Jack Strong

Zakończone Kino Świt Miejsce: Kino Świt

Rok 1968. Major Ryszard Kukliński przygotowuje plan manewrów wojskowych Układu Warszawskiego. Orientuje się, że Związek Radziecki rozważa atak nuklearny na kraje NATO, który może wywołać wojnę zagrażającą także Polsce..

Oficer awansuje i ma dostęp do tajnych dokumentów. W 1972 roku wyrusza z przyjacielem w rejs żaglówką po Bałtyku. Z jednego z portów RFN Kukliński potajemnie wysyła list do ambasady USA w Bonn, chcąc przekazywać Zachodowi informacje o planach militarnych ZSRR. Do kontaktów z nim zostaje wyznaczony Daniel, szef CIA w Polsce, a oficjalnie – drugi sekretarz ambasady w Warszawie. Pod pseudonimem Jack Strong Kukliński rozpoczyna współpracę z USA. Na jednym ze spotkań dostaje od Daniela aparat fotograficzny w zapalniczce i plan ucieczki dla całej rodziny. Bojąc się jednak tortur, prosi agenta o kapsułkę z trucizną, którą mógłby połknąć w razie dekonspiracji. Od tej chwili oficer dostarcza CIA bezcennych materiałów dotyczących m.in. najnowszej sowieckiej broni i rozmieszczenia jednostek przeciwlotniczych w krajach bloku wschodniego. Starszy syn Waldemar gardzi nim z powodu pracy dla komunistycznej armii, a żona Hanna podejrzewa, że Ryszard ma kochankę…

Czas trwania: 2 godz. 7 min.
Gatunek: thriller, szpiegowski
Produkcja: Polska
Reżyseria: Władysław Pasikowski
Scenariusz: Władysław Pasikowski
Obsada: Marcin Dorociński (Ryszard Kukliński), Maja Ostaszewska (Hanna Kuklińska), Patrick Wilson (David Forden, agent CIA), Dimitri Bilov (Sasza Iwanow), Dagmara Dominczyk (Sue), Oleg Maslennikov (Wiktor Kulikow), Krzysztof Globisz (Florian Siwicki)