XXIV Tydzień Filmu Polskiego. Filmowe Polonica

Zakończone Filmy Kina Świt Data: 11.03 - 17.03 Miejsce: Kino Świt

Zapraszamy na przegląd filmowy poświęcony rodzimej kinematografii oraz polskim twórcom filmowym pracującym za granicą (aktorom, kompozytorom, reżyserom).

Proponujemy dwanaście obrazów, w tym Niewinne, ZdjęcieOpowieść o miłości i mroku, Pitbull. Nowe porządki, Pitbull. Nowe porządki, Hiszpanka, Sprawiedliwy, Na granicy, dodatkowo po projekcji filmu Śpiewający obrusik spotkanie z aktorami: Anną Mrozowską i Miłoszem Karbownikiem

 

Program:

11.03 (piątek)

niewinnegodz. 20.10 Niewinne

 

Tuż po drugiej wojnie światowej francuski Czerwony Krzyż prowadzi akcję repatriacji i gromadzi swoich obywateli w szpitalu. Wśród lekarzy jest młodziutka Matylda Beaulieu. W szpitalu zjawia się siostra z oddalonego o kilka kilometrów klasztoru i błaga o pomoc dla umierającej kobiety. Problemem jest poród jednej z zakonnic… Okazuje się, że siostry padły ofiarą zbiorowego gwałtu dokonanego przez czerwonoarmistów. Matylda chce sprowadzić pomoc, lecz Matka Przełożona chce za wszelką cenę ukryć tajemnicę, żeby uniknąć skandalu. Witana przez zakonnice z nieufnością, Matylda wkracza w nieznany sobie świat i zaprzyjaźnia się z siostrą Marią. Razem odkryją przerażającą prawdę, ukrytą za murami klasztoru…
Czas trwania: 1 godz. 40 min.
Reżyseria: Anne Fontaine
Scenariusz: Sabrina B. Karine, Pascal Bonitzer, Anne Fontaine, Alice Vial
Gatunek: dramat
Produkcja: Belgia, Francja, Polska
Obsada: Lou de Laâge (Mathilde Beaulieu), Agata Buzek (Zakonnica Maria), Agata Kulesza (Matka przełożona), Vincent Macaigne (Samuel), Joanna Kulig (Zakonnica Irena)

charongodz. 22.00 Charon

 

Upośledzony chłopak, pracujący jako salowy w szpitalu, myśli, że ma dar uzdrawiania. Zaprzyjaźnia się z młodą dziewczyną w ciąży, która jest nakłaniana do aborcji.

 

Czas trwania: 39 min.
Reżyseria: Paweł Hejbudzki
Scenariusz: Paweł Hejbudzki
Gatunek: etiuda
Produkcja: Polska
Obsada: Adam Bobik (Romek), Ewa Ziętek (Matka), Edyta Bełza (Dziewczynka), Mariusz Jakus (Palacz)

zdjęciegodz. 22.40 Zdjęcie

 

Zdjęcie opowiada historię 17-letniego Adama, który po znalezieniu w domu starej fotografii swojej matki z obcym mężczyzną, stara się dowiedzieć, kto tak naprawdę jest jego ojcem. Film jest również opowieścią o pierwszej miłości, zdradzie i zetknięciu ze śmiercią.

Czas trwania: 1 godz. 20 min.
Reżyseria: Maciej Adamek
Scenariusz: Maciej Adamek
Gatunek: dramat obyczajowy
Produkcja: Niemcy, Polska, Węgry
Obsada: Maciej Łagodziński (Adam), Karolina Gorczyca (Ewa), Antoni Pawlicki (Przemek), Stanisława Celińska (Stanisława Kostrzewa, babcia Adama)

 

12.03 (sobota)

opowieść o miłości i mrokugodz. 20.10 Opowieść o miłości i mroku

 

Film oparty jest na wspomnieniach Amosa Oza, opowiada jak ojciec pisarza próbował pomagać swojej chorej psychicznie żonie w latach czterdziestych.

 

Czas trwania: 1 godz. 35 min.
Reżyseria: Natalie Portman
Scenariusz: Natalie Portman
Gatunek: dramat
Produkcja: Izrael
Obsada:Natalie Portman (Fania), Makram Khoury (Halawani)

basengodz. 22.00 Basen

 

Karol Selznik regularnie chodzi na basen. Przepływa tyle długości, ile ma lat. Czterdzieści trzy. To wystarczy, żeby przemyśleć problemy, odreagować stres. Ale ostatnio męczy Selznika senny koszmar. Ucieka przed kimś lub przed czymś. W ostatniej chwili udaje się mu wskoczyć do głębokiego basenu, który okazuje się pułapką. Na szczęście to tylko zły sen. Przynajmniej do dnia, kiedy Selznik dostrzega obecność nowych sąsiadów.

