23.Tydzień Filmu Polskiego. Filmowe Polonica

Zakończone Festiwale filmowe, Filmy Kina Świt Data: 06.03 - 12.03 Miejsce: Kino Świt

Zapraszamy na przegląd poświęcony rodzimej kinematografii oraz polskim twórcom filmowym pracującym za granicą. Pokazom filmowym towarzyszyć będą spotkania z G. Stoszem oraz G. Jaroszukiem.

Program:

06.03.2015 (piątek)

heavy mentalgodz. 20.00 Heavy Mental

Po filmie spotkanie z Grzegorzem Stoszem

Opowieść o bezrobotnym, cierpiącym na psychiczną blokadę aktorze, który dostaje propozycję odegrania tragikomicznej roli we własnym życiu. W zamian za mieszkanie ma poderwać pewną dziewczynę, a potem – „przekazać” ją swojemu zleceniodawcy. Niemoralna propozycja prowadzi trójkę bohaterów w głąb lęku, który do tej pory chowali przed sobą i światem – lęku przed byciem zwyczajnym.

Czas trwania: 1 godz. 39 min.
Reżyseria: Sebastian Buttny
Scenariusz: Sebastian Buttny
Gatunek: dramat, komedia
Produkcja: Polska
Obsada: Grzegorz Stosz (Mariusz), Piotr Głowacki (Piotr), Izabela Nowakowska (Ina), Joanna Szczepkowska (Matka)

piate nie odchodzgodz. 22.30 Piąte: nie odchodź

 

Piętnastoletnia Roma po śmierci matki zapada na tajemniczą chorobę. Jej ojciec, dotąd zdystansowany i chłodny emocjonalnie wobec nastolatki, pod wpływem lęku o życie córki próbuje na nowo zbudować ich wzajemne relacje.
Czas trwania: 1 godz. 15 min.
Reżyseria: Katarzyna Jungowska
Scenariusz: Eric Stępniewski, Wojciech Lepianka
Gatunek: dramat obyczajowy
Produkcja: Polska
Obsada: Daniel Olbrychski, Grażyna Szapołowska, Michalina Olszańska, Łukasz Simlat, Patrycja Markowska, Halina Skoczyńska, Marta Dąbrowska

 

07.03.2015 (sobota)

body cialogodz. 20.00 Body/Ciało

 

Cyniczny prokurator i jego cierpiąca na anoreksję córka próbują, każde na swój sposób, odnaleźć się po tragicznej śmierci najbliższej osoby. Gdy pewnego dnia terapeutka dziewczyny – Anna oznajmi im, że zmarła skontaktowała się z nią z zaświatów i ma dla nich wiadomość, będą zmuszeni zweryfikować swoje poglądy na życie i na śmierć.

Czas trwania: 1 godz. 30 min.
Reżyseria: Małgorzata Szumowska
Scenariusz: Małgorzata Szumowska, Michał Englert
Gatunek: dramat
Produkcja: Polska
Obsada: Janusz Gajos (Prokurator), Maja Ostaszewska (Anna), Justyna Suwała (Olga, córka prokuratora), Tomasz Ziętek (Aplikant)

nasz klatwagodz. 21.45 Nasza klątwa

 

Bezdech dotyka niewielki odsetek noworodków, lecz jest poważnym zagrożeniem dla życia. Reżyser i jego żona starają się oswoić chorobę, jaka spotkała ich niedawno narodzonego synka. Wbrew wielu obawom i niepewnościom starają się zapewnić mu normalne, wesołe dzieciństwo i dobrze przygotować do dorosłego życia.

Czas trwania: 27 min.
Reżyseria: Tomasz Śliwiński
Gatunek: dokumentalny, krótkometrażowy
Produkcja: Polska
Obsada: Tomasz Śliwiński (on sam), Magda Hueckel (ona sama)

miedzy nami jest dobrzegodz. 22.15 Między nami dobrze jest

Filmowa adaptacja wystawionej przez Grzegorza Jarzynę na scenie TR Warszawa i cieszącej się ogromnym sukcesem sztuki Doroty Masłowskiej pod tym samym tytułem. Sztuka została napisana przez Masłowską w 2008 roku na zamówienie TR Warszawa i wystawiona rok później na scenie przy Marszałkowskiej 8. Miedzy nami dobrze jest to opowieść o polskim społeczeństwie czasu transformacji – pełna groteskowych dialogów złożonych z przewrotnie potraktowanych cytatów z popkultury, szyderstw z języka reklam, kolorowych czasopism, tabloidów i stereotypów narodowych. Głównymi bohaterkami są żyjące poniżej minimum socjalnego, zamieszkujące ciasną warszawską kawalerkę przedstawicielki trzech pokoleń kobiet: Osowiała Staruszka na wózku inwalidzkim, jej córka Halina i wnuczka – Mała Metalowa Dziewczynka. Panoramę postaci uzupełniają ich sąsiedzi – roznosicielka ulotek Bożena i reżyser filmu Koń, który jeździł konno, a także dwójka aktorów, prezenterka telewizyjna oraz pragnąca ratować różnego rodzaju „biednych ludzi” Edyta.
Czas trwania: 1 godz. 10 min.
Reżyseria: Grzegorz Jarzyna
Scenariusz: Grzegorz Jarzyna
Gatunek: dramat, groteska filmowa
Produkcja: Polska
Obsada: Aleksandra Popławska (Mała metalowa dziewczynka), Danuta Szaflarska (Osowiała staruszka na wózku inwalidzkim), Magdalena Kuta (Halina), Maria Maj (Bożena), Adam Woronowicz (Reżyser)

