DKF Puls

Zakończone Kino Świt Data rozpoczęcia: 30.01 godz.: 20.00 Miejsce: Kino Świt

Zapraszamy na styczniowe projekcje Dyskusyjnego Klubu Filmowego Puls.

vincent chce nad morze02.01.2014, godz. 20.00

Vincent chce nad morze

Dwudziestokilkuletni Vincent cierpi na zespół Tourette’a, objawiający się nerwowymi tikami, niepohamowanym wykrzykiwaniem wulgaryzmów i zachowaniem wskazującym, że w jego komórki nerwowe co chwilę – jak sam stwierdza – załatwia się gromada klaunów. Kiedy umiera jego ukochana matka, trafia do zakładu psychiatrycznego. Ojciec, polityk walczący o reelekcję, uznaje, że chory syn przeszkodziłby mu w kampanii wyborczej. W ośrodku chłopak poznaje cierpiącego na nerwicę natręctw, pedantycznego Alexa i weterankę anoreksji Marie. Osamotniony Vincent, pozostawiony na uboczu toczącego się życia, postanawia uciec z zakładu i jechać nad morze, gdzie chciałby rozsypać prochy matki. Chłopak wspólnie z przyjaciółmi kradnie samochód szefowej ośrodka i wraz z nimi wyrusza w stronę Morza Śródziemnego. Tak zaczyna się ich wspaniała droga ku wolności. Są szczęśliwi i w końcu mogą myśleć o tym co dla nich najważniejsze: miłości, przyjaźni, odpowiedzialności…

Czas trwania: 1 godz. 35 min.
Gatunek: dramat
Produkcja: Niemcy
Reżyseria: Ralf Huettner
Scenariusz: Florian David Fitz
Obsada:  Florian David Fitz (Vincent),  Karoline Herfurth (Marie),  Heino Ferch (Robert),  Katharina Müller-Elmau (Dr Rose),  Johannes Allmayer (Alexander),  Karin Thaler (Monika)

 

Piękna i młoda09.01.2014. godz. 20.00

Młoda i piękna

17-letnia Isabelle pochodzi z bogatej paryskiej rodziny. Podczas wakacyjnego wyjazdu z najbliższymi spotyka przystojnego Niemca, z którym przeżywa swój „pierwszy raz”. Po powrocie do domu nic już nie jest takie jak przedtem. W krótkim czasie Isabelle z nieśmiałej dziewicy przeobraża się w gotową na wszystko luksusową prostytutkę. Starannie dobiera partnerów i każe im słono płacić za swoje usługi. Prowadzi podwójne życie. Jest przykładną studentką i panną z dobrego domu, a równocześnie zarabia duże pieniądze jako ekskluzywna call-girl. Jednak, w wyniku splotu okoliczności, pewnego dnia matka Isabelle odkryje szokujący sekret córki…

Czas trwania: 1 godz. 30 min.
Gatunek: dramat
Produkcja: Francja
Reżyseria: François Ozon
Scenariusz: François Ozon
Obsada:  Marine Vacth (Isabelle),  Géraldine Pailhas (Sylvie),  Frédéric Pierrot (Patrick),  Fantin Ravat (Victor),  Johan Leysen (Georges),  Charlotte Rampling (Alice)

 

The story16.01.2014, godz. 20.00

The Story of Film: Odyseja Filmowa

 

Część 7 – 1957-1964: Nowoczesne kino w Europie Zachodniej

Na przełomie lat 50. i 60. kino wręcz eksplodowało. W tym odcinku Claudia Cardinale opowiada o Federico Fellinim, Lars von Trier mówi o swoim podziwie dla Ingmara Bergmana, a Bernardo Bertolucci wspomina pracę z Pier Paolo Pasolinim. Odkrywamy, jaką bombę pod ówczesne kino podłożyli francuscy filmowcy i jak rozeszła się po Europie fala uderzeniowa spowodowana jej eksplozją.

Część 8 – 1965-1969: Nowe fale obmywają cały świat

To rozdział o olśniewających dla kina na całym świecie latach 60. Ruszamy do Hollywood, by spotkać tam legendarnego operatora, Haskella Wexlera, który uświadamia nam, jak wielki wpływ miało wtedy kino dokumentalne na filmy komercyjne. Swobodny jeździec i 2001: Odyseja kosmiczna rozpoczynają nową erę w kinie amerykańskim, a przetaczająca się po świecie nowa fala wynosi nowe reżyserskie talenty: Romana Polańskiego, Andrieja Tarkowskiego, Nagisę Oshimę. Rodzi się także Czarne Kino w Afryce, a o swoich doświadczeniach opowiada mistrz kina z Indii – Mani Kaul.

 

dotyk grzechu23.01.2014, godz. 20.30

Dotyk grzechu

Trzy morderstwa i jedno samobójstwo, a wszystkie popełnione w Chinach… Cztery rodzaje śmierci i cztery wypadki, które naprawdę zdarzyły się w Shanxi, Chongqing, Hubei i Guangdong i odbiły się szerokim echem wśród chińskiego społeczeństwa. „Dotyk grzechu” Zhangke Jia („Martwa natura”) to inspirowany tradycyjną pekińską operą „Wild Boar Forest” (sfilmowaną w 1962 roku przez Chena Huaikai i Cui Weia) oraz artystycznymi filmami o sztukach walki King Hu filmowy portret współczesnej chińskiej cywilizacji, która przeobraża relacje i związki międzyludzkie. Pokazane w filmie historie oparte zostały w większości na faktach, które reżyser odnajdywał na Weibo – chińskim odpowiedniku Twittera.

Czas trwania: 2 godz. 13 min.
Gatunek: dramat
Produkcja: Chiny/Japonia
Reżyseria: Zhangke Jia
Scenariusz: Zhangke Jia
Obsada:  Baoqiang Wang (Zhou San),  Tao Zhao (Xiao Yu),  Lanshan Luo (Xiao Hui),  Jia-yi Zhang (Zhang Youliang, kochanek Xiao Yu),  Li Meng (Lianrong),  Wu Jiang (Dahai)

 

wielki liberace30.01.2014, godz. 20.00

Wielki Liberace

„Wielki Liberace” to prawdziwa historia wielkiej gwiazdy estrady polskiego pochodzenia. Świat znał go jako Valentino Liberace – bajecznie bogatego, niewiarygodnie utalentowanego i kochanego przez publiczność celebrytę. Jego występy zawsze były wielkim wydarzeniem, a pełen przepychu styl stał się inspiracją m.in. dla Eltona Johna, Madonny, czy Lady Gagi. Jednak jego prywatne życie odbiegało od wszystkiego, co wiedziały o nim miliony fanów.

Czas trwania: 1 godz. 58 min.
Gatunek: biograficzny, dramat
Produkcja: USA
Reży seria: Steven Soderbergh
Scenariusz: Richard LaGravenese
Obsada:  Michael Douglas (Liberace),  Matt Damon (Scott Thorson),  Dan Aykroyd (Seymour Heller),  Scott Bakula (Bob Black),  Rob Lowe (Dr Jack Startz),  Debbie Reynolds (Frances Liberace),  Tom Papa (Ray Arnett),  Paul Reiser (Adwokat Scotta)