Śluby panieńskie

Zakończone Aktualności Data rozpoczęcia: 07.08 godz.: 17.00 Miejsce: sala widowiskowa

Tegoroczny VIII Letni Festiwal Wokalno-Teatralny LEW w Czechowicach-Dziedzicach zakończy premiera Ślubów panieńskich Aleksandra Fredry w wykonaniu Czechowickiego Teatru Muzycznego Movimento, a wyreżyserowanych przez Barbarę Bielaczyc.

O autorze tej komedii Tadeusz Boy-Żeleński pisał: „Fredro to jest owa tęcza zwiastująca nam niegdyś, że się Pan Bóg troszkę przestał na nas gniewać; to jest najczystszy, najszlachetniejszy uśmiech, jaki kiedykolwiek wykwit! na naszej smętnej, polskiej ziemi.” W czasie pandemii, kiedy nieobcy jest nam strach i smutek, gdy obserwujemy narastanie agresji wokół nas ta cudowna, pełna ciepła i ponadczasowego humoru sztuka może stać się dla nas chwilą odprężenia i okazją do tego, aby zarówno aktorzy jak i widzowie się do siebie uśmiechnęli. Naturalna świeżość, energia i radosna ekspresja kreujących fredrowskie role młodych ludzi, pozwoli, mamy nadzieję, cieszyć się na nowo tekstem, który wszyscy znamy. Tym bardziej, że Śluby panieńskie powstałe prawie 180 lat temu nie straciły z czasem na świeżości – nie ma w nich polityki, złych emocji, dręczących kwestii – jest tylko pełen ciepła i zrozumienia dla ludzkiej natury uśmiech autora komedii. A fakt, że sztukę wystawia teatr muzyczny niech uzasadnią słowa cytowanego już, rozkochanego w twórczości Fredry Boya-Żeleńskiego: „Każda rola jest tu jak gdyby partią wokalną; sceny zbiorowe układają się w tercety, kwartety, słowo staje się materiałem ekspresji muzycznej…”

Warstwę muzyczną spektaklu stanowią mazurki F. Chopina w wykonaniu Jerzego Owczarza.

inscenizacja i reżyseria – Barbara Bielaczyc

Aniela – Gabriela Lachendro