08.03.2015 (niedziela)

warsaw by nightgodz. 20.00 Warsaw by Night

Oto cztery kobiety, które mają własne zdanie na temat miłości i związków z mężczyznami. Iga, mężatka, która żyje w udanym związku z artystą, wciąż głodna jest intensywnych doznań. Poszukiwania doprowadzą ją do spotkania ze skrajnie różnymi odcieniami miłości, których doświadczają współczesna femme fatale oraz kobieta zdradzana. Radykalnej odmiany potrzebuje też atrakcyjna trzydziestolatka Maja. Szuka mężczyzny, który wywróci jej świat do góry nogami. Taką miłość odnalazła być może Renata, poznająca miasto u boku Konrada. Wszystkim bohaterkom towarzyszy kipiąca emocjami, nastrojowa Warszawa, która w jedną noc może zmienić całe ich życie.
Czas trwania: 1 godz. 44 min.
Reżyseria: Natalia Koryncka-Gruz
Scenariusz: Marek Modzelewski
Gatunek:dramat, komedia
Produkcja: Polska
Obsada: Izabela Kuna (Iga), Joanna Kulig (Kobieta), Roma Gąsiorowska (Maja), Łukasz Simlat (Filip), Marta Mazurek (Renata)
>

 furiagodz. 22.00 Furia

Pod koniec II wojny światowej, w kwietniu 1945 roku, wojska alianckie przygotowują swój ostateczny atak na europejskim teatrze wojny. Zahartowana w boju załoga czołgu Sherman pod dowództwem sierżanta Wardaddy’ego (Brad Pitt) znajduje się na tyłach wroga. Żołnierze podejmują heroiczną decyzję przeforsowania linii ognia i wkroczenia do serca nazistowskich Niemiec. Wardaddy i jego ludzie muszą stanąć do walki z liczniejszymi oddziałami wroga.

Czas trwania: 2 godz. 14 min.
Reżyseria: David Ayer
Scenariusz: David Ayer
Gatunek: dramat, wojenny
Produkcja: Chiny/USA/Wielka Brytania
Obsada: Brad Pitt (Don „Wardaddy” Collier), Shia LaBeouf (Boyd „Bible” Swan), Logan Lerman (Norman Ellison), Michael Peña (Trini „Gordo” Garcia), Jon Bernthal (Grady „Coon-Ass” Travis), Jim Parrack (Sierżant Binkowski), Brad William Henke (Sierżant Davis)

09.03.2015 (poniedziałek)

kebab i horoskopgodz. 20.00 Kebab i horoskop

Po filmie spotkanie z Grzegorzem Jaroszukiem

Właściciel sklepu z dywanami postanawia ratować upadający biznes i zatrudnić specjalistów od marketingu. Pech sprawia, że zamiast fachowców, na ogłoszenie odpowiada para oszustów o pseudonimach Kebab i Horoskop. Ich przybycie i wdrożony na poczekaniu „program naprawczy” odmienią życie firmy i jej pracowników, dając początek serii nieprzewidzianych zdarzeń, w których główne role odegrają: nieśmiała kasjerka dzieląca mieszkanie z neurotyczną matką, poszukująca miłości w internecie księgowa, zgryźliwy portier i nieobliczalny elektryk, który najbardziej na świecie boi się… wysokiego napięcia. W tym kalejdoskopie osobowości gotowi na wszystko naciągacze szybko przekonają się, że życie potrafi być równie skomplikowane, jak wzór na najdroższym, arabskim dywanie

Czas trwania:1 godz. 12 min.
Reżyseria: Grzegorz Jaroszuk
Scenariusz: Grzegorz Jaroszuk
Gatunek: dramat, komedia
Produkcja: Polska
Obsada: Bartłomiej Topa („Kebab”), Piotr Żurawski („Horoskop”), Justyna Wasilewska (Stażystka), Barbara Kurzaj (Kasjerka)

