Klasyczną Filmową Jazdę Obowiązkową. Mistrzowie kina francuskiego: Godard, Truffaut, Tati.
Program:
13 listopada (piątek)
19.00 Dzień świąteczny
Bohaterem filmu jest François – gamoniowaty listonosz, na którego usługi mieszkańcy miasteczka narzekają od dłuższego czasu. Tymczasem w Sainte-Severe odbywa się jarmark. Znajomi François upijają go i prowadzą do namiotu, w którym wyświetlany jest film dokumentalny o pracy amerykańskich listonoszy – błyskawicznie działających i wyposażonych w zaawansowany technologicznie sprzęt. Małomiasteczkowy listonosz bierze film śmiertelnie poważnie. Nie posiada wprawdzie nowoczesnego sprzętu, ale mimo wszystko stara się naśladować amerykańskich kolegów…
Czas trwania: 1 godz. 10 min.
Reżyseria: Jacques Tati
Scenariusz: Jacques Tati, Henri Marquet, René Wheeler
Gatunek: komedia
Produkcja: Francja
Premiera: 11 maja 1949 (świat)
Obsada: Jacques Tati (François), Guy Decomble (Roger), Maine Vallée (Jeannette), Santa Relli (żona Rogera), Paul Frankeur (Marcel)
20.30 Wakacje pana Hulot
Pan Hulot wybiera się na wakacje do cichego, nadmorskiego kurortu. Wraz z jego przybyciem kończy się spokój hotelowych gości – bo chociaż bohater nie ma złych intencji – każdy jego ruch wywołuje katastrofę…
To drugi film długometrażowy Jacquesa Tatiego. Błyskotliwy, iskrzący się od wywrotowych pomysłów i zaskakujących wypadków obraz zdobył nagrodę krytyki na Festiwalu w Cannes w 1953 roku, a także paletę nagród na festiwalach w Nowym Jorku, na Kubie czy w Edynburgu.
Czas trwania: 1 godz. 54 min.
Reżyseria: Jacques Tati
Scenariusz: Jacques Tati, Henri Marquet, Pierre Aubert, Jacques Lagrange
Gatunek: komedia
Produkcja: Francja
Obsada: Jacques Tati (pan Hulot), Nathalie Pascaud (Martine), Michèle Rolla (ciotka), Valentine Camax (Angielka)
14 listopada (sobota)
19.30 Do utraty tchu
Michel, zbuntowany młody mężczyzna uciekając skradzionym samochodem zabija policjanta. Zdaje sobie sprawę, że za kilka godzin będzie ścigany przez policję całego kraju. Przybywa więc do Paryża, by odebrać od dłużnika pieniądze, które pomogłyby mu w ucieczce za granicę. Do wyjazdu namawia także piękną Amerykankę, z którą łączy go niesprecyzowane uczucie. Sprawy zaczynają się komplikować, gdy okazuje się, że dłużnik zniknął. Michel pozbawiony możliwości ucieczki, czuje się coraz bardziej osaczony.
Czas trwania: 1 godz. 30 min.
Reżyseria: Jean-Luc Godard
Scenariusz: Jean-Luc Godard
Gatunek: dramat, kryminał
Produkcja: Francja
Obsada: Jean Seberg (Patricia Franchini), Jean-Paul Belmondo (Michel Poiccard / Laszlo Kovacs), Daniel Boulanger (Inspektor policji Vital), Henri-Jacques Huet (Antonio Berutti), Roger Hanin (Carl Zubart)
21.15 Strzelajcie do pianisty!
Czarno biały obraz jest jednym z pierwszych w dorobku francuskiego reżysera. Powstał na podstawie opublikowanej w 1956 powieści Down There amerykańskiego pisarza Davida Goodisa.
Charlie Koller jest pianistą w podrzędnym paryskim barze. Pewnego dnia do miejsca jego pracy wpada brat goniony przez dwóch mężczyzn. Charlie pomaga bratu i od tego momentu to jego śledzą bandyci. Utrudnią mu związek z Leną, kelnerką z baru. Okaże się że Charlie to tak naprawdę Eduard Saroyan, znany pianista, który po samobójczej śmierci żony przerwał karierę i poświęcił się wychowaniu najmłodszego brata.
W dziele Truffauta równie ważne jak kryminalna intryga jest ukazanie relacji Charliego/Eduarda z kobietami – przede wszystkim żoną oraz Leną. Reżyser przy kręceniu Strzelajcie do pianisty wykorzystał niektóre postulaty filmowców związanych z nową falą. Równocześnie obraz ma wiele wspólnego z nurtem filmu noir.
Czas trwania: 1 godz. 25 min.
