25. Tydzień Filmu Polskiego. Filmowe Polonica

Zakończone Filmy Kina Świt Data: 17.03 - 24.03 Miejsce: Kino Świt

Zapraszamy na przegląd filmowy poświęcony rodzimej kinematografii oraz polskim twórcom filmowym pracującym za granicą (aktorom, kompozytorom, reżyserom).

Program:

17.03 (piątek)
godz. 20.00 Wszystkie nieprzespane noce

Krzysiek kończy trwający pięć lat związek z pierwszą dziewczyną i przeprowadza się do mieszkania najlepszego kumpla, Michała. Obaj rzucają się w wir nocnego życia, od kameralnych „domówek” przez imprezy klubowe i plenerowe festiwale. Nie przejmują się niczym, nie ustając w pogoni za znalezieniem swojego miejsca w życiu. Ze szczerych rozmów, całonocnych zabaw i wędrówek wyłania się obraz marzeń, ale także lęków i frustracji. Nagłe pojawienie się w ich życiu byłej dziewczyny Michała – tajemniczej Evy, wystawi ich przyjaźń na próbę. Pulsująca w rytmie uczuć i muzyki historia opowiedziana zostaje z perspektywy przyjaciół uwikłanych w miłosny trójkąt.

Czas trwania: 1 godz. 40 min
Reżyseria: Michał Marczak
Scenariusz: Michał Marczak
Gatunek: dramat, dokumentalizowany
Produkcja: Polska, Wielka Brytania
Obsada: Krzysztof Bagiński, Michał Huszcz, Eva Lebeuf, Adam Repucha

 

godz. 22.00 Romantik

 

Czterdziestokilkuletni Stanisław zabiera na jedną noc do Paryża swoją ukochaną – Zosię. Pragnie się jej oświadczyć pod wieżą Eiffla. Nie spodziewa się jednak, że najbliższa noc stanie się koszmarem, a miasto miłości okaże się dalekie od wyobrażeń i oczekiwań. „Noc w Paryżu” to krótka historia o późnym dojrzewaniu utrzymana w tragikomicznej tonacji. To także opowieść o tym, że życia nie da się zaplanować w 100 procent.

 

Czas trwania: 21 min.
Reżyseria: Mateusz Rakowicz
Scenariusz: Mateusz Rakowicz, Maciej Cuske
Gatunek: krótkometrażowy
Produkcja: Francja, Polska
Obsada: Robert Więckiewicz (Stanisław Skowroński), Justyna Wasilewska (Zosia Milewska), Radosław Rożniecki (Turysta), Monika Ekiert (Prostytutka)

 

 

godz. 22.25 Wściekłość

Adam młody prezenter telewizji nagrywa relację sprzed Pałacu Prezydenckiego. Wieczór spędza bawiąc się w salonie z dwójką dzieci. Gdy żona Edyta podaje obiad, Adam odbiera telefon od osobistego trenera z siłowni. Po krótkiej sprzeczce z żoną wychodzi z domu. W samochodzie na parkingu wita go namiętnie młoda kobieta – Rozi. Po upojnym „treningu” na siłowni z kochanką, Adam kieruje się w stronę domu biegnąc ścieżką rowerową na obwodnicy Warszawy na odcinku ok. 15 kilometrów. W trasie odbiera serię telefonów m.in. od wydawcy stacji telewizyjnej, który składa mu propozycję nie do odrzucenia, spełniającą jego zawodowe marzenie. Żona odkrywając jego romans przechodzi załamanie nerwowe i szantażuje. Rozmowy z matką doprowadzają Adama do zakwestionowania ich relacji oraz jego dotychczasowych decyzji życiowych. Podczas długiego joggingu bohatera filmu spotyka szereg niespodziewanych i niebezpiecznych sytuacji. Ten bieg może odmienić jego życie.

Czas trwania: 1 godz. 23 min.
Reżyseria: Michał Węgrzyn
Scenariusz: Michał Węgrzyn, Marcin Roykiewicz
Gatunek: dramat
Produkcja: Polska
Obsada: Jakub Świderski (Adam), Małgorzata Zajączkowska (Mama), Paulina Chapko (Edyta), Natalia Klimas (Rozi)

18.03 (sobota)

godz. 20.00 Konwój

 

Kierujący aresztem śledczym dyrektor Nowacki odnajduje ukrywającego się przed światem sierżanta Zawadę. Doświadczony funkcjonariusz wraca do gry i dostaje nowe zadanie – zostaje dowódcą konwoju, który ma przetransportować bardzo niebezpiecznego więźnia do szpitala psychiatrycznego. Członkowie jego ekipy to ludzie ze skomplikowaną przeszłością. Wśród nich jest także pełen ideałów Feliks, prywatnie mąż córki Nowackiego, który nigdy nie powinien był znaleźć się w więźniarce. Dyrektor więzienia utraciwszy kontrolę nad konwojem, rusza w pościg, by naprawić, a może ukryć niewygodną dla niego prawdę. Powoli wychodzi na jaw prawdziwy cel konwoju. Między mężczyznami narastają konflikty i rośnie napięcie, z każdą minutą następują nieoczekiwane zwroty akcji. Od tej pory sprawiedliwość może być wymierzona na własną rękę.