10.03.2015 (wtorek)

serce serduszkogodz. 20.00 Serce, Serduszko

Maszeńka marzy o karierze primabaleriny. Pewnego dnia ucieka z domu dziecka, a w ślad za nią rusza Kordula, jej ekscentryczna opiekunka i miłośniczka tatuaży. Razem przemierzają całą Polskę od Bieszczad aż do Gdańska, by zdążyć na egzamin do szkoły baletowej. Ścigane listem gończym przez policję napotykają na swojej drodze mnóstwo dziwnych postaci, które pomagają dziewczynce spełnić marzenia. Maszeńki szuka też jej ojciec, który musi na nowo odnaleźć drogę do serca córki i odmienić swoje życie.
Czas trwania: 1 godz. 50 min.
Reżyseria: Jan Jakub Kolski
Scenariusz: Jan Jakub Kolski
Gatunek: dramat
Produkcja:Polska
Obsada: Maria Blandzi (Maszeńka), Julia Kijowska (Kordula), Marcin Dorociński (Mirek, ojciec Maszeńki), Gabriela Muskała (Basieńka), Borys Szyc (Ksiądz Pietryga), Maja Komorowska (Madame Lisiecka), Franciszek Pieczka (Droselmajer)

11.03.2015 (środa)
joannagodz. 20.00 Joanna

 

Joanna smakuje każdą chwilę, pomimo że zdiagnozowano u niej poważną chorobę. Swojemu synkowi obiecała, że zrobi wszystko, aby być z nim jak najdłużej. Nie poddaje się. Dla Jasia prowadzi blog, w którym opisuje ich codzienność – prosto i trafnie. Sam blog staje się dla wielu czytelników inspiracją do uważnego i szczęśliwego życia. Film ukazuje fragmenty z życia Joanny, jej męża Piotra i synka Jasia. Rozgrywany w dyskretnych obserwacjach, nastrojowy, często zabawny. Prosty, zmysłowy, o przyglądaniu się życiu, i o miłości.
Czas trwania: 45 min.
Reżyseria: Aneta Kopacz
Scenariusz: Aneta Kopacz, Tomasz Średniawa
Gatunek: dokumentalny, krótkometrażowy
Produkcja: Polska
Obsada: Joanna Sałyga (ona sama), Piotr Sałyga (on sam), Jan Wenda (on sam)

obce ciałogodz. 20.45 Obce ciało

Angelo i Kasia poznali się we Włoszech w grupie modlitewnej Focolari, gdzie połączyła ich miłość i wiara w Boga. Ich związek przerywa powrót dziewczyny do Polski i decyzja o wstąpieniu do klasztoru. Angelo przyjeżdża do Warszawy, żeby nakłonić Kasię do zmiany zdania. Czekając na jej decyzję, podejmuje pracę w międzynarodowej korporacji. Firmą zarządza bezwzględna i cyniczna Kris przy pomocy swojej asystentki Miry. W korporacyjnej rzeczywistości, głęboko wierzący Angelo staje się ofiarą drwin i mobbingu. Kris, wykorzystując swoją władzę, bawi się nim i chce zmusić do złamania zasad moralnych, ale jednocześnie jest zafascynowana jego wiarą
Czas trwania: 1 godz. 57 min.
Reżyseria: Krzysztof Zanussi
Scenariusz: Krzysztof Zanussi
Gatunek: dramat
Produkcja: Polska/Rosja/Włochy
Obsada: Riccardo Leonelli (Angelo), Agnieszka Grochowska (Kris Nilska), Agata Buzek (Katarzyna), Weronika Rosati (Mira Tkacz), Ewa Krasnodębska (Róża Nilska)

 12.03.2015 (czwartek)

konkursgodz. 20.00 Konkurs filmowy

Sąsiadygodz. 20.15 Sąsiady

 

Z pozoru zwyczajna kamienica może w sobie kryć wiele tajemnic. Pewnego dnia ksiądz o pokaźnej muskulaturze odwiedza mieszkańców po kolędzie. Wśród lokatorów jest obdarzona niezwykłą urodą kobieta, zmuszona przez los do uprawiania „najstarszego zawodu świata”. W czasie rozmowy duchowny dowiaduje się, że kobieta jest w ciąży. To spotkanie odmieni ich życie na zawsze

 

Reżyseria: Grzegorz Królikiewicz
Scenariusz: Grzegorz Królikiewiczw
Gatunek: obyczajowy
Produkcja: Polska
Obsada: Marek Dyjak (Ważniak), Kamila Wojciechowicz (Zostawiona), Andrzej Lipiński (Noblista), Ewa Dałkowska (Pielęgniarka), Sławomir Sulej (Sąsiad)

 

Karnety:
Przedsprzedaż od 27 lutego do 5 marca – 45 zł (ulgowe) i 55 zł.
Od 6 marca – 50 zł (ulgowe) i 60 zł.

Karnety na trzy wybrane filmy Tygodnia:
Od 6 marca – 30 zł.

Bilet na wybrany film Tygodnia:
Od 6 marca – 10-15 zł.