Zakończone Wystawy Data: 19.05 - 03.06 godz.: 16.30 Miejsce: Galeria MDK

Zapraszamy serdecznie na wystawę malarstwa i rzeźby Giulio Galganiego.

Giulio Galgani (ur. 26 czerwca 1958), włoski artysta urodzony w Genui, obecnie mieszka i tworzy w Badicorte. Aktywność artystyczną rozpoczął w latach 80. XX wieku.
W latach 90. współpracował z twórcą street art o pseudonimie Toxic, co znacząco wpłynęło na jego twórczość i jest w niej zauważalne do dziś, w połączeniu braku formalności z dbałością o tworzywo, żywymi odwołaniami do rękodzieła i szczególną wagą przywiązywaną do surowców zarówno naturalnych jak i syntetycznych, które wykorzystuje w swoich dziełach w sposób niekonwencjonalny.

giulio_galgani_nello_studioGiulio Galgani debiutuje na początku lat 80. XX wieku pracami w stylu figuratywno-abstrakcyjnym. Następnie, tworząc aż do 2000 roku pod pseudonimem Nullo da Badicorte, rozwija się w kierunku metafizycznym inspirując się twórczością De Chirico. Począwszy od roku 2000 Galgani rozpoczyna poszukiwania nowych form wykorzystując w swoich pracach materiały wtórne (opony, zardzewiałe gwoździe). Tak powstają cykle „Przedmiot odnaleziony” i „Fresati”, w których materia zmienia swoją pierwotną formę stając się częścią kompozycji określanych przez użyte spoiwa i żywice. Kolejny cykl składa się z odlewów brązowych wykonanych metodą wosku traconego, odwołujących się do tradycji sztuki etruskiej. Obecnie artysta rozwija swoją koncepcję malarstwa pierwotnego, emocjonalnego, nieformalnego, a zarazem zwróconego w stronę tworzywa, które stanowi syntezę obrazowości i abstrakcji.
W swoich pracach łączy elementy współczesne i tradycyjne odwołując się do uniwersalnych znaków i symboli. W 2011 roku Giulio Galgani łączy wszystkie te tendencje tworząc wystawę „Podróż po Włoszech”, której kuratorem jest znany krytyk sztuki Martina Corgnati. Wystawiane prace o tematyce geograficznej nawiązują do świętowanego w tym czasie stulecia zjednoczenia Włoch i stanowią unikalne połączenie malarstwa i rzeźby, wykonanych z połączenia opon, brązu i akrylu na desce. Intencją wystawy jest przybliżenie widzowi różnorodności włoskich regionów bogatych w odrębne tradycje artystyczne i kulturalne oraz równoczesne umiejscowienie ich  w kontekście kulturalno-historycznym kraju i świata.

W 2012 roku odbyła się indywidualna, retrospektywna wystawa „L’arte Nostra”(Nasza Sztuka) podczas której Giulio Galgani zaprezentował przekrój całej swojej twórczości. Kuratorem wystawy był krytyk sztuki Giovanni Faccenda, a odbyła się w zaprojektowanych przez Donato Bramantego krużgankach rzymskiego kościoła Santa Maria della Pace, będących obecnie prestiżową przestrzenią wystawienniczą. W ciągu ostatnich kilku lat artysta zaprojektował również liczne trofea i statuetki, będące nagrodami konkursowymi. Wśród nich należy wymienić przede wszystkim Cuffie D’Oro (Złote Słuchawki) dla najlepszej stacji radiowej.

Wstęp wolny.

Wystawa trwa do 3 czerwca.

Wernisaż:

JHP_1847JHP_2237 JHP_1847JHP_1829JHP_2198