Non Fiction

Zakończone Filmy Kina Świt Data: 17.06 - 19.06 Miejsce: Kino Świt

Serdecznie zapraszamy na trzecią edycję cyklu Non Fiction, Sztuka dokumentu. W ciągu trzech dni zaprezentujemy Państwu sześć niezwykłych obrazów.

Tegoroczna edycja Polskie kino proponuje Państwu spotkanie z dziełami: Bracia, Mów mi Marianna, Łowcy miodu, Nadejdą lepsze czasy, Błogosławiona wina oraz Aktorka.

Program:

17.06 (piątek)

braciagodz. 20.00 Bracia

Naukowiec i malarz, pragmatyk i marzyciel. Dwa charaktery, dwie pasje. Alfons i Mieczysław Kułakowscy niczym czuli barbarzyńcy z Hrabala są zawieszeni między Polską i Kazachstanem, ambicjami i rezygnacją, wspomnieniami i teraźniejszością. Ścierają się i kochają. Jaka siła pozwala im stawić czoło sowieckiemu reżimowi, który odbiera dzieciństwo, surowej Syberii, która odbiera wolność, żywiołowi ognia, który zabiera dorobek życia? To siła, która zarazem przyciąga i odpycha – nierozerwalna moc braterstwa. Ta więź to jedyna przestrzeń, w której Bracia zawsze mogą się schronić.

Czas trwania: 1 godz. 10 min.
Reżyseria: Wojciech Staroń
Scenariusz: Wojciech Staroń
Gatunek: Dokumentalny
Produkcja: Polska
Obsada: Alfons Kułakowski, Mieczysław Kułakowski

mow mi mariannagodz. 21.30 Mów mi Marianna

Kiedy Marianna chce być Marianną do końca – nie tylko emocjonalnie, ale też cieleśnie i prawnie – musi zrezygnować z całego swojego dotychczasowego życia. Musi zostawić żonę i córki, pogodzić się z odrzuceniem i brakiem akceptacji ze strony rodziców, z samotnością. Ale pragnienie bycia kobietą, życia w zgodzie z własnym ciałem i tożsamością, jest silniejsze. Starając się o zmianę metryki, przygotowując się do operacji zmiany płci, Marianna pełna jest entuzjazmu i wiary w przyszłość. Kiedy jednak jej życie nieoczekiwanie łamie choroba, wybrzmiewa cały dramat tej egzystencji.

Czas trwania: 1 godz. 14 min.
Reżyseria: Karolina Bielawska
Scenariusz: Karolina Bielawska
Gatunek: fabularyzowany dok.
Produkcja: Polska
Obsada: Marianna Klapczyńska, Jowita Budnik, Mariusz Bonaszewski

 

18.06 (sobota)

lowcy miodugodz. 20.00 Łowcy miodu

Pierwszy polski pełnometrażowy, wysokobudżetowy film przyrodniczy, który wykorzystuje najnowsze zdobycze techniki do ukazania życia pszczół. Dokument Krystiana Matyska pełni również ważną funkcję edukacyjną i interwencyjną: analizuje niebezpieczeństwa, jakie grożą ludzkiej cywilizacji z powodu masowego ginięcia rodzin pszczelich. Razem z aktorką Magdaleną Popławską podążamy poprzez Europę i Azję w poszukiwaniu odpowiedzi na pytanie, czy możliwe jest uratowanie pszczół przed zagładą? „Łowcy miodu” piszą wspólną historię człowieka i pszczół: począwszy od nowoczesnych wielkomiejskich pszczelarzy, poprzez baszkirskich odnowicieli średniowiecznych technik bartniczych, skończywszy na nepalskich kontynuatorach starodawnych tradycji zbierackich

Czas trwania: 1 godz. 15 min.
Reżyseria: Krystian Matysek
Scenariusz: Krystian Matysek
Gatunek: Dokumentalny
Produkcja: Polska

