Non Fiction. Sztuka dokumentu

Zakończone Kino Świt Data: 05.12 - 08.12 Miejsce: Kino Świt

Serdecznie zapraszamy na nowy cykl filmowy Non Fiction Sztuka dokumentu. W ciągu trzech dni proponujemy Państwu sześć filmów oraz niespodziankę: spotkanie z reżyserem p. Krystianem Matyskiem.

fiction afisz wwwProgram:

 

 

 

 

 

 

 

 

5 grudnia (czwartek), godz. 20.00

historie rodzinne www Historie rodzinne

 

Niezwykły, przełamujący gatunkowe konwencje film nominowanej do Oscara scenarzystki i reżyserki Sary Polley, pokazuje, że prawda zawsze zależy od tego, kto ją przedstawia. Polley, w podwójnej roli filmowca i detektywa, prowadzi śledztwo, mające odkryć sekrety jej własnej rodziny. Rozmawia z wieloma osobami, otrzymując szczere, ale najczęściej sprzeczne odpowiedzi na te same pytania. Film w pasjonujący sposób odsłania kolejne warstwy rodzinnych mitów i wspomnień, by w końcu odkryć szokującą prawdę ukrywaną przez rodziców artystki. Przyglądając się swoim bliskim Polley udało się dotrzeć do tego, co stanowi istotę wszystkich rodzin: to pełen paradoksów, problemów i miłości tygiel przeciwieństw splątany więzami, które trudno rozwiązać.

Czas trwania:1 godz. 48 min.
Gatunek: Dokument
Produkcja: Kanada
Reżyseria: Sarah Polley
Scenariusz: Sarah Polley
Obsada:  Michael Polley (on sam),  Harry Gulkin (on sam),  Susy Buchan (ona sama),  John Buchan (on sam),  Mark Polley (on sam),  Joanna Polley  Cathy Gulkin (ona sama),  Marie Murphy (ona sama)

 

6 grudnia (piątek), godz. 19.30

sekret miłości wwwSekrety miłości

po filmie spotkanie z reżyserem Krystianem Matyskiem

 

W dwóch różnych grupach, zamieszkujących wyspy Indonezji, ludzie posiadają odmienne podejście do zawierania małżeństw. Mężczyzna z Korowai żyje z jedną kobietą, podczas gdy jego sąsiad z Dani – ma trzy żony. Przedstawicielka himalajskich plemion nomadów dzieli los z dwoma mężami. Inteligentna Rosjanka żyje z dwoma partnerami. W Polsce pewien mężczyzna naprzemiennie zakochuje się w czterech różnych kobietach, a młoda para Francuzów żyjąca na marginesie społeczeństwa doświadcza pierwszego, poważnego związku. Wszyscy ci ludzie zamieszkują naszą planetę, niektórych z nich dzielą bariery geograficzne, ale także sposób w jaki organizują oni swoje codzienne życie.

czas trwania: 1 godz. 28 min.
Gatunek: Dokument
Produkcja: Francja/Polska
Reżyseria: Krystian Matysek
Scenariusz: Krystian Matysek

 

6 grudnia (piątek), godz. 22.00

saving-faceSaving Face/Ocalić twarz

Wstęp wolny

 

Laureat Oscara 2012 w kategorii najlepszy dokument krótkometrażowy. Dokument kręcony w Pakistanie opowiada o kobietach będących ofiarami ataków z użyciem kwasu. Film podąża za dwiema spośród nich, Zakią i Rukhsaną, które przeżyły takie napaści. Ukazuje wyzwania, które stają przed nimi podczas leczenia oraz walki o sprawiedliwość. W marcu Pakistan otrzymał głęboko przygnębiające przypomnienie powagi tych zmagań, kiedy  Fakhra Younas, w maju 2000 roku doznała straszliwych ran w wyniku ataku kwasem, popełniła samobójstwo.  Sprawca, jej mąż został wcześniej uniewinniony. Nie są to pojedyncze przypadki, ale wiele z nich nie jest zgłaszanych władzom. Niewielka dostępność rekonstrukcyjnych operacji plastycznych powoduje, że ofiary noszą swoje fizyczne i psychiczne blizny do końca życia. Oprawcy, którzy stają przed wymiarem sprawiedliwości (najczęściej mężowie czy inne osoby znane ofierze) otrzymują zwykle minimum kary, jeśli w ogóle są skazywani.

Czas trwania: 52 minuty
Gatunek: dokument
Produkcja: USA/Pakistan
Reżyseria: Sharmeen Obaid, Daniel Junge

humanFilm SAVING FACE prezentujemy dzięki uprzejmości Międzynarodowego Festiwalu Filmowego  HUMAN DOC.

