W sierpniu proponujemy Państwu udział w zajęciach Kultury Żywego Słowa, wykładzie z serii Kultury Świata oraz projekcjach Kina Letniego.
Kultura Żywego Słowa
Zapraszamy na zajęcia skierowane zarówno do dzieci jak i do osób dorosłych, których celem jest nauka budowania poprawnych i swobodnych wypowiedzi.
Każdy z nas codziennie znajduje się w sytuacjach wymagających komunikacji werbalnej. Często musimy również wypowiadać się publiczne. Zajęcia przygotowują uczniów do swobodnego wypowiadania się, np. podczas odpowiedzi ustnych, akademii szkolnych – w tym poprawnej recytacji wierszy. Dorosłym opanowanie sfery posługiwania się słowem ułatwi relacje interpersonalne w pracy, poprawi komunikację z pracownikami, pozwoli na jasne przekazywanie myśli podczas wystąpień publicznych – a wszyscy wiemy jakie to stresujące…
Swobodna, piękna mowa jest podstawą w nawiązywaniu i podtrzymywaniu dobrych kontaktów z innymi.
Na spotkaniach w ramach Kultury Żywego Słowa zajmujemy się również usuwaniem wad wymowy, terapią niepłynności mowy, nauką poprawnej wymowy i artykulacji, nauką tworzenia wypowiedzi, pozbawionych błędów językowych oraz nauką wykorzystywania zasad komunikacji niewerbalnej.
Zapraszamy na zajęcia indywidualne prowadzone przez polonistę-logopedę.
Wykład z serii Kultury Świata
W piątek, 30 sierpnia zapraszamy na wykład dr Agnieszki Przybyły-Dumin, pt. W świecie tajemnych, afrykańskich obrzędów.
Absolwentka kulturoznawstwa Uniwersytetu Śląskiego (specjalizacja: teoria i historia kultury). Dysertację doktorską obroniła w 2008 roku. Adiunkt na Wydziale Humanistyczno-Społecznym Akademii Techniczno-Humanistycznej w Bielsku-Białej.
Jest także pracownikiem merytorycznym Miejskiego Domu Kultury w Czechowicach-Dziedzicach, założycielką Koła Badaczy Kultury od czterech lat funkcjonującego przy tej placówce, w ramach działalności którego powstała książka Świat naszych przodków. Tradycje jesiennego cyklu obrzędowego (tom drugi cyklu ukaże się niebawem) i odbyły się cztery edycje Festiwalu Kultur Świata.
W kontekście zainteresowań naukowych wymienić należy kulturę tradycyjną i współczesną ze szczególnym uwzględnieniem folkloru, a w nim opowieści, jako znaczącego czynnika zdradzającego wizję świata i człowieka danej kultury, stanowiących reakcję na trudne doświadczenia, wreszcie będących nieodłącznym elementem procesu enkulturacji. W zakresie historii kultury nade wszystko zajmuje ją życie zwykłych ludzi, ich wierzenia, obyczaje, wartości, życie rodzinne i publiczne, otaczające ich przedmioty – to, co składa się na codzienność mężczyzn, kobiet i dzieci w różnych okresach dziejów człowieka.
Ważniejsze publikacje książkowe: Bajki ludowe z Zagłębia Dąbrowskiego. Studium i materiały, Podanie i legenda. Ludowy obraz świata i człowieka, artykuły: Lecznictwo i wierzenia magiczne oraz Transformacje medialne folkloru. W kontekście folklorystycznego obrazu katastrofy smoleńskiej.
Kino Letnie
Przez cały sierpień zapraszamy najmłodszych kinomanów na seanse o godz. 11.00