Jo był ukradziony

Zakończone Spektakle Data rozpoczęcia: 26.09 godz.: 17.00 Miejsce: sala widowiskowa

,,Młodzi nie wiedzą, starzy nie pamiętają” – to słowa mieszkańca Rydułtów, uczestnika projektu publikacji Jo był ukradziony…

Książka porusza kwestię Tragedii Górnośląskiej, która obejmowała szereg działań o charakterze zbrodniczym wobec cywilnych mieszkańców Górnego Śląska. Rozpoczęła się wraz z wkroczeniem wojsk radzieckich i polskich pod koniec stycznia 1945 r. na terytorium ówczesnej Prowincji Górnośląskiej. Wiązała się z masowymi mordami, gwałtami, grabieżami i dewastacją materialnego dziedzictwa, tworzeniem przyzakładowych obozów pracy oraz obozów koncentracyjnych, a także z deportacjami do Związku Radzieckiego oraz wysiedleniami Ślązaków zweryfikowanych jako Niemców. Tym działaniom towarzyszyły nadużycia o charakterze materialnym oraz nieuzasadnione aresztowania. Na podstawie tej książki teatr SAFO stworzył sztukę o tym samym tytule, którego pierwsza wersja plenerowa miała swoją premierę w 2017 roku. Teatr SAFO zmodyfikował spektakl sprzed dwóch lat, rozłożył go na części pierwsze, wyrzucił to co niepotrzebne. Dosłowność zastąpił symbolem skrupulatnie przekuwając relacje świadków na język teatru.

Reżyseria: Katarzyna Chwałek-Bednarczyk

Obsada: Zuza Pawlak, Patrycja Tomiczek, Remigiusz Michalik, Patryk Kłosek, Sławek Zawisz, Adam Razik.

Program „Teatr Polska” finansowany jest przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie ze środków pochodzących z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.