 

7 grudnia (sobota), godz. 20.00

Sugar wwwSugar Man

Laureat Oscara w kategorii najlepszy fim dokumentalny. Uniwersalna i zaskakująca opowieść o potędze przypadku i roli szczęścia w ludzkim życiu. Ten trzymający w napięciu film przedstawia niewiarygodną, pełną niespodzianek, a do tego prawdziwą historię życia Sixto Rodrigueza, piosenkarza, któremu wróżono karierę większą niż Bobowi Dylanowi, a o którym… nikt nie słyszał. Pod koniec lat 60. w jednym z barów w Detroit dwóch uznanych producentów muzycznych usłyszało nieznanego piosenkarza o wielkim talencie. Nagrali z nim album, licząc że z miejsca stanie się gwiazdą. Jednak płyta okazała się fiaskiem: nie chciał jej kupować dosłownie nikt. Piosenkarz wkrótce zniknął bez śladu, jeśli nie liczyć plotki o jego przedziwnym samobójstwie podczas koncertu. Kilka lat później pirackie kopie jego płyty trafiły do podzielonej apartheidem Południowej Afryki. W ciągu dwóch dekad odniosły tam niewiarygodny sukces, bijąc rekordy sprzedaży Elvisa Presleya i Rolling Stonesów, choć sam piosenkarz nigdy się o tym nie dowiedział. Dwaj południowoafrykańscy fani postanowili odkryć, co naprawdę stało się z ich idolem i bohaterem. Śledztwo zaprowadziło ich do prawdy bardziej niezwykłej, niż wszystkie mity krążące wokół artysty znanego jako Rodriguez. Ten film to opowieść o jego niezwykłych losach, a także o nadziei, inspiracji i potędze muzyki.
Czas trwania:  1 godz. 25 min.
Gatunek: biografia/dokument
Produkcja: Szwecja/Wielka Brytania/USA
Reżyseria: Malik Bendjelloul
Scenariusz: Malik Bendjelloul
Obsada:  Stephen 'Sugar’ Segerman (on sam),  Craig Bartholomew-Strydrom (on sam),  Rodriguez (on sam),  Dennis Coffey (on sam),  Mike Theodore (on sam),  Dan Dimaggio (on sam)

 

7 grudnia (sobota), godz. 21.45

Nie zapomnij mnie wwwNie zapomnij mnie

David Sieveking, znany polskim widzom z filmu „David chce odlecieć”, w unikalny sposób, nie bojąc się groteski i humoru, portretuje tym razem swoją matkę, która – jak miliony ludzi w Europie – zapada na chorobę Alzheimera i powoli zapomina o świecie, w którym żyje. Ale, jak twierdzi reżyser, choć traci pamięć, nie traci poczucia humoru. Rodzice Davida byli w latach 60. XX wieku aktywnymi członkami ruchów studenckich i żyli w tzw. „otwartym związku”. Teraz ich miłość zostaje poddana testowi. Zmiany, które przyniosła choroba matki, zmuszają rodzinę do przepracowania stosunków, jakie panują wewnątrz rodziny, ujawnienia ukrytych dotąd konfliktów i nieporozumień, a przede wszystkim znalezienia dla nich rozwiązań. Nie jest to łatwe zadanie, ale paradoksalnie zbliża ono członków rodziny i pozwala im odkryć się na nowo.

Czas trwania: 1 godz. 28 min.
Gatunek: biografia/dokument/familijny
Produkcja: Niemcy
Reżyseria: David Sieveking
Scenariusz: David Sieveking
Obsada: Margarete Sieveking (ona sama),  Malte Sieveking (on sam),  David Sieveking (on sam)

 

8 grudnia (niedziela), godz. 20.00

Perwersyjny wwwPerwersyjny przewodnik po ideologiach

Kontynuacja dokumentu Z-Boczona historia kina

Czas trwania:  2 godz. 14 min.
Gatunek: dokument/psychologiczny
Produkcja: Irlandia/Wielka Brytania
Reżyseria: Sophie Fiennes
Scenariusz: Slavoj Žižek
Obsada:  Slavoj Žižek (on sam)

Karnety w cenie 20 zł w sprzedaży od 26 listopada w sekretariacie MDK.
Bilety na pojedyncze filmy w cenie 12 zł w sprzedaży od 5 grudnia w kasie kina.
Dla posiadaczy karnetów DKF PULS na IV kwartał 2013 wstęp bezpłatny.