Kamienie na szaniec

Zakończone Kino Świt Miejsce: Kino Świt

„Być zwyciężonym i nie ulec – to zwycięstwo”. Oto dewiza, jaką w życiu kieruje się trzech młodych przyjaciół: Alek, Zośka i Rudy. Harcerze, maturzyści warszawskiego liceum snujący ambitne plany na przyszłość przerwane przez wrzesień 1939 roku…

Wkraczają w dorosłość w niezwykle dramatycznych czasach, które stawiają ich przed wyborem – przetrwać za wszelką cenę czy przyłączyć się do walczących o wolną Ojczyznę, ryzykując wszystko. Chłopcy, wychowani w patriotycznych domach, kształtowani przez harcerskie ideały, postanawiają walczyć. Stają się żołnierzami i choć codziennie ocierają się o śmierć, potrafią żyć pełnią życia. Walczą ofiarnie i z honorem. Odchodzą „jak kamienie przez Boga rzucane na szaniec”, zostawiając po sobie wielką lekcję przyjaźni, honoru i miłości do Ojczyzny.

Czas trwania: 1 godz. 55 min.
Gatunek: dramat, wojenny
Produkcja: Polska
Reżyseria: Robert Gliński
Scenariusz: Dominik W. Rettinger, Wojciech Pałys
Obsada: Tomasz Ziętek (Jan Bytnar „Rudy”), Marcel Sabat (Tadeusz Zawadzki „Zośka”), Kamil Szeptycki (Maciej Aleksy Dawidowski „Alek”), Magdalena Koleśnik (Monia, dziewczyna „Rudego”), Sandra Staniszewska (Hala Glińska, dziewczyna „Zośki”), Wojciech Zieliński (Stanisław Broniewski „Orsza”), Andrzej Chyra (Major Jan Kiwerski)