Tajemnice, sensacje, odkrycia i wynalazki…

Zakończone Wykłady Data rozpoczęcia: 20.01 godz.: 19.00 Miejsce: Piwnica Muz

Zapraszamy na wykład z cyklu Tajemnice, sensacje, odkrycia i wynalazki… Dr Edelgarda Foltyn i dr Eugeniusz Foltyn przybliżą temat Fałszerstwa, mistyfikacje, manipulacje i nadinterpretacje w naukach o człowieku.

W tym sezonie przedmiotem zainteresowania są rozwiązane i nierozwiązane problemy, z jakimi przyszło mierzyć się człowiekowi niegdyś i z jakimi nadal się zmaga.

Przybliżone zostaną – zgodnie z tytułem – wciąż otoczone aurą tajemnicy zagadnienia, sensacyjne wydarzenia oraz odkrycia i wynalazki, które przyczyniły się do rozwinięcia różnorodnych dziedzin nauki oraz zmiany naszej społeczno-kulturowej sytuacji – każda bowiem transformacja pociąga za sobą kolejne, w innych sferach życia. W dobie nieustannych zmian spojrzenie z tej właśnie perspektywy będzie nader interesujące.

foltyn2foltyn1Dr Edelgarda M. Foltyn i dr Eugeniusz Foltyn – absolwenci Uniwersytetu Wrocławskiego. W przeszłości pracownicy Instytutu Historii i Katedry Etnologii Uniwersytetu Śląskiego oraz Katedry Historii Górnośląskiej Wyższej Szkoły Pedagogicznej. Autorzy lub współautorzy około 200 publikacji w czasopismach naukowych krajowych i zagranicznych (m.in. amerykańskich, brytyjskich, francuskich, niemieckich, belgijskich) oraz książek, m.in. Podstawy gospodarcze wczesnośredniowiecznej społeczności plemiennej na Górnym Śląsku, Obróbka kamienia w kulturach z ostrzami liściowatymi w dorzeczu górnej i środkowej Odry i Wisły, Archeologia regionu cieszyńskiego, Ziemie Górnego Śląska od epoki kamienia do wczesnego średniowiecza. Uczestnicy programu UNESCO International Geological Collaboration Project – nr 442. Prowadzili lub brali udział w badaniach archeologicznych na terenie Polski, Niemiec, Słowacji i Republiki Czeskiej. Zajmują się problematyką epoki kamienia i wczesnego średniowiecza ze szczególnym uwzględnieniem zagadnień z zakresu klasyfikacji kulturowej, osadnictwa, wierzeń, relacji człowiek – środowisko, gospodarki, budownictwa obronnego, petroarcheologii. E. M. Foltyn była, do rozwiązania organizacji, vice-prezesem Sekcji Archeologicznej Oddziału Bielsko-Biała Polskiego Towarzystwa Archeologicznego i Numizmatycznego. Za osiągnięcia w pracy naukowej i dydaktycznej została odznaczona Brązowym Krzyżem Zasługi.

Wstęp wolny.