Buntownicy Kamery. Czechosłowacka Nowa Fala

Zakończone Filmy Kina Świt Data rozpoczęcia: 24.02 Miejsce: Kino Świt

Kino Świt zaprasza na przegląd filmowy Buntownicy Kamery. Czechosłowacka Nowa Fala.

Proponujemy:

24 lutego

Pali się moja pannogodz. 20.00 Pali się, moja panno

Trwają przygotowania do corocznego Balu Strażaków. W tym roku ma być to szczególna okazja ponieważ Królowa Piękności wybrana w trakcie balu ma wręczyć specjalną nagrodę za długoletnią służbę byłemu przewodniczącemu komitetu strażackiego 86 letniemu Aloizovi Vranie. „Pali się moja panno” to jeden z pierwszych filmów Milosza Formana. Jest to gorzka komedia o ludzkich niedostatkach. Ponieważ wszystko co się dzieje wokół strażackiego balu w podkarkonoskiej wsi na pierwszy rzut oka może się wydać zabawne, nie mniej jednak ogólny wydźwięk pozostaje gorzki.

Czas trwania: 1 godz. 13 min.
Reżyseria: Miloš Forman
Scenariusz: Miloš Forman, Jaroslav Papoušek, Ivan Passer, Václav Šašek
Gatunek: dramat, komedia
Produkcja: Włochy, Czechosłowacja
Obsada: Jan Vostrčil (Przewodniczący komitetu organizacyjnego), Jarmila Kuchařová (Żona), František Paska (Członek komitetu organizacyjnego), Alena Květová (Růženka, córka Matelki, kandydatka)

Miłość blondynkigodz. 21.15 Miłość blondynki

 

Najbardziej znany film czechosłowackiej Nowej Fali, sztandarowe dzieło nurtu, zapisane w historii światowego kina. Podobnie jak inne czeskie filmy Miloša Formana zrealizowane przy udziale aktorów niezawodowych, w charakterystycznym dla reżysera tonie pogodnej kpiny z otaczającej (niekoniecznie socjalistycznej) rzeczywistości. Młoda i naiwna Andula – pracownica sfeminizowanej fabryki na prowincji – zakochuje się w pianiście z Pragi przygrywającym na wieczorku zapoznawczym. Po spędzonej wspólnie nocy postanawia go odnaleźć w stolicy. Zdziwiony jest nie tylko chłopak…

Czas trwania: 1 godz. 30 min.
Reżyseria: Miloš Forman
Scenariusz: Miloš Forman, Jaroslav Papoušek, Ivan Passer, Václav Šašek
Gatunek: dramat, komedia, romans
Produkcja: Czechosłowacja
Obsada: Vladimír Pucholt (Milda), Milada Ježková (Matka Mildy), Josef Šebánek (Ojciec Mildy), Josef Kolb (Pokorný), Hana Brejchová (Andula)

26 lutego

Pociągi pod specjalnym nadzoremgodz. 20.00 Pociągi pod specjalnym nadzorem

 

Najbardziej znane dzieło czechosłowackiej Nowej Fali, pełnometrażowy debiut Jiríego Menzela według prozy Bohumila Hrabala. Na niewielkiej stacji podczas II wojny światowej swoją pierwszą w życiu pracę rozpoczyna świeżo upieczony absolwent szkoły kolejarskiej Miloš Hrma. Właśnie tam wchodzi w dorosłe życie i przeżywa inicjację seksualną, by z młodzieńca stać się prawdziwym mężczyzną.
Czas trwania: 1 godz. 29 min.
Reżyseria: Jiří Menzel
Scenariusz: Bohumil Hrabal, Václav Nývlt, Jiří Menzel
Gatunek: dramat, komedia, wojenny
Produkcja: Czechosłowacja
Obsada: Václav Neckář (Elew kolejarski Miloš Hrma), Jitka Scoffin (Konduktorka Máša Nonemanová), Vladimír Valenta (Maxim, zawiadowca stacji), Libuše Havelková (Żona zawiadowcy stacji), Josef Somr (Dyżurny ruchu Ladislav Hubička)

Słońce w siecigodz. 21.45 Słońce w sieci

 

Pionierskie dzieło czechosłowackiej Nowej Fali, które w dniu premiery zaskakiwało obyczajową odwagą. W filmie Štefana Uhera pojawiły się postacie niemające wcześniej wstępu do krajowej kinematografii: beztroscy rodzice, niewierni mężowie i zagubione w rzeczywistości nastolatki. Zgodnie z późniejszą praktyką nurtu reżyser sięgnął głównie po aktorów niezawodowych, których obecność ma na celu zwiększenie wiarygodności opowiadanej historii. Głównymi bohaterami Słońca w sieci są Fajolo i Bela, dwoje młodych ludzi uwikłanych w toksyczną, relację. Choć oboje wydają się hardzi i cyniczni, swoją postawą dają w rzeczywistości wyraz emocjonalnej dezorientacji. Słońce w sieci pokazuje skomplikowany proces rodzenia się tożsamości bohaterów. Film Uhera otwarcie zrywa z regułami klasycznej narracji. Jest dygresyjny, anegdotyczny i przescony atmosferą letniego rozleniwienia. Poetycki nastrój dodatkowo potęguje oczekiwane przez bohaterów zaćmienie słońca, które odegra istotną rolę w rozwoju fabuły.

