Tajemnice, sensacje, odkrycia i wynalazki…

Zakończone Wykłady Data rozpoczęcia: 14.10 godz.: 19.00 Miejsce: Piwnica Muz

Zapraszamy na pierwszy wykład nowego cyklu Tajemnice, sensacje, odkrycia i wynalazki… Dr Monika Miczka-Pajestka przybliży temat Odwieczne pytania filozoficzne. Wielość problemów – jednej filozofii.

W tym sezonie przedmiotem zainteresowania będą rozwiązane i nierozwiązane problemy, z jakimi przyszło mierzyć się człowiekowi niegdyś i z jakimi nadal się zmaga.

Przybliżone zostaną – zgodnie z tytułem – wciąż otoczone aurą tajemnicy zagadnienia, sensacyjne wydarzenia oraz odkrycia i wynalazki, które przyczyniły się do rozwinięcia różnorodnych dziedzin nauki oraz zmiany naszej społeczno-kulturowej sytuacji – każda bowiem transformacja pociąga za sobą kolejne, w innych sferach życia. W dobie nieustannych zmian spojrzenie z tej właśnie perspektywy będzie nader interesujące.

rp_m-miczka-pajestka1.jpgDr Monika Miczka-Pajestka ukończyła studia na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Śląskiego w zakresie kulturoznawstwa ze specjalizacją teatrologiczną, a także studia na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w zakresie filozofii. Na tym samym Wydziale Nauk Społecznych ukończyła studia doktoranckie z filozofii. Adiunkt w Katedrze Pedagogiki i Psychologii na Wydziale Humanistyczno-Społecznym Akademii Techniczno-Humanistycznej w Bielsku-Białej.Zajmuje się problematyką ponowoczesnych przemian, postmodernistycznego sposobu myślenia, kwestiami podmiotu i podmiotowości, a także wielokulturowości i interkulturowości. Interesuje się również zagadnieniami odbioru i odbiorcy, najnowszymi nurtami w teatrze różnych kultur oraz problematyką rozumienia innych kultur.Wybrane publikacje książkowe: monografia „Podmiotowość człowieka w perspektywie nowoczesnej techniki.”Artykuły: „Obraz przemian społeczeństwa informacyjnego a ponowoczesny i postmodernistyczny sposób myślenia o świecie i człowieku”, czy „Podmiot i jego cyfrowa egzystencja”.