Żegnamy karnawał z polnym strachem i poetyckim słowem. Zapraszamy na spotkanie z Florianem Kohutem i Juliuszem Wątrobą.
Florian Kohut – artysta, malarz, członek Związku Artystów Plastyków. Zajmuje się malarstwem plenerowym (olej, pastel, akwarela, grafika). Głównym tematem jego twórczości od ponad 40 lat są strachy polne. W 1991 roku zakłada galerię autorską „Pod Strachem Polnym” w rodzinnej Rudzicy. Organizuje również oryginalne „Święto Stracha Polnego”, które przyciągają do Rudzicy tłumy wielbicieli jego talentu podziwiających korowody strachów, liczne występy artystyczne i imprezy plenerowe, a nade wszystko twórczość z wszechobecnymi strachami. Nie bez powodu hasłem „Święta Strachów” jest dwuwiersz „Do Kohuta przyjdźcie zgrają, tam atrakcje was czekają”.
Prace Floriana Kohuta cieszą się wielkim powodzeniem u kolekcjonerów – tak krajowych jak i zagranicznych, czego dowodem są liczne wycieczki indywidualne i zbiorowe odwiedzające jego galerię. Prace artystyczne znajdujące się w zbiorach prywatnych w Niemczech, Holandii, Belgii, Wielkiej Brytanii, Szwecji, Danii, Hiszpanii, Austrii, Szwajcarii, we Włoszech, na Węgrzech, w RPA, Maroku, Kanadzie, w USA, Japonii, na Ukrainie i w Polsce.
Juliusz Wątroba urodził się w Rudzicy na Śląsku Cieszyńskim. Od 1969 r. związany z Bielskiem-Białą. Absolwent Politechniki Łódzkiej. Poeta i satyryk, autor wierszy lirycznych i satyrycznych, fraszek i aforyzmów, tekstów pieśni i piosenek, programów kabaretowych i musicali, felietonów. Debiut liryczny w „Radarze”, satyryczny w „Szpilkach”, książkowy w Wydawnictwie Śląsk. Autor trzydziestu trzech tomików poezji i satyr. (m.in. Przypływ niepokoju, Katowice 1987; Zanim rzucicie kamienie, Rudzica 1993; Czas błazna, Bielsko-Biała 1993; Jasność pomroczna, Bielsko-Biała 1995; Nie-do-mówienia, Poznań 1997; Śmiech przez bzy, Kraków 2000; Nieboskłon, Katowice 2003; Robaczki święto drańskie, Bielsko-Biała 2004; Żyć nie uwierać, Katowice 2006…). Setki jego wierszy opublikowano w pismach literackich, kulturalnych i satyrycznych, w edycjach zbiorowych, w antologiach i almanachach. W latach 1989-2004 współpracował z Polskim Radiem, gdzie jego utwory interpretowali najwybitniejsi aktorzy. Stały współpracownik Bielskiej Sceny Kabaretowej. Laureat około 100 ogólnopolskich konkursów poezji i satyry (m. in. Łódzkiej Wiosny Poetów, Czerwonej Róży – Gdańsk, O Laur Klemensa Janickiego – Poznań, O Skrzydło Ikara – Katowice/Ostrawa, Poezji Religijnej – Wrocław, Poezji Miłosnej o Laur Miedzianego Amora – Lubin, O Grudę Bursztynu – Gdańsk, Turnieju Łgarzy – Bogatynia, Biennale Humoru Literackiego – Chełmek, Sympozjonu Satyry – Siedlce…). Za twórczość literacką otrzymał również nagrody Prezydenta Bielska-Białej IKAR (2001), Starosty Bielskiego im. Ks. Józefa Londzina (2004), Marszałka Województwa Śląskiego (Katowice 2009), im. Władysława Orkana (Warszawa 2010)… Członek Związku Literatów Polskich, Stowarzyszenia Autorów ZAiKS, Górnośląskiego Towarzystwa Literackiego…
Bilety w cenie 10 i 8 zł do nabyci w sekretariacie MDK.