Wyjazd do Wieliczki

Zakończone Wyjazdy Data rozpoczęcia: 17.03 godz.: 7.30 Miejsce: Wieliczka

Mamy przyjemność zaprosić na wspólny wyjazd do Wieliczki. W programie zwiedzanie Kopalni Soli, Muzeum Żup Krakowskich, wystawę Solniczki.

Wystawa Solniczki – małe arcydzieła sztuki stanowi najcenniejszą tego typu kolekcję w Polsce. Można ją oglądać w Zamku Żupnym w Wieliczce.
Obecnie kolekcja solniczek liczy ok. 800 zabytków, powstałych od XVI w. do czasów współczesnych. Obejmuje solniczki wykonane z porcelany, srebra, cyny, szkła, drewna i fajansu, jak również z rzadziej stosowanych materiałów, np. kości, kwarcu i macicy perłowej. W bardzo zróżnicowanym zbiorze znajdują się solniczki pojedyncze, występujące parami, w kompletach do przypraw, a także pochodzące z zastaw stołowych. Są to głównie wyroby znanych europejskich wytwórni: niemieckich, rosyjskich, francuskich, angielskich, austriackich i polskich. Dzieła barokowe, klasycystyczne, empirowe, secesyjne i współczesne pozwalają prześledzić zmiany form solniczek w różnych wiekach.

Zapisy przyjmuje i szczegółowych informacji udziela sekretariat MDK.