BOBOLIKI z kolekcji Jerzego Gizy

W 80. rocznicę przywiezienia relikwii św. Andrzeja Boboli ukazała się książka Tomasza Rotha BOBOLIKI z kolekcji Jerzego Gizy.

Dziś na świecie zbiera się i kolekcjonuje wszystko, od „cudów” przyrody i natury po wytwory ludzkich rąk i jego myśli. Miliony muzeów, galerii, skansenów kościelnych, przemysłowych, wojskowych, państwowych i prywatnych oferuje możliwość obejrzenia niesamowitych kolekcji.
Są także muzea wyjątkowe, nietuzinkowe, które powstają powoli, po cichu, ale z ogromną żarliwością i pasją jego twórców. Do takich należy kolekcja stworzona i zgromadzona przez p. Jerzego Gizę, poświęcona św. Andrzejowi Boboli.
Świętym zainteresował się pod koniec lat 90. ubiegłego wieku, kiedy pojawiła się propozycja, aby właśnie on został patronem Czechowic-Dziedzic.
„… okazało się wtedy, że ciekawych śladów i pamiątek związanych ze świętym Andrzejem Bobolą jest sporo”- wspominał Jerzy Giza na łamach „Gościa Niedzielnego”.
Wtedy zaczęła się jego wielka życiowa przygoda – zbieranie „bobolanów”, „bobolików”, zwłaszcza tych, które związane są z Czechowicami i Dziedzicami.

Kolekcjoner rozpoczął swoją przygodę ze świętym od zapoznania się z literaturą oraz od rozmów z żyjącymi świadkami wydarzenia z 11 czerwca 1938 roku, kiedy to przywieziono jego relikwie do Polski. Tak go to wciągnęło, że do dziś zgromadził ponad 700 eksponatów.
Kolekcja poświęcona świętemu, jest klasycznym „muzeum domowym”, a mieści się w domu p. Jerzego. Jest to zapewne jedyne tego typu, prywatne, muzeum na świecie.
Do najcenniejszych eksponatów kolekcji należą: stare obrazki z relikwiami świętego (opatrzone stemplami Towarzystwa Jezusowego), stare pocztówki (np. zbiór 16 rycin kardynała Augustusa Bea, z 1938r.), srebrne medale, numizmaty, obrazy, medaliki z 1938r., które były „wybite” z okazji powrotu relikwii świętego do Polski (znalezione na terenie czechowickiego klasztoru oo. Jezuitów, podczas prac remontowych), rzeźby, prace plastyczne autorstwa uczniów czechowickich szkół z konkursu na wiedzę o patronie miasta, z 1999r. (wykonane przy użyciu różnorodnych materiałów i technik, w tym orgiami).
O wszystkim tym oraz o wielu innych ciekawostkach związanych ze świętym Andrzejem Bobolą i o unikalnej kolekcji możecie Państwo przeczytać w publikacji autorstwa Tomasza Rotha „Boboliki z kolekcji Jerzego Gizy”, która właśnie ukazała się staraniem Towarzystwa Przyjaciół Czechowic-Dziedzic.

Ze wstępu książki.

 

Książka jest dostępna w siedzibie Towarzystwa Przyjaciół Czechowic-Dziedzic (ul. Niepodległości 42) oraz w Księgarni Na Lesisku. Cena 25 zł.