Kultura a natura, czyli człowiek wśród istnień żywych

Zakończone Aktualności Data rozpoczęcia: 22.11 godz.: 18.30 Miejsce: Piwnica Muz

W pią­tek, 22 listo­pada, zapraszamy na wykład dr Ireneusza Kidy, pt. Zróżnicowanie klimatyczne, polityczne, etniczne i geograficzne Ameryki Południowej.


W tym sezo­nie przed­mio­tem zain­te­re­so­wa­nia będzie czło­wiek w rela­cji do natury, przy­rody, innych niż on ist­nień żyją­cych na Ziemi. Goście zapre­zen­tują zmiany w podej­ściu do tematu na prze­strzeni dzie­jów, funk­cjo­no­wa­nie roślin, zwie­rząt i mine­ra­łów w języ­kach, mitach oraz wie­rze­niach świata, rośliny wyko­rzy­sty­wane w tra­dy­cjach lecz­ni­czych naszego regionu i Pol­ski oraz wiele innych inte­re­su­ją­cych zagad­nień. Wszystko w celu pogłę­bie­nia zro­zu­mie­nia czło­wieka i kul­tury, ponie­waż to, jak odno­simy się do sie­bie nawza­jem oraz innych ele­men­tów ota­cza­ją­cej nas prze­strzeni: do śro­do­wi­ska, zależ­nych od nas istot, współ­miesz­kań­ców pla­nety, która nas zro­dziła, tak wiele mówi o nas samych. Samo­świa­do­mość, a także rozu­mie­nie naszego miej­sca na Ziemi, wraz z wyma­ga­niami współ­cze­snej eko­lo­gii czy naj­now­szymi osią­gnię­ciami bio­lo­gii, geo­gra­fii i wielu innych, nie­ana­li­zo­wa­nych dotąd dzie­dzin, sta­nie się przed­mio­tem roz­wa­żań i dys­ku­sji w kolej­nym już roku spo­tkań.

dr Ireneusz Kidadr Ire­ne­usz Kida

Pra­cow­nik Uni­wer­sy­tetu Ślą­skiego, histo­ryk języka. Poza uję­ciem histo­rycz­nym, prze­wod­nim tema­tem badaw­czym jest typo­lo­gia języ­ków świata. Choć przede wszyst­kim zaj­muje się indo­eu­ro­pe­istyką, to podej­muje rów­nież bada­nia obej­mu­jące języki z innych rodzin języ­ko­wych, takich jak: hamito-semickie, ugro­fiń­skie, quechu­mara oraz baskij­ski. Sporo czasu poświęca też pale­ogra­fii, czyli nauce o roz­woju pisma. Kolej­nym god­nym odno­to­wa­nia zain­te­re­so­wa­niem są podróże do każ­dego moż­li­wego zakątka świata.

 

Wstęp wolny,