Człowiek-Ziemia-Wszechświat

Zakończone Wykłady Data rozpoczęcia: 27.03 godz.: 19.00 Miejsce: Piwnica Muz

Zapraszamy na kolejne spotkanie cyklu Człowiek-Ziemia-Wszechświat, wykład dr Ireneusza Kidy, pt. Mentalność latynoska i różnice kulturowe.


W tym sezonie przedmiotem zainteresowania jest człowiek w relacji do planety, na której mieszka oraz przestrzeni rozciągającej się wokół niej – bliżej i dalej położonego Kosmosu.
Przybliżone zostaną wyobrażenia różnych kultur na temat powstania Ziemi, innych ciał niebieskich, czasu czy przestrzeni, ich funkcjonowanie w języku, sztuce, literaturze i wierzeniach świata oraz najnowsze ustalenia naukowe na ten temat. Nasza planeta będzie nas interesowała zarówno w skali makro – jako część Kosmosu, jak i mikro – „mała ojczyzna”, czyli nasze najbliższe otoczenie. Wszystko w celu pogłębienia zrozumienia człowieka i kultury – zjawiska niezbędnego dla jego funkcjonowania. Samoświadomość, a także rozumienie naszego miejsca na Ziemi oraz we Wszechświecie stanie się przedmiotem rozważań i dyskusji w kolejnym już roku spotkań.
dr Ireneusz KidaDr Ireneusz Kida, pracownik Uniwersytetu Śląskiego. Historyk języka, którego, poza ujęciem historycznym, przewodnim tematem badawczym jest typologia języków świata. Choć przede wszystkim zajmuje się indoeuropeistyką, to podejmuje również badania obejmujące języki z innych rodzin językowych, takich jak: hamito-semickie, ugrofińskie, quechu­mara oraz baskijski. Sporo czasu poświęca też paleografii, czyli nauce o rozwoju pisma. Kolejnym godnym odnotowania zainteresowaniem są podróże do każdego możliwego zakątka świata.

Wstęp wolny.