Obasada: Magdalena Popławska, Kamil Baj, Maria Gembala, Adam Kolator

nadejda lepsze czasygodz. 21.30 Nadejdą lepsze czasy

11-letnia Jula zachowuje się jak każda jej rówieśniczka. Eksperymentuje z makijażem, farbuje włosy, próbuje alkoholu i papierosów. Jedyna różnica polega na tym, że Jula żyje na największym w Europie wysypisku śmieci znajdującym się pod Moskwą, zaledwie 20 km od Kremla. Teren wysypiska jest ogrodzony i pilnowany, ale mimo to żyje tam mała społeczność, która funkcjonuje poza prawem i światem zewnętrznym. W tym nieludzkim miejscu panują straszne warunki. Ciężarówki i koparki przez cały dzień przywożą olbrzymie góry śmieci, a Jula, jej matka i przyjaciele próbują wyłuskać z nich coś, co pozwoli im przeżyć kolejny dzień. W śmieciach każdego dnia znajdują jedzenie lub materiał, który wykorzystują potem do budowy prymitywnego schronienia. Reżyserka Hanna Polak od ponad 14 lat obserwuje z kamerą tę szczególną wspólnotę. Członkowie tej niezwykłej grupy przyznają, że nie widzą już dla siebie alternatywy, a ich życie jest warte mniej niż los psów. Kiedyś tak nie było – w przeszłości byli lekarzami, kierowcami lub nauczycielami. Potwierdza to tezę, że życie w kraju Putina nie należy do najłatwiejszych. W trakcie kręcenia filmu Jula zmieniła się z dziewczynki w kobietę. Nie przestała jednak marzyć. Jest dumna, nie ma zamiaru się poddać i za wszelką cenę stara się wyrwać z piekła, jakim jest dla niej wysypisko śmieci. Chce zacząć żyć inaczej i marzy o własnym małym mieszkaniu. Czy uda jej się zmienić swoje życie w kraju, w którym los jednostki nie jest najważniejszy?

Reżyseria: Hanna Polak
Scenariusz: Hanna Polak
Gatunek: dokumentalny
Produkcja: Dania, Polska
Obsada: Yula

 

19.06 (niedziela)

blogoslawiona winagodz.19.00 Błogosławiona wina

Trzysta osiemdziesiąt pięć lat temu, książę Mikołaj Sapieha, wojewoda litewski i właściciel Kodnia, kradnie z kaplicy z Watykanu obraz Matki Bożej Gregoriańskiej przed którym został cudownie uzdrowiony. Po udanej ucieczce przed pościgiem papieskim dociera do podlaskiej ziemi, by tam dziękować Matce Bożej za odzyskane zdrowie. Już od pierwszego dnia obecności obrazu w Kodniu dochodzi do licznych uzdrowień. Początkowo Sapieha zostaje ukarany przez Papieża Urbana VIII ekskomuniką, jednak w wyniku licznych zasług Sapiehy, papież orientuje się, że niegodny czyn przynosi błogosławione owoce.

Czas trwania: 52 min.
Reżyseria: Przemysław Häuser, Przemysław Reichel
Scenariusz: Wojciech Darda-Ledzion, Marek Zając
Gatunek: fabularyzowany dok.
Produkcja: Polska, Watykan
Obsada: Jarosław Dariusz Struczyński (Mikołaj Sapieha), Joanna Domańska (Żona Mikołaja Sapiehy), Jakub Lasota (Battista Corvino), Marcin Korbas, Henryk Dąbrowski, Mirosław Skrzydło

aktorkagodz. 20.00 Aktorka

Ten życiorys to temat na więcej niż jeden film. W latach 60. Polska ją kochała. Wydawało im się, że ma wszystko: karierę, wspaniałe kreacje w popularnych filmach, miłość, sławę, życie jak z bajki. W 1965 roku poślubiła amerykańskiego dziennikarza, korespondenta „New York Timesa” Davida Halberstama i za nim wyjechała do USA. Byli parą niczym Arthur Miller i Marilyn Monroe… Kinga Dębska i Maria Konwicka przedstawiają nam w swoim filmie Czyżewską prawdziwą (na tyle, na ile to możliwe), Czyżewską w Polsce nieznaną. To niezwykle intymny portret kobiety, która za wszelką cenę chciała po prostu grać. Śmierć z powodu nowotworu stała się okrutną metaforą życia aktorki, jakby siły wysysała z niej nie tylko choroba, ale i brak ról. Dlatego też Czyżewska grała do końca swojego życia i to wszędzie, gdzie mogła. Nawet w szpitalu, będąc podczepiona do kroplówki, traktowała ją jedynie jako swój rekwizyt, a gości jako uczestników przyjęcia. Ten film jest analizą bycia aktorką. Film, który przypomina kim była, potwierdza jej talent i przypomina o tym, że pasja jest siłą napędową życia . Reżyserki tym filmem oddają jej należne w naszej kulturze miejsce. Tłem filmu jest impresyjnie pokazany Nowy Jork, miasto, które Czyżewska uważała za swoją drugą ojczyznę

Czas trwania: 1 godz. 11 min.
Reżyseria: Kinga Dębska, Maria Konwicka
Scenariusz: Maria Konwicka
Gatunek: biograficzny, dokumentalny
Produkcja: Polska
Obsada: Meryl Streep, Beata Tyszkiewicz, Andrzej Wajda, Małgorzata Potocka, Barbara Sass, Michał Kott, Daniel Olbrychski, Michał Urbaniak

Sprzedaż karnetów w cenie 30 zł od 6 czerwca.
Bilety na wybrane filmy Festiwalu w cenie 10 zł w sprzedaży od 17 czerwca.