 

Czas trwania: 1 godz. 23 min.
Reżyseria: Maciej Żak
Scenariusz: Maciej Żak
Gatunek: thriller
Produkcja: Polska
Obsada: Robert Więckiewicz (Zawada), Janusz Gajos (Nowacki), Przemysław Bluszcz (Berg), Łukasz Simlat (Maciąg), Ireneusz Czop (Kulesza)

godz. 21.45 Baraż

Film opowiada historię mieszkającego w małej, podwarszawskiej miejscowości z żoną i synkiem 38-letni Zygi. Mężczyzna przed kilkoma laty z powodów honorowych opuścił założoną przez jego ojca Wisełkę – lokalny klub, w którym grał przez całe swoje piłkarskie życie. Teraz Zyga jest bezrobotny, a jego głównym zajęciem jest wychowywanie zakochanego w piłce 10-letniego syna Witka. Zyga próbuje wyjaśniać Witkowi na czym polegają zasady, którymi rządzi się świat. Okazuje się jednak, że sam nie do końca się do nich stosuje, co nie uchodzi uwadze sprytnego chłopca.

Czas trwania: 31 min.
Reżyseria: Tomasz Gąssowski
Scenariusz: Tomasz Gąssowski
Gatunek: krótkometrażowy
Produkcja: Polska
Obsada: Jacek Borusiński (Zyga Sikora), Oliwier Kozłowski (Witek Sikora, syn Zygi), Martyna Żyźniewska (Grażyna Sikora, żona Zygi), Jarosław Łukomski (Skalski)

godz. 22.15 Fale

Ania i Kasia, siedemnastolatki wchodzące w dorosłość, chcą wybić się z rodzinnego miasta i zmienić swoje dotychczasowe życie. Marzą, aby zostać zawodowymi fryzjerkami. Póki co odbywają praktyki w niewielkim salonie. Zmiany, o których marzą wymagają wiele wysiłku i rodzą poważny konflikt z otoczeniem. Między dziewczynami rodzi się głęboka więź. Niespodziewanie na drodze Ani staje matka, z którą dziewczyna od lat nie miała kontaktu.

Czas trwania: 1 godz. 18 min.
Reżyseria: Grzegorz Zariczny
Scenariusz: Grzegorz Zariczny
Gatunek: dramat społeczny
Produkcja: Polska
Obsada: Anna Kęsek (Ania), Katarzyna Kopeć (Kasia), Tomasz Schimscheiner (Tata Ani), Jolanta Olszewska (Mama Ani), Edyta Torhan (Szefowa)

19.03 (niedziela)
godz. 18.00 Pokot

 

Kiedyś budowała mosty w Syrii, teraz uczy angielskiego w wiejskiej szkole, czyta w gwiazdach i rozmawia ze zwierzętami. Pewnej śnieżnej nocy Janina Duszejko odnajduje ciało sąsiada-kłusownika. Jedyne ślady wokół jego domu to tropy saren… W niewyjaśnionych okolicznościach giną kolejne lokalne osobistości. Wszystkich łączyła ta sama pasja – polowanie. Policja szuka sprawcy. Duszejko rozpoczyna swoje własne śledztwo, które prowadzi ją do zaskakujących wniosków. Czy to możliwe, że myśliwi stali się zwierzyną?

Czas trwania: 2 godz. 8 min.
Reżyseria: Agnieszka Holland
Scenariusz: Olga Tokarczuk, Agnieszka Holland
Gatunek: dramat, kryminał
Produkcja: Czechy, Niemcy, Polska, Szwecja
Obsada: Agnieszka Mandat (Janina Duszejko), Wiktor Zborowski (Świętopełk Świerszczyński „Matoga”), Jakub Gierszał (Dyzio), Patrycja Volny („Dobra Nowina”), Miroslav Krobot (Boros Sznajder)

godz. 20.15 Szczęście świata

 