Reżyseria: Krzysztof Pawłowski
Scenariusz: Krzysztof Pawłowski
Gatunek: dramat, krótkometrażowy
Produkcja: Polska
Obsada: Adam Woronowicz, Agnieszka Grochowska, Janusz Łagodziński, Tomasz Sobczak, Renard Gilles, Kamila Wojciechowicz, Przemysław Kurek, Rafał Wasielkiewicz, Piotr Grabowski, Urszula Zawadzka

pitbull. nowe porzadkigodz. 22.30 Pitbull. Nowe porządki

 

„Będzie zabójstwo. I ja w nim będę brał udział. A mówię ci to tylko dlatego, że mi tego nie udowodnisz”. Tymi słowami Bogusław Linda, w roli gangstera złamanego przeszłością, powraca na wielki ekran. W filmie Patryka Vegi „Pitbull. Nowe porządki” rzuca wyzwanie niepokornemu policjantowi o pseudonimie Majami z mokotowskiej komendy. Gdy Majami zaczyna rozpracowywać grupę gangsterów, jego droga przecina się z bohaterami dawnego Pitbulla – Gebelsem, Igorem i Barszczykiem. Okazuje się, że sekcja zabójstw z Pałacu Mostowskich rozpracowuję Grupę Mokotowską do tematu „Gangu obcinaczy palców”, odpowiedzialnego za serię porwań i zabójstw. Policjanci z obydwu komend zaczynają rozumieć, że mają do czynienia z najsilniejszą organizacją przestępczą w Polsce i jeśli chcą ją rozbić, muszą ze sobą współpracować.

Czas trwania: 2 godz. 13 min.
Reżyseria: Patryk Vega
Scenariusz: Patryk Vega
Gatunek: dramat, sensacyjny
Produkcja: Polska
Obsada: Piotr Stramowski („Majami”), Bogusław Linda („Babcia”), Maja Ostaszewska (Olka), Andrzej Grabowski (Starszy aspirant Jacek Goc „Gebels”), Krzysztof Czeczot („Zupa”)

13.03 (niedziela)

most szpiegowgodz. 20.10

Most szpiegów

 

Thriller szpiegowski, którego akcja rozgrywa się w okresie Zimnej wojny lat 50. XX wieku. Amerykański prawnik zostaje wysłany przez CIA do Związku Radzieckiego, by pomóc w uwolnieniu przetrzymywanego tam pilota wojskowego.
Most szpiegów to najnowszy film Stevena Spielberga, do którego zdjęcia powstawały m.in. we Wrocławiu.Film opowiada historię prawnika Jamesa Donovana, który podczas tzw. zimnej wojny negocjował uwolnienie przebywającego w radzieckim więzieniu amerykańskiego pilota. Tytułowy most szpiegów to znajdujący się na terenie Berlina most Glienicke. Przeprawa na mapach NRD figuruje jako most Jedności, mieszkańcy RFN nazywali go po prostu mostem agentów. Biała linia na środku mostu wyznaczała granicę dwóch państw niemieckich. Od 1952 r. na most można było wchodzić wyłącznie za okazaniem przepustki. Oficjalnie znane są trzy daty wymiany szpiegów amerykańskich i radzieckich na moście Glienicke. Brało w nich udział w sumie siedmiu Polaków, a jednym z nich – nazywanym często superszpiegiem – był kapitan Marian Zacharski. Osiem miesięcy po jego wymianie na 25 szpiegów amerykańskich, 11 lutego 1986 r., odbyła się ostatnia „transakcja” agentów między Stanami Zjednoczonymi a Związkiem Radzieckim.

Czas trwania: 2 godz. 21 min.
Reżyseria: Steven Spielberg
Scenariusz: Matt Charman, Ethan CoenJoel Coen
Gatunek: dramat, thriller
Produkcja: USA
Obsada: Tom Hanks (James B. Donovan), Mark Rylance (Rudolf Abel), Scott Shepherd (Hoffman), Amy Ryan (Mary Donovan), Sebastian Koch (Wolfgang Vogel)

14.03 (poniedziałek)

spiewajacy obrusikgodz. 20.10 Śpiewający obrusik

Po projekcji spotkanie z aktorami: Anną Mrozowską i Miłoszem Karbownikiem 

Cztery niezależne nowele filmowe, w których mieści się i czarno-biała opowieść o zagubieniu młodych ludzi, pozbawionych celu i radości życia, utopionych w marazmie blokowej rzeczywistości; i neurotyczna podróż przez krainę emocjonalnego i fizycznego wyniszczenia spowodowanego ucieczką w narkotyki; i bolesna opowieść o młodym małżeństwie i ich córeczce, którzy mimo próby wzięcia odpowiedzialności za swoje życie z trudem wytrzymują presję rzeczywistości, jednak dramatyczny epizod przywraca im siłę; i wreszcie wyrafinowana, ale zanurzona równocześnie w popkulturze, wizyjna, poetycka adaptacja greckiej baśni. Tym, co nadaje filmowym historiom wspólną emocjonalną temperaturę, jest nadzieja na przebudzenie i wiara w miłość, która pozwala przetrwać najbardziej drastyczne życiowe epizody. Te cztery części, spięte dokumentalnymi fragmentami z castingu do filmu oraz tanecznym finałem, inspirowanym bollywoodzkim kinem, tworzą oryginalną wypowiedź filmową.

