Gratulujemy odznaczenia!

Dr Agnieszka Przybyła-Dumin otrzymała srebrną Odznakę Honorową za Zasługi dla Województwa Śląskiego przyznawaną przez Sejmik Województwa Śląskiego.

odznaczenieWyróżnienie zostało przyznane za działalność naukową, dydaktyczną i organizacyjną, którą dr Agnieszka Przybyła-Dumin przyczyniła się do zachowania niematerialnego dziedzictwa kulturowego Górnego Śląska i Zagłębia Dąbrowskiego. Między innymi w ramach autorskiego programu badawczego w latach 1999-2004 prowadziła badania terenowe, których celem był zapis i ocena stanu ówczesnego prozy folklorystycznej w Zagłębiu Dąbrowskim. Archiwizacji podlegały: bajka ludowa, legenda, anegdota, podanie, opowieść wspomnieniowa i legenda współczesna. 1105 wątków wówczas zebranych zostało wiernie transkrybowanych, opracowanych i opublikowanych w trzech tomach, pt. Proza folklorystyczna u progu XXI wieku.

Co szczególnie chcielibyśmy podkreślić odznaczenie zostało nadane także za działalność związaną z założeniem i aktywnością Koła Badaczy Kultury przy Miejskim Domu Kultury w Czechowicach-Dziedzicach, zrzeszającego młodzież gimnazjalną, licealną, studentów oraz w tej chwili także osoby dorosłe. Od momentu założenia grupy w 2007 roku w ramach jej aktywności odbyło się siedem cykli warsztatów, sześć edycji Festiwalu Kultur Świata oraz trzy cykle etnograficznych badań terenowych mających na celu archiwizację zanikających form obrzędowych, wierzeniowych i narracyjnych na terenie gminy Czechowice-Dziedzice, a także zapis zwyczajów kultywowanych w dniu dzisiejszym. Na podstawie setek wywiadów, które młodzież wraz z założycielką KBK prowadziła w latach 2007-2009, 2010-2012, 2013-2014 zostały opracowane – także wspólnie – trzy publikacje książkowe pt. Świat naszych przodków, poświęcone jesiennemu, zimowemu i wiosennemu cyklowi obrzędowemu.

apdDr Agnieszka Przybyła-Dumin opublikowała także liczne artykuły, w których podjęta została analiza zjawisk obecnych na terenie województwa śląskiego, na przykład o grach i zabawach dziecięcych na podstawie wspomnień mieszkańców Czechowic-Dziedzic. Swoją działalnością zatem znacząco przyczynia się do zachowania i popularyzacji kultury terenu województwa śląskiego, w tym naszej małej ojczyzny.

Odznaka Honorowa za Zasługi dla Województwa Śląskiego to odznaczenie regionalne ustanowione w 2000 roku uchwałą Sejmiku Województwa Śląskiego i przyznawane osobom fizycznym i innym podmiotom, „które całokształtem działalności, względnie realizacją swoich zadań na terenie województwa śląskiego przyczyniły się do gospodarczego, kulturalnego i społecznego rozwoju województwa”. Podmiotem nadającym odznakę jest Sejmik Województwa Śląskiego. Procedurę kwalifikacyjną przeprowadza doraźna Komisja Sejmiku – „Kapituła Odznaki Honorowej za Zasługi dla Województwa Śląskiego”.

dr DuminGratulujemy!