Warszawski dziennikarz i bon vivant Sobański opuszcza stolicę, by odszukać i przeprowadzić wywiad z autorem bestsellerowych przewodników, bijących rekordy sprzedaży.
Choć sam pisarz skrzętnie ukrywa tożsamość, nieliczne tropy prowadzą do kamienicy na Śląsku, miejsca pełnego ludzi oryginalnych i wyjątkowych. Wśród nich są piękna Róża – obiekt męskich westchnień i damskiej zazdrości oraz ulegający jej urokom mężczyźni – ekscentryczny pasjonat botaniki Tomasz, „przyjaciel domu” Jan, matematyczny geniusz na posadzie windziarza – Rufin, a także próbujący wyrwać się spod wpływów zaborczej matki nastolatek Harald. Chwile spędzone przez nich z piękną sąsiadką kuszą lekkością i swobodą, objawiając świat, do którego nie mieli dotąd dostępu. Jednak dziewczyna darzy uczuciem tylko jednego. Pewnego dnia Róża znika z życia kamienicy, pozostawiając w sercach adoratorów ślad – puste miejsce, tęsknotę oraz uczucia, które w przyszłości odmienią losy każdego z mężczyzn

Czas trwania: 1 godz. 38 min.
Reżyseria: Michał Rosa
Scenariusz: Michał Rosa
Gatunek: dramat, komedia
Produkcja: Polska
Obsada: Karolina Gruszka (Róża), Mateusz Lickindorf (Harald w młodości), Grzegorz Palkowski (Harald), Dariusz Chojnacki (Rufin), Krzysztof Stroiński (Tomasz)

20.03 (poniedziałek)
godz. 20.00 Ja, Olga Hepnarova

 

Wtorek, 10 lipca 1973 roku, Praga, przystanek na alei Obrońców Pokoju. Kobieta, lat 22, będąca zawodowym kierowcą, wjechała ciężarówką model Praga RN w grupę ludzi oczekujących na tramwaj. 8 osób zginęło, 12 zostało rannych. To nie był nieszczęśliwy wypadek. Działała z premedytacją. Chciała zabić jak najwięcej osób. Nie uciekała przed milicją. Nie broniła się na procesie. Była ostatnią kobietą w byłej Czechosłowacji, na której wykonano karę śmierci. Dwa dni przed swoim czynem napisała list. „Dlaczego to robię? Żeby zrozumieli, że istnieje kres bezsilności jednostki. Jestem samotnikiem. Człowiekiem zniszczonym przez ludzi. Mam wybór – zabić siebie albo innych. Wybieram zemstę.”

Czas trwania: 1 godz. 45 min.
Reżyseria: Petr Kazda, Tomáš Weinreb
Scenariusz: Petr Kazda, Tomáš Weinreb
Gatunek: biograficzny, dramat
Produkcja: Czechy, Francja, Polska, Słowacja
Obsada: Michalina Olszańska (Olga Hepnarova), Martin Pechlát (Miroslav), Klára Melíšková (Matka), Marika Šoposká (Jitka)

godz. 22.00 Ikona

Pełnometrażowy, dokumentalny portret pacjentek prowincjonalnego szpitala psychiatrycznego na Syberii.
Po raz pierwszy w historii jednego z największych ośrodków dla chorych psychicznie, ekipa filmowa mogła zobaczyć, jak wygląda codzienne życie za wysokimi murami. To miejsce przechowywania, bo o takim „leczeniu” możemy jedynie mówić, setek chorych z ciężkimi i nieuleczalnymi chorobami. Zajmuje się nimi jedynie pięciu lekarzy oraz kilka pielęgniarek, którzy poświęcili najlepsze lata, służąc w szpitalu kolejnym pokoleniom pacjentów. Za murem, izolującym bohaterów filmu od świata, znajdziemy chorych na schizofrenię, seryjnych morderców, babcie cierpiące na alzheimera oraz nastolatki z problemami wychowawczymi. To jest przytulisko wszystkich społecznych wyrzutków.

Czas trwania: 51 min.
Reżyseria: Wojciech Kasperski
Scenariusz: Wojciech Kasperski
Gatunek: dokumentalny
Produkcja: Polska

21.03 (wtorek)
godz. 20.00 Czerwony kapitan

Rok 1992. Po upadku komunizmu pozostało wiele nierozwiązanych spraw kryminalnych, których sprawcy nigdy nie ponieśli kary. W ręce Krauza – ambitnego, młodego detektywa z Wydziału Zabójstw, wpada jedna z nich. Na miejskim cmentarzu odnalezione zostają zwłoki z licznymi śladami tortur. Świadomi niebezpieczeństwa, Krauz wraz ze swoim partnerem, postanawiają rozwiązać zagadkę. Wszystkie tropy prowadzą do „Czerwonego Kapitana” – owianego złą sławą specjalisty od „ostatecznych” przesłuchań z czasów minionej władzy. Niewielu przeżyło spotkanie z nim. Z każdą minutą śledztwa wychodzi na jaw coraz więcej faktów, a podejrzenia padają na najwyższych decydentów policji i Kościoła.

Czas trwania: 1 godz. 55 min.
Reżyseria: Michal Kollar
Scenariusz: Miro Šifra, Anna Fifkova, Michal Kollar
Gatunek: kryminał polityczny
Produkcja: Czechy, Polska, Słowacja
Obsada: Maciej Stuhr (Richard Krauz), Oldřich Kaiser (Czerwony kapitan / Vlastimil Miloucký), Marián Geišberg (Eduard Burger), Zuzana Kronerová (Marika)

22.03 (środa)
godz. 20.00 Kamper

 

Znacie ich. Para trzydziestolatków, kiedyś zakochani w sobie do szaleństwa, dziś muszą zdecydować, czy kolejny krok w życiu zrobią razem czy osobno. Mania i Kamper. Ona jest ambitna, pracowita i zdolna. Kocha gotowanie i chce poświęcić się swojej pasji na dobre. On jest wiecznym chłopcem, który pracuje jako tester gier komputerowych i bardzo ceni sobie swoje życie bez większych zobowiązań. Kiedy w jej życiu pojawia się dojrzały mężczyzna, uznany szef kuchni i uosobienie sukcesu, Mania zacznie zastanawiać się, czy pociąga ją jeszcze beztroski urok jej męża. Czy na pewno chce spędzić z nim resztę życia? Kamper musi się ogarnąć. Zacznie jednak od romansu z nauczycielką hiszpańskiego.

Czas trwania: 1 godz. 29 min.
Reżyseria: Łukasz Grzegorzek
Scenariusz: Krzysztof Umiński, Łukasz Grzegorzek
Gatunek: dramat, komedia
Produkcja: Polska
Obsada: Piotr Żurawski (Kamper), Marta Nieradkiewicz (Mania), Jacek Braciak (Marek Bana), Sheily Jimenez (Luna)

godz. 21.40 Komunia

Kiedy dorośli bawią się w dom, wtedy to dzieci muszą szybko dorosnąć. 14-letnia Ola zajmuje się domem, opiekuje ojcem i niepełnosprawnym bratem i dba o relacje z mieszkającą osobno matką; ale przede wszystkim stara się na powrót złożyć rodzinę w całość. Żyje nadzieją, że uda się ściągnąć matkę do domu. Pretekstem do spotkania z nią jest komunia święta 13-letniego Nikodema i Ola bierze na siebie całą odpowiedzialność za przygotowanie idealnej rodzinnej uroczystości.

Czas trwania: 1 godz. 13 min.
Reżyseria: Anna Zamecka
Scenariusz: Anna Zamecka
Gatunek: dokumentalny
Produkcja: Polska

23.03 (czwartek)
godz. 20.00 Konkurs filmowy

Zwierzęta nocy

Przed piętnastoma laty Susan Morrow opuściła męża, Walkera, ambitnego pisarza w wiecznym kryzysie twórczym. Dziś Susan jest właścicielką galerii i szczęśliwą małżonką innego mężczyzny.Któregoś dnia otrzymuje od Walkera rękopis jego pierwszej książki, brutalnego thrillera, który Susan interpretuje jako symboliczną zemstę za rozstanie. Poznajemy koleje losu Tony’ego Hastingsa, profesora matematyki, i jego rodziny. Hipnotyczna, tajemnicza, przerażająca treść książki sprawia, że Susan z trudem rozpoznaje rzeczywistość, w której się znajduje. Oba plany (realne życie i fabuła książki) mieszają się, zamazują, przeplatają. Mroczna historia z kart powieści zmusza Susan do zmierzenia się z ciemnością, jaka kryje się w jej sercu i przeszłości…

Czas trwania: 1 godz. 55 min.
Reżyseria: Tom Ford
Scenariusz: Tom Ford
Gatunek: thriller
Produkcja: USA
Obsada: Amy Adams (Susan Morrow), Jake Gyllenhaal (Tony Hastings / Edward Sheffield), Michael Shannon (Bobby Andes), Aaron Taylor-Johnson (Ray Marcus)

 

Przedsprzedaż karnetów 45 zł (ulgowe) i 55 zł od 6 do 16 marca.
Od 17 marca karnety w cenie 50 zł (ulgowe) i 60 zł.
Karnety na 3 wybrane filmy Tygodnia – 30 zł w sprzedaży od 17 marca.
Bilety na wybrane filmy Tygodnia – 10-15 zł w sprzedaży od 17 marca.

Wstęp na film Pokot – 19 marca, o godz. 18.00 dla uczestników TFP za okazaniem biletu dołączonego do karnetu.