Czas trwania: 1 godz. 30 min.
Reżyseria: Štefan Uher
Scenariusz: Alfonz Bednár
Gatunek: dramat poetycki
Produkcja: Czechosłowacja
Obsada: Jana Beláková (Bela Blažejová), Oľga Šalagová (Jana), Marián Bielik (Fajolo), Pavel Chrobak (Mechanik Błażej), Adam Jančo (Stolarz Błażej, ojciec Jána Blažeja)

27 lutego

Stokrotkigodz. 19.00 Stokrotki

 

Żywiołowy „dokument komediowo-filozoficzny”, jeden z symboli czechosłowackiej Nowej Fali. Dwie atrakcyjne, pełne seksapilu dziewczyny, które nie tylko nie chcą dorosnąć, ale jeszcze pragną być zdemoralizowane, naciągają starszych panów, a z młodszymi prowadzą dwuznaczną grę. Im bardziej się demoralizują, tym mniejszą uwagę otoczenia zwracają, a to właśnie na niej im najbardziej zależy.

Czas trwania: 1 godz. 14 min.
Reżyseria: Věra Chytilová
Scenariusz: Ester Krumbachová, Věra Chytilová
Gatunek: dramat, komedia
Produkcja: Czechosłowacja
Obsada: Ivana Karbanová (Marie #2), Jitka Cerhová (Marie #1), Jan Klusák (Młody światowiec), Marie Češková (Kobieta w toalecie)

palacz zwłokgodz. 20.30 Palacz zwłok

 

Przejmujące studium szaleństwa, w które stopniowo popada pracownik praskiego krematorium. Karl Kopfrkingl jest szczęściarzem, bo lubi swoją pracę. Krematorium to dla niego wielki tryumf człowieczeństwa – w 75 minut kłopotliwe ludzkie zwłoki zamieniają się w wygodną garstkę prochu, a dusza – jak lubi powtarzać – ulatuje w eter. Bohater odgrywa tu rolę Charona i czuwa nad każdym aspektem procesu. Wszystko odbywa się bez znoju – czysto, higienicznie i przy łagodnych dźwiękach klasycznej muzyki. Karl lubi czystość, higienę i klasyczną muzykę. Dlatego nie przestaje się uśmiechać. (…) „Palacz…” jest urzeczywistnioną fantazją szaleńca, który każde świństwo i każdy przeskok w myśleniu potrafi bezboleśnie włączyć w łagodny obraz samego siebie. Szaleństwo Karla to ultra-konformizm, który pozwoli mu siłą woli zamienić krew w we własnych żyłach na niemiecką, a zabijanie postrzegać w kategoriach ratowania duszy. Nawet ulubioną lekturę o filozofii Tybetu Karl potrafi bezboleśnie włączyć w nauki faszyzmu. Jest jak predator, który potrafi wtopić się w tło i czekać na dogodny moment, by zabić. (…).

Czas trwania: 1 godz. 35 min.
Reżyseria: Juraj Herz
Scenariusz: Juraj Herz, Ladislav Fuks, Věra Kalábová
Gatunek: dramat, horror psychologiczny
Produkcja: Czechosłowacja
Obsada: Rudolf Hrušínský (Karel Kopfrkingl „Roman”), Vlasta Chramostová (Marie „Lakmé”, żona Karla / Dagmar, kobieta w salonie masażu), Jana Stehnová (Zina, córka Kopfrkinglów), Miloš Vognič (Mili, syn Kopfrkinglów)

28 lutego
Ja, Julinka i koniec wojnygodz. 20.00 Ja, Julinka i koniec wojny

 

Wiosna 1945 roku, mała wieś na Morawach. Olin to 12-letni outsider nieznajdujący wspólnego języka z rówieśnikami. Jego prawdziwymi przyjaciółmi są zwierzęta, psy i konie, i to z nimi spędza większość czasu. Gdy wojna zbliża się do końca surowy ojciec Olina dowiaduje się, że Niemcy będą rekwirować zwierzęta. Wysyła chłopca do lasu z klaczą Julinką, by znalazł dla niej kryjówkę. Napotkani Niemcy natrafiają na Olina i zabierają klacz. Chłopiec postanawia za wszelką cenę odzyskać przyjaciółkę. Reżyser przedstawia w swym filmie świat dorosłych oglądany oczami dziecka. To świat niezrozumiały, okrutny, pełen przemocy a jednocześnie fascynujący. Nagroda główna na festiwalu w argentyńskim Mar del Plata.

Czas trwania: 2 godz. 14 min.
Reżyseria: Karel Kachyňa
Scenariusz: Karel Kachyňa, Jan Procházka
Gatunek: dramat wojenny
Produkcja: Czechosłowacja
Obsada:Zdeněk Lstibůrek (Oldřich Vařeka „Pinďa”), Karel Kachyňa (František Nebozes, właściciel samochodu), Vlado Müller (Ojciec Oldřicha), Gustáv Valach (Pachołek Cyril Vitlich)

 

Kino Świt zaprasza na przegląd filmowy „Czechosłowacka Nowa Fala. Buntownicy Kamery”.

Karnety w cenie 20 zł w sprzedaży od 1 lutego.
Bilety w cenie 5 zł w sprzedaży od 24 lutego.