Człowiek-Ziemia-Wszechświat

Zakończone Wykłady Data rozpoczęcia: 26.06 godz.: 19.00 Miejsce: Piwnica Muz

Zapraszamy na wykład z cyklu Człowiek-Ziemia-Wszechświat, dr Agnieszka Przybyła-Dumin przybliży temat Mity początku mieszkańców Australii i Oceanii.

W tym sezonie przedmiotem zainteresowania jest człowiek w relacji do planety, na której mieszka oraz przestrzeni rozciągającej się wokół niej – bliżej i dalej położonego Kosmosu.
Przybliżone zostaną wyobrażenia różnych kultur na temat powstania Ziemi, innych ciał niebieskich, czasu czy przestrzeni, ich funkcjonowanie w języku, sztuce, literaturze i wierzeniach świata oraz najnowsze ustalenia naukowe na ten temat. Nasza planeta będzie nas interesowała zarówno w skali makro – jako część Kosmosu, jak i mikro – „mała ojczyzna”, czyli nasze najbliższe otoczenie. Wszystko w celu pogłębienia zrozumienia człowieka i kultury – zjawiska niezbędnego dla jego funkcjonowania. Samoświadomość, a także rozumienie naszego miejsca na Ziemi oraz we Wszechświecie stanie się przedmiotem rozważań i dyskusji w kolejnym już roku spotkań.

rp_agnieszka-przybyla-dumin.jpgDr Agnieszka Przybyła-Dumin – absolwentka kulturoznawstwa Uniwersytetu Śląskiego (specjalizacja: teoria i historia kultury). Adiunkt na Wydziale Humanistyczno-Społecznym ATH w Bielsku-Białej, Kierownik Działu Nauki MGPE w Chorzowie. Jest także pracownikiem merytorycznym MDK w Czechowicach-Dziedzicach i założycielką Koła Badaczy Kultury od ośmiu lat funkcjonującego przy tej placówce, w ramach działalności którego powstały trzy tomy serii Świat naszych przodków, poświęcone jesiennemu, zimowemu i wiosennemu cyklowi obrzędowemu naszych okolic, a ponadto odbyło się siedem edycji Festiwalu Kultur Świata.

W kontekście jej zainteresowań naukowych wymienić należy kulturę tradycyjną i współczesną ze szczególnym uwzględnieniem folkloru, a w nim opowieści jako znaczącego czynnika zdradzającego wizję świata i człowieka danej kultury, stanowiących reakcję na trudne doświadczenia, wreszcie będących nieodłącznym elementem procesu enkulturacji. Ponadto zajmuje się problematyką odbioru i rozumienia Innego-Obcego oraz analizą biologicznych i społeczno-kulturowych aspektów ludzkiego funkcjonowania.

Ważniejsze publikacje książkowe: Bajki ludowe z Zagłębia Dąbrowskiego. Studium i materiały, Podanie i legenda. Ludowy obraz świata i czło­wieka, artykuły: Lecznictwo i wierzenia magiczne oraz Transformacje medialne folkloru. W kontekście folklorystycznego obrazu katastrofy smoleńskiej.

Wstęp wolny.