostra
Elena Zaremba jako pani Łarina,
Larissa Diadkova jako Filipiewna, niania
Piotr Beczała jako Włodzimierz Leński
Mariusz Kwiecień jako Eugeniusz Oniegin
David Crawford jako Rotmistrz
John Graham-Hall jako monsieur Triquet
Richard Bernstein jako Zarecki
Alexei Tanovitsky jako książę Griemin
Chór, balet i orkiestra The Metropolitan Opera

Valery Gergiev dyrygent
Czas trwania: 4 godziny i 5 minut (w tym dwie przerwy).