Timbuktu

Zakończone Festiwale filmowe, Filmy Kina Świt Miejsce: Kino Świt

Od czasu gdy fundamentaliści religijni szerzą postrach w regionie, w Timbuktu drzwi wielu domów są zamknięte. Uzbrojeni dżihadyści patrolują wyludnione ulice, tropiąc przejawy zachodniej kultury…

Strzelają do niewiernych i niszczą świadectwa pradawnej kultury regionu. Naprędce zwoływane sądy wydają absurdalne i tragiczne wyroki. Niedaleko Timbuktu (ale z dala od terroru fundamentalistów) wraz z rodziną mieszka Kidane. Jest pasterzem i hodowcą bydła. Pewnego dnia Issan – sierota, którym opiekuje się Kidane traci panowanie nad stadem. Jedna z krów niszczy sieci miejscowego rybaka, który w odwecie ją zabija. Wezwany na miejsce Kidane bierze pistolet, który nieoczekiwanie wypala i trafia rybaka. Po przypadkowym zabójstwie mężczyzna stanie się obiektem brutalnego prześladowania i upokorzenia. Stając przed sądem, przyjdzie mu zmierzyć się z nowym prawem, które jest zaprzeczeniem otwartego i tolerancyjnego islamu.
Czas trwania: 1 godz. 40 min.
Reżyseria: Abderrahmane Sissako
Scenariusz: Abderrahmane Sissako, Kessen Tall
Gatunek: dramat
Produkcja: Francja, Mauretania