My i Oni – o postrzeganiu Innego

Zakończone Wykłady Data rozpoczęcia: 09.10 godz.: 19.00 Miejsce: Piwnica Muz

Zapraszamy na nowy cykl wykładów pt. My i Oni – o postrzeganiu Innego. W tym sezonie przedmiotem zainteresowania będzie człowiek w relacji do drugiego człowieka reprezentującego tę samą lub odmienną kulturę.

Kontekstem będą zarówno wydarzenia historyczne, jak i współczesne – przytoczonych zostanie wiele interesujących faktów dotyczących wewnątrz- i międzykulturowych relacji. Przybliżone będą procesy kształtowania tożsamości, światopoglądu oraz wyobrażeń o innej jednostce, grupie lub społeczności uzależnionych od podobieństw i różnic w zachowaniach, wyglądzie czy postawach ich charakteryzujących. Analizie poddane zostaną takie pojęcia i zjawiska jak wzory kulturowe, kulturowy ideał osobowości, kształtowanie wartości i norm społecznych, konformizm i non-konformizm, a także tolerancja, ksenofobia, akulturacja, asymilacja i wiele innych.
Do podzielenia się refleksjami i wiedzą zaprosimy filozofów, antropologów, historyków, psychologów, socjologów, literaturoznawców, medioznawców, językoznawców, historyków sztuki i przedstawicieli wielu innych dziedzin nauki.
Wszystko w celu pogłębienia zrozumienia kultury, a zatem nas samych oraz naszego jednostkowego i społecznego funkcjonowania. Samoświadomość, a także rozumienie sposobu, w jaki kształtowany jest obraz świata i człowieka oraz czynniki, które na taki ogląd wpływają staną się przedmiotem rozważań i dyskusji w kolejnym już roku spotkań.

Termin spotkań: piątki, godz. 19:00
Inauguracja: 9 października 2015 r.
Miejsce: Piwnica Muz