Symbole, idee, opowieści…

Zakończone Wykłady Data rozpoczęcia: 02.03 godz.: 19.00 Miejsce: Piwnica Muz

Zapraszamy na wykład z cyklu Symbole, idee, opowieści… o kształtowaniu wizji świata. Prof. dr hab. Anna Węgrzyniak przybliży temat „1945. Wojna i pokój” Magdaleny Grzebałkowskiej – reporterska opowieść o trudnym początku” po II wojnie światowej.

W tym sezonie wykładowcy zapraszają Państwa do refleksji na temat kształtowania i przekazu sposobów rozumienia rzeczywistości, a także zmagań z próbami jej intelektualnego okiełznania.

Prof. dr hab. Anna Węgrzyniak – kierownik Katedry Literatury i Kultury Polskiej w Akademii Techniczno-Humanistycznej w Bielsku-Białej (od 2002 roku jest pracownikiem tej uczelni). W latach 1974-2003 zatrudniona w Uniwersytecie Śląskim, między 2006 a 2012 rokiem kierowała Katedrą Kulturoznawstwa w Wyższej Szkole Zarządzania Ochroną Pracy w Katowicach. W latach 2003-2015 była redaktorką naczelną pisma naukowego „Świat i Słowo”. Autorka prac o poezji i prozie XX i XXI wieku, ważniejsze publikacje: Nie ma rozpusty większej niż myślenie: o poezji Wisławy Szymborskiej (Katowice 1996), Egzystencjalne i metafizyczne: od Leśmiana do Maja (Katowice 1999), Czytam więc jestem: studia, interpretacje, glosy (Bielsko-Biała 2004), Ja głosów świata imitator: studia o poezji Juliana Tuwima (Katowice 2005).

Wstęp wolny.