IV Festiwal Poezji Słowiańskiej

Zakończone Spektakle Data rozpoczęcia: 03.11 godz.: 16.00

Zapraszamy na wydarzenia w ramach IV Festiwalu Poezji Słowiańskiej Warszawa – Londyn – Czechowice-Dziedzice.

W paragramie między innymi: poetycko-muzyczna bajka dla dorosłych Cień, spotkanie gości festiwalu z młodzieżą Poezja inaczej, wykłady: prof. dr Hab. Anny Węgrzyniak Nasza poezja w świecie oraz

redaktora Macieja Szczawińskiego Strychy i piwnice dzisiejszej poezji śląskiej.

Program:

3 listopada (czwartek)

16:00 Miejski Dom Kultury w Czechowicach-Dziedzicach

Otwarcie festiwalu

Poetycko-muzyczna bajka dla dorosłych Cień

Czechowicki Teatr Muzyczny Movimento

4 listopada (piątek)

9:00 Liceum Ogólnokształcące im. M. Skłodowskiej-Curie w Czechowicach-Dziedzicach

Spotkanie gości festiwalu z młodzieżą: Poezja inaczej

Redaktor Polskiego Radia Katowice Maciej Szczawiński rozmawia z poetami FPS 2016

13:00 Ksiąznica Beskidzka w Bielsku-Białej
Sesja literacka

Wykład prof. dr Hab. Anny Węgrzyniak Nasza poezja w świecie

oraz redaktora Macieja Szczawińskiego Strychy i piwnice dzisiejszej poezji śląskiej

17:00 Miejski Dom Kultury w Czechowicach-Dziedzicach

Gala poetycka – poeci czytają wiersze własne

(w antraktach wystąpią soliści Teatru Muzycznego Movimento )

5 listopada (sobota)

17:00 Sala pod Arkadami Pałacu Kotulińskich w Czechowicach-Dziedzicach

Poezja, muzyka i śpiew. Współczesna poezja bułgarska, czeska i polska

Zakończenie festiwalu.
Gośćmi festiwalu będą: poeci, tłumacze, krtytycy z Płowdiw, Ostrawy, Krakowa, Warszawy, Poznania i naszego regionu.

Wydarzenia programowe Festiwalu odbędą się w Czechowicach-Dziedzicach i Bielsku-Białej. Gośćmi z zagranicy będą poeci i krytycy literatury, np.: z Bułgarii Rozalia Aleksandrowa z Uniwersytetu w Płovdiv, Rumiana Nikołova, poeci z Czech: Ivan Motyl, Jarosław Żyła, Jiří Macháček. Z kilku miast Polski, a przede wszystkim z rejonu podbeskidzkiego. Goście ze stowarzyszeń i grup poetyckich: Stowarzyszenia Pisarzy Polskich, Stowarzyszenia Autorów Polskich, Związku Literatów Polskich, Grupy Poczty Poetyckiej z Pszczyny, z Grupy Literackiej APOSTROFA z Bielska-Białej, Piaskownicy Poetyckiej, Grupy Literackiej Nawias z Cieszyna, Grupa Literyczna Na Krechę z Poznania, poeci Kącika Literackiego Kuriera radio Bielsko i niezrzeszeni poeci.
Festiwal, już od kilku lat, odbywa się w ramach edycji Festiwali Poezji Słowiańskiej: Londyn – Warszawa – Czechowice-Dziedzice. Dotychczasowy plon to wyróżnienia, uznanie widzów, świetna frekwencja, promocja poezji i poetów regionu, z Polski i krajów słowiańskich.
Zapraszają na wydarzenia festiwalowe organizatorzy: Miejski Dom Kultury w Czechowicach-Dziedzicach i poeta Ryszard Grajek.

Wspomnienia z Festiwalu 2015:

Wykład z sesji literackiej: