Wojna nie ma w sobie nic z kobiety

Zakończone Spektakle Data rozpoczęcia: 28.09 godz.: 18.00 Miejsce: sala widowiskowa

Mówią, że na wojnie człowiek jest człowiekiem tylko w połowie, a w drugiej połowie – zwierzęciem. Właśnie tak…Bo inaczej by nie przeżył – mówi jedna z bohaterek zbioru reportaży Swietłany Aleksijewicz zatytułowanego Wojna nie ma w sobie nic z kobiety. Książka składa się z rozmów z kobietami, które walczyły w armii radzieckiej podczas II wojny światowej. Bohaterki milczały przez wiele lat. Po długich staraniach, autorce udało się namówić je do zwierzeń.

 

Poznajemy bohaterki jako młode dziewczyny, które decydują się wziąć udział w zmaganiach wojennych, chociaż nie zdają sobie sprawy z tego, na czym polega prawdziwa wojna. Wprawdzie deklarują gotowość oddania życia za ojczyznę, jednak obawiają się szpecących ran oraz tego, jak będą wyglądały… po śmierci. Problem stanowi dla nich konieczność noszenia męskich ubrań, w których prezentują się niezbyt atrakcyjnie. Nie potrafią posługiwać się bronią, a w sytuacji zagrożenia przepraszają przeciwnika i uprzedzają, że będą zmuszone do niego strzelić. Po pewnym czasie ich postawa ulega ogromnej zmianie. Młode żołnierki uczą się strzelać i zabijać na rozkaz. Cena, jaką płacą za udział w wojnie jest bardzo wysoka. Stres pourazowy nie pozwala im normalnie żyć.

Wojna nie ma w sobie nic z kobiety to pierwszy reportaż nagrodzony Literacką Nagrodą Nobla (2015).

Teatr Żeromskiego W Kielcach

Czas trwania: 75 min., bez przerwy.

Obsada:

Sanitariuszka: Dagna Dywicka
Saperka: Magda Grąziowska
Kobieta w czerwieni: Joanna Kasperek
Snajperka: Anna Antoniewicz
Żołnież: Krzysztof Grabowski
Dowódca/mam/lekarz: Edward Janaszek

Ceny biletów 20 zł i 15 zł (ulgowy).

 

 

Celem programu TEATR POLSKA jest ułatwianie dostępu do oferty polskich teatrów poprzez zwiększanie ich mobilności i umożliwienie prezentacji spektakli w ośrodkach mających utrudniony dostęp do kultury. W ramach programu teatry instytucjonalne, samorządowe instytucje kultury i organizacje pozarządowe otrzymują dofinansowanie prezentacji przedstawień w miejscowościach, w których nie ma teatru instytucjonalnego. Kwalifikacja spektakli zgłoszonych do programu przeprowadzana jest w dwóch etapach. Pierwszy etap polega na uzyskaniu rekomendacji od Komisji Artystycznej (rozstrzygnięcie nastąpi do 22 maja 2017), a drugi na ocenie projektów objazdów wybranych spektakli przez Komitet Organizacyjny na podstawie ich wiarygodności organizacyjnej i finansowej (wyniki drugiego etapu poznamy do 7 lipca 2017). Pokazy spektakli w ramach programu będą odbywać się między 1 września a 30 listopada 2017 roku. Program TEATR POLSKA jest organizowany od 2009 roku przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.