Gratulujemy sukcesu!

Gratulujemy sukcesu Młodzieżowej Orkiestrze Dętej Miejskiego Domu Kultury w Czechowicach-Dziedzicach, nasza orkiestra z Pucharem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego festiwalu Złota Lira 2019.

Za nami brawurowy koncert finałowy XXVIII Międzynarodowego Festiwalu Orkiestr Dętych Złota Lira w Teatrze Ziemi Rybnickiej. Emocje i aplauz były takie jak na koncertach gwiazd popu i rocka. Bo, jak zauważyli jurorzy, kiedyś orkiestry dęte grały jedynie polki, walczyki, marsze, towarzyszyły ludziom w podniosłych uroczystościach, naturalnie w tych najsmutniejszych, jak pogrzeby. A dzisiaj? Chętnie wykonują rozrywkę, jazz, piosenki z list przebojów.

Tak było w Rybniku podczas 28. edycji Złotej Liry, w której uczestniczyło 14 orkiestr dętych z Rosji, Czech, Słowacji, Węgier, Litwy, Rumunii i Polski oraz 16 zespołów mażoretek.

Jury w składzie:

Alojzy Kopoczek – przewodniczący (Polska),

Adam Hudec (Słowacja),

Petr Ciba (Czechy),

Tadeusz Folwarczny (Niemcy),

Jorgos Minas (Grecja),

Remenyi Laszlo (Węgry),

Georg Weiss (Szwajcaria/Polska),

Marian Wolny (Polska) na posiedzeniu w dniu 15 czerwca 2019 roku postanowiło przyznać następujące nagrody i wyróżnienia:

Złote Pasmo „SUMMA CUM LAUDE” i Grand Prix Festiwalu Puchar Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Złotą Lirę 2019 otrzymuje:

Młodzieżowa Orkiestra Dęta Miejskiego Domu Kultury w Czechowicach-Dziedzicach, dyrygent Tomasz Janusz (93,13 punktu).

Wyróżnienie specjalne Jury:

Dyplom Uznania oraz statuetkę „ZŁOTEJ LIRY” za profesjonalne dyrygenckie wykonanie programu konkursowego dla najlepszego dyrygenta festiwalu otrzymał:

Tomasz Janusz – Młodzieżowa Orkiestra Dęta Miejskiego Domu Kultury w Czechowicach-Dziedzicach

Wyróżnienie specjalne Jury: Dyplom Uznania otrzymuje:

Marta Wajdzik – Młodzieżowa Orkiestra Dęta Miejskiego Domu Kultury w Czechowicach-Dziedzicach za wykonanie partii solowej na saksofonie altowym w utworze „The Incredibles” – kompozytor Michael Giacchino, aranżer Takashi Hoshide,