NON-FICTION. Sztuka dokumentu

Zakończone Filmy Kina Świt Data rozpoczęcia: 03.12 Miejsce: Kino Świt

Serdecznie zapraszamy na kolejną edycję cyklu Non Fiction. Sztuka dokumentu. W ciągu siedmiu dni zaprezentujemy Państwu osiem niezwykłych obrazów.

Proponujemy:

Śledztwo w domu spokojnej starości

83-letni Sergio zostaje szpiegiem. Wygrywa casting na agenta, którego zadaniem jest przeniknięcie do domu spokojnej starości i zdawanie raportów z poziomu opieki nad pensjonariuszami. Casting organizuje niejaki detektyw Romulo, do którego zgłasza się córka pensjonariuszki podejrzewająca, że jej matka jest źle traktowana. Sergio, chociaż nie przypomina agenta 007, łapie okazję na oderwanie się od melancholii i wspomnień o zmarłej żonie. Ten film to wyjątkowa medytacja nad współczuciem i samotnością ze wspaniałymi bohaterami i zwrotami akcji – jak na porządny film szpiegowski przystało.

Czas trwania: 1 godz. 30 min.
Produkcja: Chile, Niemcy, Hiszpania 2020
Reżyseria: Maite Alberdi

Ucieczka na srebrny glob

Na srebrnym globie Andrzeja Żuławskiego mógł stać się jednym z najbardziej przełomowych filmów science-fiction w historii kina – jeszcze przed Gwiezdnymi wojnami George’a Lucasa. Rozmach produkcyjny, gwiazdorska obsada, rewolucyjne kostiumy i scenografia zapowiadały arcydzieło. Dlaczego zatem władze kinematografii PRL wstrzymały produkcję na dwa tygodnie przed końcem zdjęć? Pozostał film-legenda, który nadal inspiruje filmowców z całego świata oraz rozgrzewa emocje dawnych członków ekipy równie silne dziś co 40 lat temu. Ucieczka na srebrny glob Kuby Mikurdy prezentuje największą tajemnicę i niespełnione marzenie polskiego kina.

Czas trwania: 1 godz. 34 min.
Reżyseria: Kuba Mikurda
Obsada: Andrzej J. Jaroszewicz, Andrzej Seweryn, Xawery Żuławski

A-HA

Twórcy śledzą zespół przez okres czterech lat, opowiadając niezwykłą historię tego, jak trzech młodych mężczyzn zdecydowało się podążyć za swoimi marzeniami i zostać gwiazdami popu.

Czas trwania: 1 godz. 49 min.
Produkcja: Norwegia, Niemcy
Reżyseria: Thomas Robsahm, Aslaug Holm
Obsada: Morten Harket, Magne Furuholmen, Pal Waaktaar

Najpiękniejszy chłopiec na świecie

W 1970 roku Luchino Visconti szukał w różnych krajach młodego chłopca, który mógłby wcielić się w rolę Tadzia w ekranizacji Śmierci w Wenecji Tomasza Manna. Po castingu w Sztokholmie angaż otrzymał 15-letni Björn Andresen. Rok później, podczas premiery filmu w Londynie, w obecności królowej Elżbiety Visconti okrzyknął swojego aktora „najpiękniejszym chłopcem na świecie”. Kilka miesięcy potem w trakcie festiwalu w Cannes agent muzyczny zaprosił Björna do Japonii. Tam stał się on pierwszą zachodnią gwiazdą pop, występował w sesjach zdjęciowych oraz w reklamówkach. Przydomek nadany przez Viscontiego przykleił się do Björna na resztę życia i stał się jego przekleństwem.
Dziś, pół wieku później, Björn walczy z uzależnieniami i wewnętrznymi demonami. Najpiękniejszy chłopiec na świecie to intymny obraz osoby, która próbuje pogodzić się ze swoją przeszłością i odzyskać kontrolę nad życiem.

Czas trwania: 1 godz. 33 min.
Produkcja: Szwecja
Reżyseria: Kristina Lindstroem, Kristian Petri
Obsada: Björn Andrésen (on sam), Annike Andresen (Siostra), Silva Filmer (Przyjaciółka matki Björna), Riyoko Ikeda (Artystka mangi)

1970

Tomasz Wolski, kontynuując znakomitą serię dokumentów opartych na materiałach found footage, tym razem ujawnia rzeczywistą dynamikę wydarzeń grudnia 1970 roku na Wybrzeżu. Łącząc archiwalne zdjęcia z niedawno odkrytymi zapisami rozmów ówczesnych decydentów (którzy ożywają na ekranie dzięki animacjom), reżyser tworzy całościowy obraz protestów. Oddaje hołd ich uczestnikom, ale przede wszystkim rzuca nowe światło na działania władz: pokazuje tych, którzy wydawali rozkazy, i posłusznych wykonawców, przypomina konkretne nazwiska, demaskuje mechanizmy represji i propagandy.

Czas trwania: 1 godz. 10 min.
Reżyseria: Tomasz Wolski

Furia

Film dokumentalny o Aleksandrze Roli – wyjątkowej i bezkompromisowej zawodniczce MMA, która ku zdumieniu całego środowiska, w ciągu roku pokonała w Polsce wszystkie przeciwniczki, mimo że trenować zaczęła niewiele wcześniej. „Furia” to film o marzeniach i spełnianiu wyznaczonych celów oraz cenie, jaką za to płacimy, ale także o potrzebie bliskości, o tym, jak za wszelką cenę jej pragniemy i jak ją sobie rekompensujemy.

Czas trwania: 1 godz. 25 min.
Reżyseria: Krzysztof Kasior
Obsada: Aleksandra Rola, Konrad Płaza

Jeden dzień dłużej

Małgorzata i Krystian to pod każdym względem wyjątkowa para. Ona od urodzenia cierpi na postępujący zanik mięśni, on uwielbia jazdę na motocyklu – ale kto powiedział, że nie mogą wspólnie spełniać swoich marzeń? Zwłaszcza że zostało im już nie tak wiele czasu. Przed nami film o dojrzałej miłości, o codziennym życiu z nieuleczalną chorobą, a jednocześnie kino drogi i osobisty dziennik podróży. Wraz z bohaterami ruszamy na spotkanie nie tylko z przygodą, lecz także z tym, co nieuchronne i ostateczne.

Czas trwania: 49 min.
Reżyseria: Monika Meleń
Obsada: Małgorzata Wilczek, Krystian Wizner

Obłoki śmierci. Bolimów 1915

Podczas I Wojny Światowej na ziemiach dzisiejszej Polski, pod Bolimowem, odbył się pierwszy w historii masowy atak bronią chemiczną. W latach 1914-1915 zginęło tam blisko 80 tysięcy ludzi. Obłoki Śmierci – Bolimów 1915 to fabularyzowany dokument historyczny. Zrekonstruowano w nim najważniejsze wydarzenia z pola bitwy I Wojny Światowej na tamtych terenach. W obrazie znajdują się archiwalne ujęcia i fotografie z frontu, niewidziane wcześniej w Polsce.

Czas trwania: 1 godz. 7 min.
Produkcja: Polska 2020
Reżyseria: Ireneusz Skruczaj
Obsada: Mirosław Zbrojewicz (narrator), Jarosław Kostrzewa (Fritz Haber), Agnieszka Palka (Klara Haber)

Karnety w cenie 50 zł (ulgowe) i 60 zł w sprzedaży od 1 grudnia.

Karnet na 3 filmy 12-17 zł.