Wycieczka do Niepołomic

Zakończone Wyjazdy Data rozpoczęcia: 10.12

Zapraszamy do wspólnego wyjazdu, w trakcie którego zwiedzimy Zamek Królewski w Niepołomicach oraz Opactwo Mniszek Benedyktynek w Staniątkach.

zamek-w-niepolomicachZamek Królewski znajduje się w samym centrum Niepołomic obok Rynku, przy zabytkowych plantach. Pięknie odrestaurowany jest prawdziwą ozdobą niewielkiego, średniowiecznego, uroczego miasteczka. Przez wieki niepołomicki zamek stanowił wypoczynkową rezydencję królewską zwaną „drugim Wawelem”. Tutaj, w zasięgu działania magicznej siły czakramu, pracowali i bawili się królowie i książęta z dynastii Piastów, Jagiellonów i elekcyjni władcy Rzeczpospolitej Obojga Narodów. Okazała zamkowa bryła oparła się niszczejącemu działaniu czasu i burzliwym wydarzeniom historii, pozostając żywą księgą dziejów naszej historii. Obecnie pieczołowicie odrestaurowany stanowi perłę renesansowej architektury, dowód niebywałego kunsztu Tomasza Grzymały oraz włoskiego rzeźbiarza Santi Gucciego. Zamek założony na planie czworoboku, z obszernym, zbliżonym do kwadratu arkadowym dziedzińcem oraz krużgankami służy dziś kulturze i sztuce. W komnatach zamkowych powstało Muzeum Niepołomickie bogate w eksponaty myśliwskie i łowieckie zbiory Włodzimierza Puchalskiego oraz Muzeum Narodowego. Zwieńczeniem prac renowatorskich było otworzenie luksusowego hotelu butikowego oraz centrum konferencyjnego pozostającego pod zarządem Fundacji Zamek Królewski w Niepołomicach.

opactwoOpactwo staniąteckie dzięki swej nieprzerwanej historii zachowało bogaty zbiór zabytków: dokumentów, rękopisów, starodruków oraz przedmiotów i szat liturgicznych, w przeciwieństwie do Tyńca, który skasowany w XIX w., utracił większość ze swoich dawnych zbiorów. Staniątki, które uniknęły kasaty, ocaliły szczęśliwie kilka z tynieckich pamiątek, w tym m.in. siedemnastowieczny cykl obrazów przedstawiających sceny z życia Kazimierza Odnowiciela. W kościele staniąteckim znajduje się sala muzealna, gdzie można zobaczyć bogate zbiory szat i sprzętów kościelnych, w tym monstrancję późnogotycką z 1543 r., obrazy, rzeźby, zabytki piśmiennictwa – inkunabuły, czy kolekcje figurek woskowych, które produkowano w klasztorze.

 

Zapisy przyjmuje oraz szczegółowych informacji udziela sekretariat MDK.