DKF Puls

Zakończone Filmy Kina Świt Data rozpoczęcia: 28.06 godz.: 20.00 Miejsce: Kino Świt

Dyskusyjny Klub Filmowy Puls zaprasza na czwartkowe projekcje spoza repertuaru, wybrane specjalnie dla Państwa spośród propozycji z „najwyższej półki”.

Propozycje czerwcowe:

Made in Italy

Riko pracuje w fabryce przetwarzającej mięso, podobnie jak jego ojciec. Częściej widzi zwierzęta niż ludzi, a życia nie ułatwia mu skomplikowana relacja z Sarą. Zresztą Riko i tak ma szczęście: większość jego kolegów straciła pracę po pięćdziesiątce i w ogóle nie ma źródła utrzymania. Czas wolny spędza z przyjaciółmi, między innymi z Carnevale, ale nie pomaga mu to ukoić duszy skołatanej kryzysami egzystencjalnymi. Pewnego dnia grupa przyjaciół postanawia pojechać do Rzymu, gdzie bierze udział w protestach ulicznych. Riko zostaje ranny w głowę, co powoduje, że chce zmienić swoje życie: zaczyna rozmawiać z żoną, a w pracy dopominać się o swoje

Reżyseria: Luciano Ligabue
Scenariusz: Luciano Ligabue
Gatunek: dramat, komedia
Produkcja: Włochy
Obsada: Stefano Accorsi (Riko), Kasia Smutniak (Sara), Fausto Maria Sciarappa (Carnevale), Walter Leonardi (Max)

Wyspa psów

Opowieść o dwunastoletnim japońskim chłopcu imieniem Atari, którego wychowuje skorumpowany burmistrz wielkiego miasta Megasaki. Gdy na mocy specjalnego dekretu wszystkie psy domowe wygnane zostają na ogromne wysypisko odpadów, Atari leci na miniaturowej machinie powietrznej na „wyspę śmieci”, by odnaleźć swego ukochanego psa. Na miejscu gromadzi wokół siebie grupę czworonożnych przyjaciół i wraz z nimi wyrusza na wielką wyprawę, która zadecyduje o losach i przyszłości całej Prefektury.

Czas trwania: 1 godz. 41 min.
Reżyseria: Wes Anderson
Scenariusz: Wes Anderson
Gatunek: animacja, komedia, przygodowy
Produkcja: Niemcy, USA

Macunaima wraca do São Paulo

Tytuł filmu nawiązuje do napisanej w 1928 roku powieści Mário de Andrade „Macunaima”. Jej tytułowy bohater, legendarny trikster z dorzeczy Orinoko, wyrusza w podróż do rozwijającego się dynamicznie miasta São Paulo. Blisko sto lat później Rumiak wraca z „Macunaimą” do tej samej metropolii – książką filtruje napotkaną tam rzeczywistość, zauważa zmiany, punktuje kontrasty. Nie jest to już okres prosperity, wysokościowce okupują bezdomni, po ulicach wloką swój dobytek kolonie zbieracko-łowieckie; miejska tkanka obumiera. Z założenia nie jest to jednak kolejna miejska dystopia. Kluczem do filmu stało się graffiti, na które artysta natrafił w jednym z okupowanych budynków, ukazujące trzy mądre małpy. W tamtym miejscu jego wymowa była oczywista – jasna, zamożna część miasta nie chce widzieć jego ciemnej strony. Film jest ćwiczeniem z wyobraźni, zakłada sytuację odwrotną – kamera pokazuje wyludnioną metropolię, zamieszkaną tylko przez bezdomnych; tysiące pozostałych mieszkańców wraz z insygniami ich dobrobytu – samochodami, kosztownymi ubraniami, etc. – zostało usuniętych cyfrowo w postprodukcji. Film „Macunaima wraca do São Paulo” jest częścią projektu „Ślady ludzi” kuratorowanego przez Stephana Strouxa, na który składa się również cykl fotograficzny zrealizowany w Polsce przez znanego brazylijskiego fotografa, Cristiano Mascaro. Projekt powstał przy wsparciu Instytutu Adama Mickiewicza w ramach promocji kultury polskiej w Brazylii w roku 2016. Polska premiera filmu odbyła się w Międzynarodowym Centrum Kultury w Krakowie w 2015 roku podczas wystawy „Ślady ludzi. Cristiano Mascaro / Sławomir Rumiak”; pokaz brazylijski odbył się w maju 2017 roku w Instituto Tomie Ohtake w São Paulo.

Scenariusz, reżyseria i montaż: Sławomir Rumiak
Muzyka: Kuba Suchar
Narrator: Alessandro Gagliardi
Czas trwania: 50 min

Lato 1993

„Lato 1993” to czarująca i niebanalna podróż w czasie. Film, który doceniła publiczność na całym świecie, w idealnych proporcjach wzrusza i bawi. Carla Simón, wyróżniona Kryształowym Niedźwiedziem na Berlinale, z wyczuciem portretuje proces przeżywania starty i ekscytację towarzyszącą budowie nowej rodziny. Jej film łączy w sobie ciepło i błogość z intensywnymi emocjami czasu dorastania. Lato 1993 to film, który udowadnia, że szczęście można znaleźć wszędzie – wystarczy się rozejrzeć.

Czas trwania: 1 godz. 36 min.
Reżyseria: Carla Simón
Scenariusz: Carla Simón
Gatunek: dramat
Produkcja: Hiszpania
Obsada: Laia Artigas (Frida), Paula Robles (Anna), Bruna Cusí (Marga), David Verdaguer (Esteve)

Ava

Opowieść o młodej dziewczynie, w której dojrzewa bunt. Ava spędza wakacje z matką nad Atlantykiem. Senną atmosferę niespodziewanie przerywa wiadomość o tajemniczej chorobie, która, być może, jest wytworem jej fantazji. Czas, który pozostał do końca wakacji postanawia uczynić niepowtarzalnym. Poznany na plaży tajemniczy chłopak staje się częścią nowego świata bohaterki, która odważnie podąży za swoimi pragnieniami.

Czas trwania: 1 godz. 45 min.
Reżyseria: Léa Mysius
Scenariusz: Léa Mysius
Gatunek: dramat, komedia
Produkcja: Francja
Obsada: Noée Abita(Ava), Laure Calamy (Maud), Juan Cano (Juan), Tamara Cano (Jessica)

Karnety kwartalne (traktowane jako Karta klubowa) w cenie 30 zł w sprzedaży w sekretariacie MDK.
Karnety DKF Puls są podstawą do zakupu biletu na każdy film z repertuaru DKF w cenie 2 zł.
Bilety na pojedynczy film – 12 zł.
Zachęcamy do zakupów biletów w przedsprzedaży w kasie kina.