Czas trwania: 1 godz. 32 min.
Reżyseria: Mariusz Grzegorzek
Scenariusz: Mariusz Grzegorzek
Produkcja: Polska
Obsada: Adrian Budakow, Mikołaj Chroboczek, Marta Herman, Sebastian Jasnoch, Michał Jóźwik

15.03 (wtorek)

hiszpankagodz. 20.10 Hiszpanka

 

Jeden z z najsłynniejszych polskich pianistów i polityków Ignacy Jan Paderewski w dramatycznych okolicznościach próbuje dotrzeć do Polski. Zamierza mu w tym przeszkodzić pracujący dla pruskiej armii mroczny Doktor Abuse. W grupie spirytystów ratujących Mistrza przed atakiem medium znajdują się kochankowie gotowi poświęcić wszystko – dla wolności Ojczyzny i dla siebie nawzajem.

 

Czas trwania: 2 godz. 7 min
Reżyseria: Łukasz Barczyk
Scenariusz: Łukasz Barczyk
Gatunek: historyczny, kryminał, akcja
Produkcja: Polska
Obsada: Crispin Glover (Dr Manfred Abuse), Artur Krajewski (Rudolf Funk), Jakub Gierszał (Krystian Ceglarski), Patrycja Ziółkowska (Wanda Rostowska), Sandra Korzeniak (Pani Malicka)

 

16.03 (środa)

molochgodz. 20.10 Moloch

 

Roma, Stach i Chudy pracują nielegalnie na terenie podupadającej huty stali. Roma przeżywa właśnie płomienny romans i postanawia odejść z pracy, upatrując w nowym uczuciu pretekst do zmian w życiu. Jego koledzy chcą odwieść go od tego zamiaru. Po długim dniu pracy odwiedzają ukochaną swojego kolegi. Tak oto zawiązuje się jedna z wielu wersji opowieści o Kainie i Ablu.
Czas trwania: 30 min.
Reżyseria: Szymon Kapeniak
Scenariusz: Szymon Kapeniak
Gatunek: krótkometrażowy, dramat społeczny
Produkcja: Polska
Obsada: Daniil Mireschkin, Oleg Scherbina, Evgeny Yaroschuk, Natalia Terlecka

sprawiedliwygodz. 20.45 Sprawiedliwy

 

Hania, 6-letnia sierota zostaje przygarnięta przez młode polskie małżeństwo, które mimo ogromnego ryzyka decyduje się dać jej nie tylko schronienie, ale i miłość. Wbrew śmiertelnemu zagrożeniu, Anastazja i Jan poruszają niebo i ziemię, by ocalić nie tylko życie Hani, ale także pomóc jej pozostać dzieckiem. Kluczową rolę odgrywa tu uważany za lokalnego dziwaka Pajtek, stając się dla dziewczynki najbliższym przyjacielem, namiastką starszego brata, który nawet w najtrudniejszych momentach będzie umiał odwrócić jej uwagę od zła tego świata i zarazić swą radością życia.

Czas trwania: 1 godz. 35 min.
Reżyseria: Michał Szczerbic
Scenariusz: Michał Szczerbic
Gatunek: dramat
Produkcja: Polska
Obsada: Jacek Braciak (Pajtek), Aleksandra Hamkało (Hania), Urszula Grabowska (Anastazja), Jan Wieczorkowski (Jan), Katarzyna Dąbrowska (Dziunia)

17.03 (czwartek)

konkurs-300x67godz. 20.10 Konkurs filmowy

 

na granicygodz. 20.30 Na granicy

 

Inspirowana prawdziwymi wydarzeniami historia ojca i dwóch synów, którzy przyjeżdżają w Bieszczady, aby ułożyć sobie relacje po niedawnej rodzinnej tragedii. Tajemniczy nieznajomy, pojawiający się w odciętej od cywilizacji górskiej bazie, wciąga bohaterów w mroczny i niebezpieczny świat przestępczego pogranicza. Aby przetrwać, bracia będą zmuszeni do odrobienia trudnej lekcji dojrzałości.
Czas trwania: 1 godz. 38 min.
Reżyseria: Wojciech Kasperski
Scenariusz: Wojciech Kasperski
Gatunek: thriller
Produkcja: Polska
Obsada: Marcin Dorociński (Konrad), Andrzej Chyra (Mateusz), Andrzej Grabowski (Lechu), Bartosz Bielenia (Janek)

Przedsprzedaż karnetów 45 zł (ulgowe) i 55 zł od 1 do 10 marca.
Od 11 marca karnety w cenie 50 zł (ulgowe) i 60 zł.
Karnety na 3 wybrane filmy Tygodnia – 30 zł w sprzedaży od 11 marca.
Bilety na wybrane filmy Tygodnia – 10-15 zł w sprzedaży od 11 marca.

Posiadacze karnetów Tygodnia Filmu Polskiego mogą w kasie kina Świt zakupić bilety na film Historia Roja w cenie 10 zł na dowolny seans.