26. Czechowickie Prezentacje Filmowe

Zakończone Filmy Kina Świt Data: 22.09 - 27.09 Miejsce: Kino Świt

Zapraszamy na kolejną edycję najstarszej cyklicznej imprezy filmowej, organizowanej w kinie Świt od roku 1992 – 26. Czechowickie Prezentacje Filmowe.

 

22.09. (piątek)

20.00 Niemiłość

W czasach gdy jesteśmy dosłownie zalewani premierami, rzadko zdarzają się filmy, które są jak uderzenie obuchem, takie, o których nie da się zapomnieć. Niemiłość to właśnie taki przypadek i widzów o słabych nerwach należy przestrzec przed tym, co ich czeka. Z pozoru nic groźnego
– wiwisekcję rozpadającego się małżeństwa widzieliśmy już przecież nieraz. Ale mało która była tak precyzyjna w konstrukcji dramaturgicznej, tak przemyślana i tak naładowana emocjami jak uhonorowany w Cannes Nagrodą Jury film Zwiagincewa. Oglądamy trzydziestoparolatków, przedstawicieli nowej rosyjskiej klasy średniej. W przestronnym, pięknym mieszkaniu żyją wraz z synem, którego codzienność zamieniają w piekło. Rosyjski reżyser nie idzie na łatwiznę, w tym domu pozornie nie ma żadnej patologii. Przewinieniem rodziców nie jest bowiem nadużywanie alkoholu czy narkotyków, ale jedynie to, że się nie kochają. Przejmujący dramat z pełnym goryczy przesłaniem.

Czas trwania: 2 godz. 7 min.
Reżyseria: Andriej Zwiagincew
Scenariusz: Oleg Negin, Andriej Zwiagincew
Gatunek: dramat
Produkcja: Belgia, Francja, Niemcy, Rosja
Obsada: Maryana Spivak (Zhenya), Aleksey Rozin (Boris), Marina Vasilyeva (Masha), Andris Keiss (Anton)

22.30 50 wiosen Aurory

Czy po pięćdziesiątce można jeszcze dokonać w życiu rewolucji? Przymierza się do niej Aurore, która niedawno rozstała się z mężem, właśnie rzuca niesatysfakcjonującą pracę kelnerki, i przygotowuje córki, by wyfrunęły z gniazda i stanęły na własnych nogach. Poradzić musi też sobie z problemami finansowymi, a przede wszystkim z własnym lękiem przed starzeniem się i samotnością. Dla świata zaczyna być bowiem przezroczysta (nawet automatyczne drzwi nie chcą się przed nią otwierać), a menopauza coraz mocniej atakuje ją wahaniami nastroju i uderzeniami gorąca. Choć lekarz mówi, że po trzydziestce już z górki, Aurora nie daje za wygraną i stara się żyć pełną piersią. Czy szansą na nowe otwarcie stanie się rola babci, nowa praca, a może spotkanie z Manu – miłością ze szkolnych lat?

Czas trwania: 1 godz. 29 min.
Reżyseria: Blandine Lenoir
Scenariusz: Jean-Luc Gaget, Blandine Lenoir
Gatunek: komedia
Produkcja: Francja
Obsada: Agnès Jaoui (Aurore Tabort), Thibault de Montalembert (Christophe Tochard), Pascale Arbillot (Mano), Sarah Suco (Marina Tabort)

23.09 (sobota)

20.00 Borg/McEnroe. Między odwagą a szaleństwem

Wimbledon 1980. Cały świat wstrzymuje oddech – rozpoczyna się finałowy mecz. Björn Borg, najlepszy tenisista na świecie, będzie bronił po raz piąty tytułu mistrza. Chłodny, opanowany i skuteczny – jest ulubieńcem publiczności. Nikt jednak nie wie o dramacie rozgrywającym się poza kortem: niespełna 24-letni tenisista jest fizycznym i psychicznym wrakiem, wyniszczonym przez mordercze treningi, które rujnują także jego życie prywatne. Przeciwnik Borga to 20-letni John McEnroe, porywczy i wybuchowy, zdeterminowany, by zająć miejsce swojego dotychczasowego idola. Jaką cenę może mieć sukces?

Czas trwania: 1 godz. 40 min.
Reżyseria: Janus Metz Pedersen
Scenariusz: Ronnie Sandahl
Gatunek: dramat, sportowy
Produkcja: Dania, Finlandia, Szwecja
Obsada: Sverrir Gudnason (Björn Borg), Shia LaBeouf (John McEnroe), Stellan Skarsgård (Lennart Bergelin), Tuva Novotny (Mariana Simionescu)

22.00 Podwójny kochanek

Młoda, wrażliwa Chloé zakochuje się w Paulu, swoim terapeucie. Kobieta nie ma przed nim tajemnic, a z czasem zafascynowany nią mężczyzna również całkowicie się odsłania, przekraczając granice swojej profesji. Kilka miesięcy później, gdy mieszkają już razem, Chloé zaczyna podejrzewać, że jej kochanek coś przed nią zataja. Poznając kolejne fantazje erotyczne Paula, zaczyna odkrywać coraz mroczniejsze wymiary zarówno jego, jak i swojej seksualności.

