W piątek, 22 listopada, zapraszamy na wykład dr Ireneusza Kidy, pt. Zróżnicowanie klimatyczne, polityczne, etniczne i geograficzne Ameryki Południowej.
W tym sezonie przedmiotem zainteresowania będzie człowiek w relacji do natury, przyrody, innych niż on istnień żyjących na Ziemi. Goście zaprezentują zmiany w podejściu do tematu na przestrzeni dziejów, funkcjonowanie roślin, zwierząt i minerałów w językach, mitach oraz wierzeniach świata, rośliny wykorzystywane w tradycjach leczniczych naszego regionu i Polski oraz wiele innych interesujących zagadnień. Wszystko w celu pogłębienia zrozumienia człowieka i kultury, ponieważ to, jak odnosimy się do siebie nawzajem oraz innych elementów otaczającej nas przestrzeni: do środowiska, zależnych od nas istot, współmieszkańców planety, która nas zrodziła, tak wiele mówi o nas samych. Samoświadomość, a także rozumienie naszego miejsca na Ziemi, wraz z wymaganiami współczesnej ekologii czy najnowszymi osiągnięciami biologii, geografii i wielu innych, nieanalizowanych dotąd dziedzin, stanie się przedmiotem rozważań i dyskusji w kolejnym już roku spotkań.
Pracownik Uniwersytetu Śląskiego, historyk języka. Poza ujęciem historycznym, przewodnim tematem badawczym jest typologia języków świata. Choć przede wszystkim zajmuje się indoeuropeistyką, to podejmuje również badania obejmujące języki z innych rodzin językowych, takich jak: hamito-semickie, ugrofińskie, quechumara oraz baskijski. Sporo czasu poświęca też paleografii, czyli nauce o rozwoju pisma. Kolejnym godnym odnotowania zainteresowaniem są podróże do każdego możliwego zakątka świata.
Wstęp wolny,