Zakończone Wyjazdy Data rozpoczęcia: 24.02 godz.: 18.30 Miejsce: Piwnica Muz

Zapraszamy na wykład Jacka Cwetlera Katedra wawelska. 700 lat pierwszej koronacji królewskiej.

20 stycznia 2020 roku minęło 700 lat od pierwszej koronacji, która odbyła się w Katedrze wawelskiej.
Królem Polskizostał wówczas Władysław Łokietek. Wszyscy późniejsi władcy byli koronowani w wawelskiej Katedrze, poza Stanisławem Augustem Poniatowskim (w Warszawie).
W katedrze wawelskiej, do upadku Polski, po Insurekcji Kościuszkowskiej (1744 r.) przechowywane były, w skarbcu katedralnym, regalia królewskie, które skradli Prusacy.Nigdy ich nie odnaleziono.
Wykład poświęcony będzie katedrze, jej dziejom, skarbom i tajemnicom. Polskim królom, królowym, biskupom, kanonikom, świętym i błogosławionym, patronom katedry i Polski, wieszczom i zasłużonym dla Poslki spoczywających w podziemiach.
Będzie także o pierwszej koronacji i najciekawszych ceremoniach, których świadkiem była katedra.

Na Zamku Królewskim na Wawelu, 20 stycznia 2020 roku, otwarto wystawę „Skarby epoki Piastów”, opowiadającą o czasach Łokietka i Kazimierza Wielkiego. Wystawa zorganizowana została w 700. rocznicę pierwszej koronacji w katedrze wawelskiej. 29 stycznia br MDK Czechowice-Dziedzice organizuje wycieczkę na tę wystawę. Dla uczestników tej wycieczki, będzie to świetne przygotowanie przed obejrzeniem wystawy.

Wstęp wolny.