Czas trwania: 1 godz. 50 min.
Reżyseria: François Ozon
Scenariusz: François Ozon
Gatunek: thriller
Produkcja: Belgia, Francja
Obsada: Marine Vacth (Chloé Fortin), Jérémie Renier (Paul Meyer / Louis Delord), Jacqueline Bisset (Pani Schenker / Matka Chloé), Myriam Boyer (Sąsiadka Rose)

24.09 (niedziela)

20.00 The Square

Christian ma wszystko pod kontrolą. Jest atrakcyjnym mężczyzną o wielkim uroku osobistym. Niedawno się rozwiódł i lubi wdawać się w niezobowiązujące romanse, a młoda amerykańska dziennikarka może okazać się jego nowym trofeum. Na co dzień Christian jest dyrektorem prestiżowego muzeum sztuki nowoczesnej, co daje mu władzę i idealną pozycję społeczną. Do tego przykładnie opiekuje się córkami, jeździ kosztującą fortunę Teslą i wspomaga potrzebujących – zwłaszcza, jeśli nie wymaga to od niego zbyt dużego wysiłku. Jednak podczas przygotowań do premiery instalacji „The Square”, z którą wiąże ogromne nadzieje, utrzymanie starannie pielęgnowanego wizerunku okaże się być dla niego nie lada wyzwaniem.

Czas trwania: 2 godz. 22 min.
Reżyseria: Ruben Östlund
Scenariusz: Ruben Östlund
Gatunek: dramat
Produkcja: Dania, Francja, Niemcy, Szwecja
Obsada: Claes Bang (Christian), Elisabeth Moss (Anne), Dominic West (Julian), Terry Notary (Oleg)

25.09 (poniedziałek)

20.00 Tanna

Historia oparta na prawdziwych wydarzeniach, opowiedziana z udziałem rdzennej ludności Yakel. Tanna to jedna z wielu wysp Oceanii, zamieszkana przez plemiona żyjące według tzw. Kastom, lokalnego prawa przodków. Młoda Wawa (Marie Wawa) zakochuje się we wnuku wodza, Dainie (Mungau Dain). Niebawem jednak starszyzna decyduje, aby zamążpójściem dziewczyny przypieczętować rozejm ze zwaśnionym plemieniem Imedinów. Mimo, iż małżeństwa z miłości nie leżą w tutejszej tradycji, młodzi zostają kochankami, za co Dain zostaje wygnany z wioski. Wawa ucieka śladem ukochanego, a znieważeni Imedini żądają zemsty, grożąc wojną.

Czas trwania: 1 godz. 44 min.
Reżyseria: Martin Butler, Bentley Dean
Scenariusz: Martin Butler, John Collee, Bentley Dean
Gatunek: melodramat
Produkcja: Australia, Vanuatu
Obsada: Mungau Dain (Dain), Marie Wawa (Wawa), Marceline Rofit (Selin), Charlie Kahla (Wódz Charlie)

22.00 Olli Mäki. Najszczęśliwszy dzień jego życia

W 1962 roku fińska gwiazda ringu, amator Olli Mäki, ma szansę na zdobycie tytułu mistrza świata w pojedynku z Amerykaninem Daveyem Moorem. Helsinki ogarnia bokserski szał. Moore wygrał 64 ostatnie walki i jest zdecydowanym faworytem. Olli – poza wyczerpującymi treningami – stosuje drakońskie metody, aby zrzucić kilogramy i zakwalifikować się do wagi piórkowej. Skromny sportowiec z prowincji, postawiony w blasku reflektorów, musi zmierzyć się z własnymi aspiracjami i oczekiwaniami managera. Zupełnie nie wierzy we własne siły, a w dodatku właśnie się zakochał…

Czas trwania: 1 godz. 32 min.
Reżyseria: Juho Kuosmanen
Scenariusz: Juho Kuosmanen, Mikko Myllylahti
Gatunek: dramat sportowy
Produkcja: Finlandia, Niemcy, Szwecja
Obsada: Jarkko Lahti (Olli Mäki), Oona Airola (Raija Jänkä), Eero Milonoff (Elis Ask), Joanna Haartti (Laila Ask)

26.09 (wtorek)

20.00 Tulipanowa gorączka

XVII wiek, Amsterdam. Artysta Jan Van Loos (Dane DeHaan) dostaje zlecenie namalowania portretu młodej mężatki Sophie (Alicia Vikander). W czasie pracy między mężczyzną i kobietą rodzi się uczucie. Chcąc zbudować wspólną przyszłość, decydują się skorzystać z panującej gorączki tulipanowej i zainwestować w ryzykowny rynek kwiatowy.

Czas trwania: 1 godz. 47 min.
Reżyseria: Justin Chadwick
Scenariusz: Tom Stoppard
Gatunek: melodramat
Produkcja: USA, Wielka Brytania
Obsada: Alicia Vikander (Sophia Sandvoort), Dane DeHaan (Jan Van Loos), Jack O’Connell (William Brok), Holliday Grainger (Maria), Tom Hollander (Dr Sorgh)

27.09. (środa)

20.00 Konkurs filmowy

Po tamtej stronie

Mistrzowski film, w którym może się przejrzeć (i pośmiać z siebie) współczesna Europa. Fiński pokerzysta marzący o własnej restauracji i syryjski uciekinier wierzący, że życie jest piękniejsze „po tamtej stronie”. Czy tylko w bajce ich nieoczekiwane spotkanie to początek pięknej przyjaźni?

Czas trwania: 1 godz. 38 min.
Reżyseria: Aki Kaurismäki
Scenariusz: Aki Kaurismäki
Gatunek: dramat, komedia
Produkcja: Finlandia, Niemcy
Obsada: Sherwan Haji (Khaled), Sakari Kuosmanen (Wikström), Janne Hyytiäinen (Nyrhinen)

 

Przedsprzedaż karnetów 45 zł (ulgowe) i 55 zł od 11 do 21 września.
Od 22 września karnety w cenie 50 zł (ulgowe) i 60 zł.
Karnety na 3 wybrane filmy Prezentacji – 30 zł w sprzedaży od 22 września.
Bilety na wybrane filmy Prezentacji 10-15 zł w sprzedaży od 22 września.