Wałęsa. Człowiek z nadziei

Zakończone Kino Świt Miejsce: Kino Świt

Akcja filmu rozpoczyna się w grudniu 1970 roku. Po narzuconych odgórnie przez partię podwyżkach cen żywności dochodzi do wystąpień na Wybrzeżu…

Wojsko otwiera ogień do robotników, po czym milicja zaczyna masowe aresztowania. Jednym z zatrzymanych jest Lech Wałęsa, elektryk pracujący w Stoczni Gdańskiej. Jak wiele innych osób zostaje zmuszony do podpisania dokumentów o współpracy. Wkrótce sytuacja w kraju pozornie stabilizuje się. Lech stara się zarobić na utrzymanie swojej żony Danuty i stale powiększającej się rodziny. Jednak kolejne łamanie obietnic przez partię powoduje, że Wałęsa coraz bardziej angażuje się w tworzenie wolnych związków zawodowych. Skutkuje to kolejnymi aresztowaniami i zwolnieniami z pracy. W sierpniu 1980 roku gdańscy stoczniowcy zaczynają strajk, na czele którego staje Wałęsa.

Czas trwania: 2 godz. 7 min.
Gatunek: biograficzny, dramat
Produkcja: Polska
Reżyseria: Andrzej Wajda
Scenariusz: Janusz Głowacki
Obsada:  Robert Więckiewicz (Lech Wałęsa),  Agnieszka Grochowska (Danuta Wałęsa),  Maria Rosaria Omaggio (Oriana Fallaci),  Zbigniew Zamachowski (Nawiślak),  Cezary Kosiński (Majchrzak),  Mirosław Baka (Klemens Gniech),  Iwona Bielska (Ilona, sąsiadka Wałęsów),  Maciej Stuhr (Ksiądz)