Znak Jonasza

Zakończone Spektakle Data rozpoczęcia: 20.10 godz.: 18.00 Miejsce: Sala widowiskowa

Zapraszamy serdecznie na spektakl neTTheatre Centrum Kultury z Lublinia Znak Jonasza.

Wyciemniona przestrzeń ma sprawić, żebyśmy poczuli się, jak wyrzuceni za burtę, w głąb rozpętanego żywiołu dźwięków i słów, który wciąga i pochłania, jak morskie fale biblijnego Jonasza. Po co nam to wrażenie? Aby poszukać człowieka, który znalazł się po tamtej stronie i powrócił. A „Quem quaeritis?” (Kogo szukacie?)? To pierwsza kwestia, od której zaczyna się najstarszy zachowany dramat liturgiczny (poł. XIII w.). W kilku scenach wskazuje wydarzenia przypominane w liturgii rezurekcyjnej: wędrówkę niewiast z wonnościami do Grobu Pańskiego, ich rozmowę z Aniołem, pospieszne przybycie apostołów Piotra i Jana do grobu oraz demonstrację pustych całunów. Zanim jednak zostanie odkryta tajemnica Zmartwychwstania, trzeba – jak kiedyś trzej przebierani w kobiece stroje klerycy – przebyć drogę do grobu, najlepiej z pieśniami pasyjnymi i psalmami na ustach, pochylić się nad tym, co nieuniknione – nad śmiercią.

reżyseria: Paweł Passini
scenariusz: Artur Pałyga
muzyka: Jacek Hałas
kostiumy i scenografia: El Bruzda
reżyseria światła: Damian Bakalarz
obsada: Klaudia Cygoń, Paweł Janyst, Natalia Maczyta, Beata Passini, Elżbieta Rojek, Justyna Antoniak, Paweł Passini, Jarosław Tomica

Spektakl dla widzów od lat 18.