Wycieczka

Zakończone Wyjazdy Data rozpoczęcia: 25.02

Zapraszamy na wspólny wyjazd, podczas którego zwiedzać będziemy Kopalnię Guido, Sztolnię Królowa Luiza oraz Dom Pamięci Żydów Górnośląskich.

Kopalnia Guoido

Guido 170Poziom 170 – Święta Barbara
Od 10 grudnia 2015 turyści ponownie mogą zwiedzać poziom 170, który po rewitalizacji przeistoczył się w poziom świętej Barbary. Odnowiony poziom zaskoczy zwiedzających multimedialnymi projekcjami wody wdzierającej się do chodnika górniczego i hukiem wybuchających materiałów strzałowych. Spore wrażenie robi także mapping prezentujący dzieje patronki górników oraz kaplica z witrażem i rzeźbą świętej Barbary.
Poziom świętej Barbary znajduje w najstarszym udostępnionym obecnie rejonie Kopalni Guido. Obejmuje zabytkowe wyrobiska, komory technologiczne oraz stajnie – większość z tych pomieszczeń wciąż ma jeszcze ślady pracy dawnych górników i autentyczny, górniczy klimat. Trasa koncentrować się będzie na trudzie pracy w kopalni z początku XX wieku – okresu mechanizacji, postępu technologicznego, ale także okresie najsilniejszego kultu św. Barbary w Górnośląskim górnictwie. To bowiem patronka górników jest postacią najważniejszą na całej trasie zwiedzania. Całość trasy została tematycznie podzielona na cztery strefy: „praca w kopalni”, „rozum i wiara”, „kult św. Barbary” oraz „św. Barbara – konteksty”.
guido320

 

 

Poziom 320
Największymi atrakcjami na poziomie 320 są pokazy pracy wielkich maszyn górniczych i przejazd elektryczną kolejką podwieszaną. To właśnie tutaj znajduje się najgłębiej położona w kopalni węgla kamiennego trasa turystyczna w Europie! Odkrywanie poziomu 320 wiąże się przede wszystkim z poznawaniem rozwoju techniki górniczej od końca XIX wieku aż do czasów współczesnych.

 

 

sztolnia królowa luiza

 

 

Atrakcje Parku 12C Sztolni Królowa Luiza to przede wszystkim podziemny park maszyn górniczych, zlokalizowany w dawnych wyrobiskach „Królowej Luizy” oraz rozbudowana przestrzeń naziemna z tematycznymi parkami rozrywkowo-edukacyjnymi. Część podziemna prezentuje oblicze górnictwa z lat 70-tych XX wieku.

Trasa wypełniona jest zarówno multimediami, jak i działającymi maszynami górniczymi. Największa z nich to kolos o nazwie KBW-3RDU – waży 28 ton i może urabiać węgiel z wydajnością do 10 ton na minutę! Duże wrażenie robią wprawiane w ruch dwa organy urabiające, uzbrojone w zestawy noży zdolnych przeciąć nawet najtwardszą skałę.
Dom Pamięci Żydów GórnośląskichDom Pamięci Żydów Górnośląskich

Misją nowego oddziału Muzeum w Gliwicach jest badanie i upamiętnianie dziejów Żydów na terenie Górnego Śląska od średniowiecza do współczesności. Jest to również przestrzeń dialogu między różnymi kulturami, religiami oraz narodami – spotkań oraz debat o historii i relacjach wielu społeczności, które niegdyś zamieszkiwały te tereny.