Reżyseria: François Truffaut
Scenariusz: François Truffaut, Marcel Moussy
Gatunek: melodramat, thriller, film-noir, gangsterski
Produkcja: Francja
15 listopada (niedziela)
19.30 Mój wujaszek
W filmie Jacques Tati przedstawił w satyrycznym świetle technicyzację codziennego życia. Tytułowy bohater przybywa do willi pana Arpel, w której zainstalowano wszelkie możliwe wynalazki. Seria gagów wywołanych przez niezgrabnego pana Hulot pokazuje, że technika może unieszczęśliwić i ubezwłasnowolnić człowieka.
Czas trwania: 1 godz. 50 min.
Reżyseria: Jacques Tati
Scenariusz: Jean L’Hôte, Jacques Lagrange, Jacques Tati
Gatunek: komedia
Produkcja: Francja, Włochy
Obsada: Jacques Tati (Pan Hulot), Jean-Pierre Zola (Charles Arpel), Alain Bécourt (Gerald Arpel), Adrienne Servantie (Pani Arpel), Lucien Frégis (Pan Pichard)
16 listopada (poniedziałek)
19.30 Jules i Jim
Paryż, rok 1912. Jules, Niemiec i Jim, Francuz – to para nierozłącznych przyjaciół pisarzy, którzy dzielą wspólną pasję do literatury, sztuki i kobiet. Po powrocie ze wspólnej wycieczki do Grecji, spotykają czarującą Catherine i obaj zakochują się w niej. Catherine poslubia Julesa, nadal żywiąc uczucie do Jima. Wybuch I Wojny Światowej rozdziela trójkę przyjaciół…
Po wojnie Jules powraca do żony, i razem z córką Sabine przenoszą się do odleglej górskiej miejscowości w Niemczech. Zapraszają Jima, aby pomieszkał u nich przez pewien czas. Gdy Francuz przybywa na miejsce, zauważa, że małżeństwo Julesa i Catherine się rozpada. Natomiast jego uczucie do Catherine zostaje wreszcie widocznie odwzajemnione…
Czas trwania: 1 godz. 45 min.
Reżyseria: François Truffaut
Scenariusz: François Truffaut, Jean Gruault
gatunek: melodramat
produkcja: Francja
Obsada: Jeanne Moreau (Catherine), Oskar Werner (Jules), Henri Serre (Jim), Vana Urbino (Gilberte), Serge Rezvani (Albert)
17 listopada (wtorek)
19.30 Dzikie dziecko
Czarnobiały film, który przyniósł François Truffautowi niespodziewany sukces, trzyma sie autentycznej relacji lekarza Jeana Itarda, który w 1789 roku w lasach środkowej Francji znalazł zdziczałego chłopca, wziął go do siebie i wbrew sceptycyzmowi swych kolegów wychował go na „człowieka”… François Truffaut wyraża w tym filmie przekonanie, że człowiek staje się człowiekiem dopiero przez kontakt ze społeczeństwem, przez pociąg i miłość do ludzi. Relacje między chłopcem a lekarzem mają także inne autobiograficzne znaczenie. Film jest bowiem poświęcony aktorowi Jean-Pierre’owi Léaudowi, filmowemu wychowankowi reżysera i odtwórcy głównych rol w wielu jego filmach. Itard i chłopiec odzwierciedlają relacje między reżyserem a aktorem.
Czas trwania: 1 godz. 23 min.
Reżyseria: François Truffaut
Scenariusz: François Truffaut, Jean Gruault
Gatunek: dramat
Produkcja: Francja
Obsada: Jean-Pierre Cargol (Victor, dzikie dziecko), François Truffaut (Doktor Jean Itard), Françoise Seigner (Pani Guérin), Jean Dasté (Profesor Philippe Pinel), Claude Miller (Pan Lemeri)
18 listopada (środa)
19.30 Pan Hulot wśród samochodów
Pan Hulot – konstruktor i wynalazca pracujący w jednej z paryskich firm – zostaje wydelegowany na coroczną wystawę samochodów w Amsterdamie. Hulot ma za zadanie zaprezentować najnowszy prototyp małego samochodu kempingowego, wyposażonego w wiele mniej lub bardziej potrzebnych gadżetów. W promocji auta ma mu pomóc Maria -młoda Amerykanka odpowiedzialna za „public relation”. Pech jednak chce, że ciężarówka, którą podróżują, ulega awarii w szczerym polu.
Czas trwania: 1 godz. 36 min.
Reżyseria: Jacques Tati
Scenariusz: Jacques Tati, Jacques Lagrange, Bert Haanstra
Gatunek: komedia
Produkcja: Francja, Włochy
Obsada: François Maisongrosse (François), Marcel Fraval (kierowca ciężarówki), Honoré Bostel (dyrektor firmy ALTRA), Maria Kimberly (Maria), Mario Zanuelli
Karnety w cenie 30 zł do nabycia w sekretariacie MDK od 2 listopada.
Bilety na pojedyncze filmy 10 zł w sprzedaży od 13 listopada.