Sylwester z Filharmonikami Berlińskimi i Anne-Sophie Mutter

Zakończone Filmy Kina Świt, Koncerty Data rozpoczęcia: 31.12 godz.: 17.00 Miejsce: Kino Świt

Zapraszamy na transmisję koncertu sylwestrowego z Berlina Sylwester z Filharmonikami Berlińskimi i Anne-Sophie Mutter.

Sir Simon Rattle jak zwykle zaskakuje programem koncertu sylwestrowego. Tradycyjnie już ułożył go z przepięknych, choć nie zawsze znanych utworów o tanecznych rytmach. Wieczór rozpocznie uwertura do zupełnie zapomnianej opery Emmanuela Chabriera „L’étoile”. Sama uwertura pojawia się od czasu do czasu w repertuarze koncertowym ze względu na swój wesoły nastrój, skoczne rytmy wstępu, a także pewien uroczysty wyraz – doskonale pasujący do wyjątkowego dnia, jakim jest sylwester.

Skrzypcowa Introdukcja i rondo capriccioso należy do najbardziej popularnych utworów Camille’a Saint-Saënsa, a popisowa część tej kompozycji, z marszowym akompaniamentem orkiestry, pozwala instrumentaliście na ukazanie wszystkich walorów swej sztuki. Hiszpańskie energiczne rytmy przeplatają się tu z cudownymi nostalgicznymi melodiami, którymi kompozytor, jako romantyk, tak się rozkoszował.

Hiszpańskich akcentów będzie też pod dostatkiem w suicie tańców z opery „El Cid” (napisanej na podstawie słynnego dramatu Pierre’a Corneille’a). Sama opera została zapomniana i bywa dziś wystawiana incydentalnie, ale suita często powraca w repertuarach koncertowych ze względu na rozmaitość tanecznych rytmów. Jules Massenet wplótł do swego dzieła tańce z różnych regionów Hiszpanii, gdzie rozgrywa się akcja opery. Narodowy charakter muzyki podkreśla m.in. użycie kastanietów i tamburynu.

Skrzypcowa rapsodia „Tzigane”, jak sam tytuł wskazuje, inspirowana jest muzyką cygańską – z jej nostalgicznymi melodiami, ale i szalonymi tanecznymi rytmami. Utwór rozpoczyna solo skrzypiec, w drugiej części utworu wspartych akompaniamentem orkiestry. Muzyka – coraz bardziej dynamiczna i coraz bardziej dzika, skrząca się barwami – stawia wielkie wymagania soliście skrzypkowi.

Kontrastem dla utworu Ravela będzie suita z baletu „Les biches” Francisa Poulenca. Było to jedno z rewolucyjnych dzieł wystawionych przez zespół Rosyjskich Baletów Diagilewa, a choreografię przygotowała nasza rodaczka, siostra sławnego tancerza Wacława Niżyńskiego, Bronisława. Muzyka, o żartobliwym charakterze, jest lekka i subtelna, z elementami groteski.

Koncert zakończy poemat choreograficzny Ravela „La valse”, w którym kompozytor postawił sobie za cel uczczenie na swój sposób piękna walców wiedeńskich. Melodie, wirowy charakter tego tańca i jego lekkość przepuścił przez własną wrażliwość i geniusz kompozytorski, tworząc muzyczny pomnik ku czci walca. Poemat zachwyca instrumentacją, której to sztuki Ravel był niedoścignionym mistrzem. Wielu komentatorów porównuje „La valse” do obrazu tańczących za mgłą par, co słychać w muzyce.

Sir-Simon-Rattle-009anne-sophie-mutter-2013

WYKONAWCY:

Filharmonicy Berlińscy
Sir Simon Rattle dyrygent
Anne-Sophie Mutter skrzypce

Koncert trwa około 120 minut bez przerwy.

Bilety w cenie 25 zł (młodzież i seniorzy) oraz 30 zł do nabycia w sekretariacie MDK.