Pasja Janowa

„Pasja Janowa” G. F. Haendla powstała w roku 1704 w Hamburgu. Jest to dzieło pełne niezwykłego uroku, utrzymane w skondensowanym, prostym stylu. Zawiera recytatywy, arie, ensemble i chóry do tekstów opartych na Ewangelii według św. Jana oraz niemieckiej barokowej poezji religijnej.

Obok pełnych prostoty pieśni i duetów, utrzymanych w stylu przypominającym dzieła Heinricha Schutza, zawiera arie wirtuozowskie charakterystyczne dla późnego stylu muzyki Haendla. Utwór niesie ze sobą głęboki przekaz religijny. Opowiada historię Męki Pańskiej od momentu ubiczowania Jezusa do chwili złożenia Go do grobu.

Tradycją wielkopostną CTM Movimento jest śpiewanie „Pasji Janowej” G. F. Haendla. Po raz pierwszy wykonaliśmy ją 16 marca 2008 roku, w Kościele pw. św. Katarzyny w Czechowicach -Dziedzicach. Do dziś mamy ją w swoim repertuarze, w ostatnich latach w jej wykonywaniu dołączył do nas Chór Bobolanie pod dyrekcją Eweliny Stanclik.
Tekst polski w roku 2006 przełożyli Barbara Bielaczyc i Jarosław Kitala. Oni też byli inicjatorami polskiego prawykonania tego dzieła.
„Pasją” w wykonaniu Movimento dyrygowali kolejno: Daniel Malchar, Marcelina Dudys i Ewelina Stanclik.
Partię Ewangelisty Jana śpiewali na przestrzeni lat. Daniel Malchar, Paweł Brożek oraz Piotr Brożek.
W rolę Piłata wcielali się Paweł Brożek, Łukasz Stawowczyk, Rafał Cebula i Damian Le Thanh.
Partię Jezusa interpretowali Kamil Malchar, Mariusz Hanulak oraz Piotr Maga.
„Pasja Janowa” wykonywana była przez nas w wielu kościołach na Śląsku. W roku 2012 miało też miejsce sceniczne wykonanie tego dzieła w Miejskim Domu Kultury w Czechowicach-Dziedzicach. Dzieło to jest nam tym bliższe, że skomponowane zostało, gdy Haendel miał zaledwie 19 lat, a więc był w wieku podobnym do naszych artystów.
Wersja, którą chcemy dziś przypomnieć to wykonanie z kwietnia 2012 roku, które miało miejsce w kościele p.w. św. Marii Magdaleny w Kuźni Raciborskiej.


Ewangelista – Paweł Brożek
Piłat – Rafał Cebula
Jezus – Mariusz Hanulak
Soliści: Justyna Brożek, Joanna Gogol, Klaudia Karczmarz, Sebastian Gabryś, Ewelina Stanclik, Anna Pasz
Chór CTM Movimento pod dyrekcją Marceliny Dudys

Ensemble de la Cour:
Morta Mizgała, Maksymilian Lipień – oboje
Agnieszka Bugla, Jakub Łysik – skrzypce
Maciej Niedbał – kontrabas
organy – Katarzyna Rzeszutek
kierownictwo artystyczne – Barbara Bielaczyc